هدر اصلی
1390/11/28 14:18:42
سرویس اقتصادی
جهانبخش امینی:

تعیین شروط در صادرات نفت به اروپا نشان دهنده قدرت ایران است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: تعیین شروطی مانند انعقاد قراردادهای بلندمدت میان ایران و کشورهای اروپایی توانمندی و قدرت کشورمان را در قبال اقدام اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی ایران نشان می‌دهد.
تعیین شروط در صادرات نفت به اروپا نشان دهنده قدرت ایران است عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: تعیین شروطی مانند انعقاد قراردادهای بلندمدت میان ایران و کشورهای اروپایی توانمندی و قدرت کشورمان را در قبال اقدام اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی ایران نشان می‌دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/3884.jpg تعیین,شروط,در,صادرات,نفت,به,اروپا,نشان,دهنده,قدرت,ایران,است Icana

جهانبخش امینی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت درباره برخی ازخبرها پیرامون قطع صادرات نفت ایران به 6 کشور اروپایی، تصریح کرد: این اقدام توانمندی ایران را در حوزه انرژی نشان می‌دهد و اینکه ایران از می‌تواند هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کند و دولت با این اقدام، مقابله به مثل خوبی انجام داد زیرا مطمئنا این کشورها انتظار تعیین شروط از سوی ایران را نداشته‌اند.

نماینده مردم کرمنشاه در مجلس شورای اسلامی در ادامه به شروط ایران برای صادرات نفت خام خود به کشورهای اروپایی اشاره کرد و گفت:‌ تعیین شروطی مانند انعقاد قراردادهای بلندمدت ۳ تا ۵ ساله میان ایران و کشورهای اروپایی توانمندی و قدرت ایران را در قبال اقدام اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی ایران نشان می‌دهد زیرا با این تصمیم این تنها ایران نیست که تحریم می‌شود بلکه کشورهای اروپایی نیز خود درگیر این تحریم خواهند شد.

وی افزود: همانطور که اطلاع دارید عدم صادرات نفت به اروپا در وهله اول خود این کشورها را دچار مشکل می‌کند و محدودیت‌هایی را برای آنها پدید می‌آورد.

این نماینده مردم در مجلس هشتم بیان کرد: با تحریم نفتی ایران و این اقدام مثبت از سوی کشورمان، 79 پالایشگاه نفتی در اروپا به علت عدم صادرات نفت خام ایران دچار ورشکستگی می‌شوند وهزاران نفر به سیل بیکاران در کشورهای اروپایی اضافه خواهند شد و این بیکاری نیز به افزایش ادامه بحران‌های اجتماعی در این کشورها دامن خواهد زد.

امینی گفت: تحریم نفتی کشورهای اروپایی از سوی ایران شاید منجر به این شود که آنها در تصمیم خود تجدید نظر کنند و یا تحریم نفتی ایران را به تاخیر بیاندازند.

عضو کمیسیون انرژی گفت: البته اگر چنین اقدمی هم اتفاق بیافتد و تحریم نفتی ایران لغو شود باید این شروط در دستور کار قرار داشته باشد.

ایران در روز چهارشنبه با احضار سفرای ۶ کشور اروپایی ایتالیا، اسپانیا، هلند، فرانسه، یونان و پرتغال شروط خود را به آنها اعلام کرد. برخی منابع خبری از توقف صادرات نفت ایران به این کشورها خبر داده‌اند اما منابع رسمی تاکنون آن را تایید نکرده‌اند.

در همین ارتباط وزیر صنعت اسپانیا اعلام کرد ایران برای ادامه صادرات نفت خود به اروپا سه شرط تعیین کرده است که انعقاد قراردادهای بلندمدت ۳ تا ۵ ساله برای فروش نفت یکی از آن هاست.

خوزه مانوئل سوریا گفت ایران با احضار سفرای ۶ کشور اروپا از جمله اسپانیا و ایتالیا به عنوان شروط خود برای ادامه صادرات نفت به این کشورها خواستار تضمین دریافت پول نفت صادراتی خود، انعقاد قراردادهای بلندمدت ۳ تا ۵ ساله و برداشتن هرگونه حقی برای الغای قراردادهای نفتی از سوی این کشورها با استناد به شرایط فورس ماژور شده است.

بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران کشورهای اروپایی از اوایل تیر سال آینده نمی‌توانند نفتی از ایران وارد کنند، پالایشگاه‌های اروپایی در این مدت فرصت دارند تا تاسیسات خود را برای واردات نفت از کشورهای دیگر هماهنگ کنند. ضمن اینکه با سپری شدن فصل سرما ضرورت استفاده از نفت در اروپا کاهش پیدا می‌کند./

 پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet