روز مجلس
1390/11/30 12:10:00
سرویس فرهنگی

انتشار دفتر نخست «متون ایرانی» توسط کتابخانه‌ مجلس

دفتر اول «متون ایرانی؛ مجموعه رساله‌های فارسی و عربی از دانشوران ایرانی» از آغاز دوره‌ اسلامی تا پایان عصر تیموری توسط کتابخانه‌ مجلس منتشر شد.
انتشار دفتر نخست «متون ایرانی» توسط کتابخانه‌ مجلس دفتر اول «متون ایرانی؛ مجموعه رساله‌های فارسی و عربی از دانشوران ایرانی» از آغاز دوره‌ اسلامی تا پایان عصر تیموری توسط کتابخانه‌ مجلس منتشر شد. https://cdn.icana.ir/d/019/3338.jpg انتشار,دفتر,نخست,«متون,ایرانی»,توسط,کتابخانه‌,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت «متون ایرانی» مجموعه‌ای از رساله‌های خطی فارسی و عربی، تألیف دانشمندان ایرانی پیش از سده‌ نهم هجری است که تا کنون منتشر نشده و به شیوه‌ای علمی برای نخستین با تحقیق و تصحیح شده است.

این مجموعه محدودیت موضوعی ندارد و هر آنچه را که در حوزه‌ فرهنگ و دانش ایران اسلامی جای گیرد٬ شامل می‌شود. رساله‌های موجود در این مجموعه توسط پژوهشگران و مصححان تحت نظارت و سرپرستی جواد بشری تصحیح و تحقیق می‌شود.

دفتر نخست «متون ایرانی» شامل 9 رساله خطی (7 نسخه‌ خطی تصحیح شده و 2 نسخه‌برگردان) و در دو بخش تنظیم شده است.

متون تصحیح شده بخش یک شامل رضی‌نامه٬ ترجمه‌ای کهن از جزء پنجم قرآن٬ رساله در معرفت خواص احجار و جواهر٬‌ قصیده در علم عروض٬ دیوان اسماعیل بن بابا قزوینی٬ سخنان بایزید بسطامی٬ فکاهات و مضاحک است.

بخش دوم نیز که به صورت عکسی چاپ شده است به امالی محمودبن عزیز خوارزمی و اخلاق معزی پرداخته است.

دفتر نخست «متون ایرانی» در شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 15 هزار تومان در 600 صفحه به چاپ رسیده است.

جلد‌های دوم و سوم این مجموعه به‌زودی منتشر خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet