هدر اصلی
1390/11/30 08:12:00
سرویس اجتماعی
جمشیدزهی: ایران در تنوع گیاهان دارویی در جایگاه چهارم قرار دارد

توسعه حوزه داروهای گیاهی برابر است با کاهش وابستگی به درآمد نفتی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام جایگاه چهارم ایران در تنوع گیاهان دارویی، گفت: کاهش صادرات و وابستگی به منابع نفتی، ایجاد اشتغال و درآمد بالا، رشد و شکوفایی اقتصادی کشور از مهم‌ترین تأثیرات توسعه حوزه گیاهان دارویی است.
توسعه حوزه داروهای گیاهی برابر است با کاهش وابستگی به درآمد نفتی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام جایگاه چهارم ایران در تنوع گیاهان دارویی، گفت: کاهش صادرات و وابستگی به منابع نفتی، ایجاد اشتغال و درآمد بالا، رشد و شکوفایی اقتصادی کشور از مهم‌ترین تأثیرات توسعه حوزه گیاهان دارویی است. https://cdn.icana.ir/d/019/12396.jpg توسعه,حوزه,داروهای,گیاهی,برابر,است,با,کاهش,وابستگی,به,درآمد,نفتی Icana

عبدالعزیز جمشیدزهی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به جایگاه چهارم ایران در تنوع گیاهان دارویی، افزود: نوع اقلیمی ایران و به تبع آن پوشش متنوع گیاهی که موجب افزایش کیفیت، درصد و نوع عناصر موجود در گیاهان دارویی شده توان بسیار مناسبی را برای ورود ایران به تجارت بین‌المللی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی فراهم کرده است.

نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر مغفول ماندن ظرفیت‌های کشور در تولید و توسعه داروهای گیاهی، گفت: عملکرد دستگاه‌های اجرایی در برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای رشد و شکوفایی حوزه داروهای گیاهی نامطلوب بوده است.

وی علت اصلی توسعه نیافتن حوزه داروهای گیاهی را وجود بروکراسی اداری خواند و افزود: وجود بروکراسی اداری در سازمان‌های مربوطه و نبود سیستم و ساختاری منظم برای توسعه و تولید این‌گونه محصولات موجب شده در چند سال اخیر این حوزه رشد معمولی داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان این که هم‌اکنون کارآفرینان و تولیدکنندگان گیاهان دارویی و به‌تبع آن داروهای گیاهی به علت حمایت نکردن دولت با مشکل روبه‌رو هستند، یاد‌آور شد: متأسفانه دولت دید اقتصادی و صادراتی به حوزه داروهای گیاهی ندارد، از این رو شاهد هستیم با وجود تلاش تولیدکنندگان این حوزه، پیشرفت چندانی حاصل نشده است.

جمشیدزهی با تأکید بر این که همه اهداف و برنامه‌ها دستگاه‌های اجرایی باید برای توسعه حوزه داروهای گیاهی یکسوسازی شوند، گفت: هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و برداشتن موانع پیش روی این حوزه می‌تواند کمک شایانی به اقتصاد کشور کند.

این نماینده مجلس هشتم، با اعلام این که توسعه حوزه داروهای گیاهی، افزایش منابع درآمدی کشور را به‌دنبال دارد، افزود: در صورتی که این حوزه توسعه یابد، می‌توان به‌عنوان یک درآمد ثابت و کاهش صادرات نفتی حساب کرد.

کپسول‌های گیاهی آنژی پارس، اسپینال - زد، ادرتا، ملین‌هموروئید، هربی‌لاکس، فیتولاکس، قرص‌های هسا - ۱، هایپیران، پرفوران، ممورال، آنتوم، پروستاتان، سی‌لاکس، سمی‌لاکس، سنالاکس، سهالاکس، بلدلاکس، سنالاکس، سنالین ۵/۷، کرم آنژی پارس، کرم واژینال میکوسین و لکورکس و همچنین قطره‌های هایپیران، سنکول، پروستاتان، کارمینت، محلول‌های خوراکی کاراوی میکسچر، گل گریپ، گریپ میکسچر، گریپ واتر، پمادهای؛ کالاندولا، آلفا، شربت‌های فی زی تل، فیژپلاس، فیزسین، فیژان، فیپان، سناگل، سناگراف و ماشه‌های موسیلیوم ویت بانا فلاور، موسیلیوم ویت ارنج فلاور، موسیلیوم ویت استراوبری فلاور، پسیلیوم، پسیلیوم، پسیلیوم، پیلیوم بانانا فلاور، پسیلیوم موسیلوئید فلاور، پسیلیوم ارنج فلاور، پسیلیوم ارنج فلاور، روز پسیلیوم هاسک، گرانول‌های پسیلیوم و روزپسیلیوم سید، پودرهای پسیلیوم و موسیلیوم شوگر فریلایم فلاور، ساشه و موسیلیوم از مهم‌ترین داروهای گیاهی تولید داخل کشور به‌شمار می‌آیند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet