هدر اصلی
1390/11/29 12:38:27
سرویس اقتصادی
امیری: دولت اعتباری برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو در بودجه91 نیاورده است

احتمال خاموشی در سال آینده

رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس گفت: با توجه به این که در لایحه بودجه ۹۱ توجهی به پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو نشده است و مجلس هم طبق قانون نمی‌تواند بار مالی اضافه به دوش دولت بگذارد، احتمال خاموشی و قطع برق در سال آینده از سوی پیمانکاران برق بسیار زیاد است.
احتمال خاموشی در سال آینده رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس گفت: با توجه به این که در لایحه بودجه 91 توجهی به پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو نشده است و مجلس هم طبق قانون نمی‌تواند بار مالی اضافه به دوش دولت بگذارد، احتمال خاموشی و قطع برق در سال آینده از سوی پیمانکاران برق بسیار زیاد است. https://cdn.icana.ir/d/019/4600.jpg احتمال,خاموشی,در,سال,آینده Icana

حسین امیری خامکانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان این که دولت در لایحه بودجه سال 91 هیچ حکم جدیدی برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو لحاظ نکرده است، تصریح کرد: در سالی که گذشت دولت تنها از طریق محل واگذاری‌های اموال و دارایی وزارت نیرو قصد پرداخت بدهی‌ها را داشت که البته فروش این اموال با استقبال مواجه نشد.

نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی افزود: البته عدم استقبال از فروش اموال و دارایی‌های وزارت نیرو دلایل متعددی داشت که اصلی‌ترین علت آن تصویب بودجه دیر هنگام و چند دوازدهمی در خرداد ماه و آماده شدن دستورالعمل فروش برخی اموال در دی ماه بود.

وی تأکید کرد: با تصویب بودجه به این شکل و فروش دیرهنگام اموال، طبیعی است که استقبال هم از این اموال چشمگیر نباشد.

دولت عزمی برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو ندارد و مجلس هم نمی‌تواند بار مالی اضافه و بدون پیش بینی محل و منبع بر دولت تحمیل کند چرا که این عمل خلاف قانون اساسی است

امیری خامکانی اعتراض رئیس سندیکای برق به نحوه تدوین بودجه 91 را منطقی خواند و گفت: امسال هم تنها راهکار دولت برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو فروش اموال و دارایی‌های شرکت‎های ‌وابسته به این وزارت‌خانه است که با توجه به تصویب بودجه چند دوازدهمی، در سال آینده نیز با مشکل فروش دیرهنگام اوراق مشارکت مواجه می‌شویم.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس هشتم تأکید کرد: دولت عزمی برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو ندارد و مجلس هم نمی‌تواند بار مالی اضافه و بدون پیش بینی محل و منبع بر دولت تحمیل کند چرا که این عمل خلاف قانون اساسی است.

 

کاری از دست مجلس ساخته نیست

وی افزود: با توجه به شرایط موجود و تحریم‌های اقتصادی علیه کشور، مجلس نمی‌تواند منبعی برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو پیش بینی کند و بهتر بود دولت در لایحه‌ای که به مجلس فرستاده است، محلی را برای تأمین بدهی‌های پیمانکاران وزارت نیرو پیش بینی می‌کرد.

 

مجلس باعث شد 500 میلیارد تومان به شرکت‌های خرد طلب‌کار تعلق بگیرد

امیری خامکانی با یادآوری تلاش‌هایی که در کمیسیون انرژی برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو انجام گرفته است، گفت: در نشست کمیسیون انرژی، دولت مکلف شد 500 میلیارد تومان به شرکت‌های خرد و کوچک پرداخت کند که این از این رقم هم تنها 200 میلیارد تومان، آن هم با تأخیر به شرکت‌های کوچک پرداخت شد.

وی این تصمیم مجلس را در جهت کمک به شرکت‌های خرد و کوچک برشمرد و ادامه داد: با این تصمیم مجلس بسیاری از پیمانکاران کوچک از حالت ورشکستگی خارج شدند.

 

مپنا دو هزار میلیارد تومان از وزارت نیرو طلب دارد

نماینده مردم زرند در مجلس افزود: شرکت‌های بزرگ طلب‌کار از وزارت نیرو شرایط متفاوتی با شرکت‌های خرد دارند، برای مثال بدهکاری وزارت نیرو به شرکت مپنا که یکی از بزرگترین شرکت‌های پیمانکاری برق در خاور میانه به شمار می‌آید، دو هزار میلیارد تومان است.

وی تأکید کرد: در شرایط کنونی شرکت‌هایی مثل مپنا که طلب کلانی از وزارت نیرو دارند، در حال فروپاشی هستند.

 

احتمال تکرار خاموشی‌های سال 88 زیاد است

امیری خامکانی درباره سخنان رئیس سندیکای برق کشور مبنی بر قطع برق در سال آینده، گفت: با توجه به این که هیچ توجهی به پیمانکاران برق در بودجه 91 نشده است، احتمال خاموشی‌ها در آینده نزدیک زیاد است.

 

فروش اوراق مشارکت می‌تواند وزارت نیرو را بدهکارتر کند

رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی مجلس هشتم فروش اوراق مشارکت را راهکاری مناسبی برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو خواند و تصریح کرد: البته وزارت نیرو باید توان پرداخت سود اوراق مشارکت را داشته باشد و اعلام فروش اوراق مشارکت با سود 20 درصد، در صورت ناتوانی پرداخت سود، می‌تواند وزارت نیرو را بیش از پیش بدهکار کند.

پیش از این معاون پارلمانی وزارت نیرو فروش اوراق مشارکت را یکی از راهکارهای وزارت نیرو برای پرداخت بدهی‌های این وزارت‌خانه عنوان کرده بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet