هدر اصلی
1390/11/30 13:28:02
سرویس فرهنگی
جواد آرین منش عنوان کرد:

کپی‌رایت؛ سدی در مسیر حرفه‌ای شدن در نویسندگی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: رعایت نکردن قانون کپ‌رایت در واقع زیرپا گذاشتن حق تالیف نویسندگان است و ما برای اجرای این قانون در کشور خلاء فانونی داریم. نویسندگان ما تا زمانی که حرفه‌ای نشوند در عرصه پژوهش با مشکل روبروییم.
کپی‌رایت؛ سدی در مسیر حرفه‌ای شدن در نویسندگی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: رعایت نکردن قانون کپ‌رایت در واقع زیرپا گذاشتن حق تالیف نویسندگان است و ما برای اجرای این قانون در کشور خلاء فانونی داریم. نویسندگان ما تا زمانی که حرفه‌ای نشوند در عرصه پژوهش با مشکل روبروییم. https://cdn.icana.ir/d/019/14724.jpg کپی‌رایت؛,سدی,در,مسیر,حرفه‌ای,شدن,در,نویسندگی Icana

جواد آرین منش در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، افزود: شغل طبق تعریف اجتماعی به جریان و فرآیندی گفته می‌شود که مابه ازای مادی دارد و جامعه نیز آن را پذیرفته باشد. با این تعریف در ایران هرگز شرایطی پیش نیامده که نویسندگی یک شغل به حساب آید.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مشکلات معیشتی نویسنده‌ها به عنوان یک تهدید جدی می‌تواند بسیاری از آنها را از دنیای حرفه‌ای نویسندگی دور کند که در آن صورت خسارات جبران ناپذیری به عرصه فرهنگی جامعه وارد می‌شود.

وی با بیان‌این‌که نویسندگان ما مجبورند همزمان با اشتغال در شغل‌هایی دیگر کار نویسندگی را نیز ادامه دهند، گفت: این امر می‌تواند نویسندگان را با مشکلات اقتصادی بی‌شماری روبرو کند و از سویی آن‌ها را از کار حرفه‌ایی دور کند.

آرین‌منش افزود: یک مشکل اساسی نویسندگان این است که معمولا بدون هیچ چشم‌داشت اقتصادی  اثری را خلق می‌کنند. نمی‌توان از نویسنده‌ای که دغدغه نان دارد انتظار داشت اثری ماندگار بیافریند. این امر زمانی امکان‌پذیر است که شرایط پژوهش بدون هیچ محدودیتی برای نویسندگان مهیا شود.

نماینده مردم مشهد تصریح کرد: من فکر نمی‌کنم نویسندگان ما در حرفه و دانش خود مشکلی داشته باشند، زیرا دراین مرز و بوم نویسندگان با استعدادی بودند وهستند که بارها برای کشورمان افتخار کسب کرده‌اند. به همین علت باید قدرشناس زحمات این هنرمندان در کشور باشیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: دولت می‌تواند یا یک برنامه‌ریزی کاربردی بسیاری از مشکلات اقتصادی نویسندگان را به نحو مطلوبی برطرف کند. باید همچنین خلاء‌های قانونی کپی‌رایت را برطرف کنیم تا همه هنرمندان ما، بدون توجه به دغدغه‌های مالی به خلق اثر بپردازند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet