شهادت حضرت فاطمه معصومه (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

انتشار دفتر نخست «متون ایرانی» توسط کتابخانه‌ مجلس

سرویس فرهنگی
دفتر اول «متون ایرانی؛ مجموعه رساله‌های فارسی و عربی از دانشوران ایرانی» از آغاز دوره‌ اسلامی تا پایان عصر تیموری توسط کتابخانه‌ مجلس منتشر شد.
یکشنبه 30 بهمن 1390 ساعت 12:10
انتشار دفتر نخست «متون ایرانی» توسط کتابخانه‌ مجلس دفتر اول «متون ایرانی؛ مجموعه رساله‌های فارسی و عربی از دانشوران ایرانی» از آغاز دوره‌ اسلامی تا پایان عصر تیموری توسط کتابخانه‌ مجلس منتشر شد. http://cdn.icana.ir/d/019/3338.jpg انتشار,دفتر,نخست,«متون,ایرانی»,توسط,کتابخانه‌,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت «متون ایرانی» مجموعه‌ای از رساله‌های خطی فارسی و عربی، تألیف دانشمندان ایرانی پیش از سده‌ نهم هجری است که تا کنون منتشر نشده و به شیوه‌ای علمی برای نخستین با تحقیق و تصحیح شده است.

این مجموعه محدودیت موضوعی ندارد و هر آنچه را که در حوزه‌ فرهنگ و دانش ایران اسلامی جای گیرد٬ شامل می‌شود. رساله‌های موجود در این مجموعه توسط پژوهشگران و مصححان تحت نظارت و سرپرستی جواد بشری تصحیح و تحقیق می‌شود.

دفتر نخست «متون ایرانی» شامل 9 رساله خطی (7 نسخه‌ خطی تصحیح شده و 2 نسخه‌برگردان) و در دو بخش تنظیم شده است.

متون تصحیح شده بخش یک شامل رضی‌نامه٬ ترجمه‌ای کهن از جزء پنجم قرآن٬ رساله در معرفت خواص احجار و جواهر٬‌ قصیده در علم عروض٬ دیوان اسماعیل بن بابا قزوینی٬ سخنان بایزید بسطامی٬ فکاهات و مضاحک است.

بخش دوم نیز که به صورت عکسی چاپ شده است به امالی محمودبن عزیز خوارزمی و اخلاق معزی پرداخته است.

دفتر نخست «متون ایرانی» در شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 15 هزار تومان در 600 صفحه به چاپ رسیده است.

جلد‌های دوم و سوم این مجموعه به‌زودی منتشر خواهد شد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000