هدر اصلی
1390/11/29 11:21:50
سرویس بین الملل
ابراهیمی: اروپا در چارچوب شروط تعیین شده خرید نفت از ایران را پیگیری کند

حمایت قاطع مجلس از دولت برای فروش مشروط نفت به اروپا

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه شروط دولت در مورد فروش نفت به اتحادیه اروپا مورد حمایت و پذیرش مجلس است، گفت: اتحادیه اروپا اگر بنا دارد با ایران تعامل داشته باشد باید در همین چارچوب خرید نفت از ایران را پیگیری کند.
حمایت قاطع مجلس از دولت برای فروش مشروط نفت به اروپا نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه شروط دولت در مورد فروش نفت به اتحادیه اروپا مورد حمایت و پذیرش مجلس است، گفت: اتحادیه اروپا اگر بنا دارد با ایران تعامل داشته باشد باید در همین چارچوب خرید نفت از ایران را پیگیری کند. https://cdn.icana.ir/d/019/3882.jpg حمایت,قاطع,مجلس,از,دولت,برای,فروش,مشروط,نفت,به,اروپا Icana

حسین ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه فروش و یا قطع فروش نفت از اختیارات دولت است، افزود: تصمیم گیری‌های دولت در این زمینه مورد تایید مجلس بوده و چنانچه دولت در این زمینه تصمیم‌گیری و اقدام لازم را داشته باشد نیازی به ورود مجلس به این حوزه نیست.

نماینده مردم بیرجند در مجلس شورای اسلامی، شروط دولت برای فروش نفت به اتحادیه اروپا را منطقی خواند و یادآور شد: دریافت پول نفت به صورت نقدی بلافاصله بعد از فروش، مدت‌دار بودن قراردادها به مدت 3 تا 5 سال، گرفتن حق لغو قراردادها از طرف اروپایی از شروطی است که از سوی دولت ایران گذاشته شده که با توجه به سابقه‌ای که از طرف‌های خریدار اروپایی داریم، شروطی بجا و کارشناسی است.

عضو فراکسیون روحانیون در مجلس هشتم، با بیان اینکه اتحادیه اروپا باید در چارچوب تعیین شده از سوی ایران برای خرید نفت اقدام کند، تاکید کرد: اگر اتحادیه اروپا شروط ایران را مورد پذیرش قرار ندهد ایران هم هیچ تعهدی در قبال تامین نفت اتحادیه اروپا نخواهد داشت.

 

اقتصاد ورشکسته اروپا پاسخگوی تحریم نفت ایران نیست

ابراهیمی با اعلام اینکه غرب در صورت قطع واردات نفت از ایران با مشکلات جدی روبرو خواهد شد، تاکید کرد: واقعیت این است که اروپا نفتی جایگزین نفت ایران در اختیار نداشته و با توجه به اینکه پالایشگاه‌های آنها با نفت ایران تنظیم شده هر تصمیمی در این زمینه آنها را به طور جدی با مشکلات روبرو خواهد کرد.

وی مشکل زمان و هزینه را از مشکلات اتحادیه اروپا خواند و ادامه داد: با توجه به بحران اقتصادی که اتحادیه اروپا با آن دست به گریبان است هرگونه تغییر در سیستم پالایشگاه‌ها علاوه بر زمان بر بودن، هزینه زیادی را به آن‌ها تحمیل خواهد کرد که اقتصاد ورشکسته آن‌ها پاسخگوی این تغییرات نخواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی در مجلس هشتم، همچنین اظهارات مقامات عربستان مبنی بر تامین نفت موردنیاز اتحادیه اروپا را بی‌اساس خواند و گفت: واقعیت این است که عربستانی که اعلام می‌کند نفت مورد نیاز اروپا را تامین خواهد کرد نه از نظر فنی و نه از نظر مقررات اپک، توان این کار را ندارد، عربستان در شرایطی چنین موضوعی را مطرح می‌کند که تولید روزانه نفت این کشور از 9 میلیون و 700 هزار بشکه به 9 میلیون و 200 هزار بشکه رسیده، ضمن اینکه این کشور در تولید نفت خود با محدودیت سقف تولید اپک روبروست.

 

با پیش قدمی دولت؛ نیازی به ارائه طرح دو فوریتی قطع صادرات نفت به اروپا نیست

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با موثر خواندن اقدامات و تصمیم‌گیری دولت در فروش نفت به اتحادیه اروپا، تاکید کرد: با توجه به اینکه اقدامات دولت در این زمینه اقداماتی موثر و مورد تایید مجلس بوده به نظر می‌رسد ضرورتی برای ارائه طرح دو فوریتی از سوی مجلس وجود نداشته باشد اما هرجا که نیاز باشد مجلس وارد خواهد شد.

ایران در روز چهارشنبه هفته گذشته با احضار سفرای ۶ کشور اروپایی ایتالیا، اسپانیا، هلند، فرانسه، یونان و پرتغال شروط خود را به آن ها اعلام کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet