هدر اصلی
1390/11/30 14:15:23
سرویس اقتصادی
اختلاف نظر در مورد قیمت شیر خام بالا گرفت

عرضه و تقاضا بهتر است یا قیمت‌گذاری؟

در حالی که نمایندگان مجلس و کارشناسان معتقدند قیمت شیر خام باید در فرآیند عرضه و تقاضا تعیین شود، مسئولان کارخانه‌های لبنی نیز اعتقاد دارند قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی نیز باید مشمول همین قانون شود و نباید با قیمت‌گذاری در مورد آن تصمیم‌گیری کرد.
عرضه و تقاضا بهتر است یا قیمت‌گذاری؟ در حالی که نمایندگان مجلس و کارشناسان معتقدند قیمت شیر خام باید در فرآیند عرضه و تقاضا تعیین شود، مسئولان کارخانه‌های لبنی نیز اعتقاد دارند قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی نیز باید مشمول همین قانون شود و نباید با قیمت‌گذاری در مورد آن تصمیم‌گیری کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/15520.jpg عرضه,و,تقاضا,بهتر,است,یا,قیمت‌گذاری؟ Icana

بهمن محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در واکنش به سخنان مدیرعامل اتحادیه کارخانه‌های لبنی در مورد افزایش قیمت شیر خام گفت: به دلیل افزایش شدید قیمت علوفه و نهاده‌های دامی، افزایش قیمت شیر خام امری طبیعی است، زیرا شیر خام به قیمت 630 تومان پاسخگوی هزینه‌های تولید نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه باید قیمت شیر خام در فرآیند عرضه و تقاضا تعیین شود، گفت: نمی‌توان نرخ قطعی برای شیر خام تعیین کرد و اگر میزان تولید  کاهش یابد، باید قیمت بالا برود.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان با تاکید بر اینکه برای کاهش قیمت تمام‌شده شیر خام باید علوفه یارانه‌ای در اختیار دامداران قرار گیرد، اظهار داشت: اگر حمایتی از دامداران صورت نگیرد با قیمت سرسام‌آور علوفه، افزایش قیمت شیر خام اجتناب‌ناپذیر است.

محمدی با بیان اینکه چندی پیش کارخانه‌های لبنی اقدام به افزایش قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی کردند، تصریح کرد: این در حالی است که به شکل رسمی قیمت شیر خام افزایش نیافته و بدیهی است زمانی که قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی افزایش می‌یابد مصرف‌کنندگان متضرر می‌شوند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پاسخ به این سوال که چرا به مصوبه ستاد تنظیم بازار در مورد قیمت شیر خام عمل نمی‌شود، گفت: قیمت شیر خام نباید به صورت دستوری تعیین شود بلکه باید عرضه و تقاضا به گونه‌ای متعادل نگه داشته شود که قیمت شیر خام افزایش نیابد.

این در حالی است که مجید علیداد مدیرعامل اتحادیه کارخانه‌های لبنی معتقد است که اگر قرار است قیمت شیر خام در شرایط عرضه و تقاضا تعیین شود، باید قیمت فرآورده‌های لبنی نیز مشمول همین قانون شوند و نباید قیمت‌گذاری برای آن انجام شود.

افزایش قیمت شیر خام  ظلم در حق کارخانه‌های لبنی است

مجید علیداد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: در شرایطی که قیمت شیر خام 520 تومان بود 8 درصد به قیمت محصولات لبنی افزوده شد، اما پس از آن قیمت شیر خام به 630 تومان افزایش یافت و در این شرایط مقایسه‌ نشان می‌دهد که قیمت شیر خام 21 درصد افزایش یافته و اگر تاثیر 70 درصدی قیمت شیر خام در فرآورده‌های لبنی را بپذیریم قیمت این محصولات نیز باید 15 درصد افزایش یابد.

وی با بیان اینکه دامداران برخلاف مصوبه کارگروه تنظیم بازار از فروش شیر خام به قیمت 630 تومان خودداری می‌کنند، اظهار داشت: در حال حاضر شیر خام با قیمت 720 تا 750 تومان به دست کارخانه‌ها می‌رسد و مراکز جمع‌آوری شیر نیز به طور میانگین این محصول را به قیمت 670 تومان خریداری می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه کارخانه‌های لبنی افزایش قیمت شیر خام را ظلم در حق کارخانه‌های لبنی دانست و افزود: در چنین شرایطی یا باید کارخانه‌ها از چرخه تولید خارج شوند و یا میزان تولید را کاهش دهند.

علیداد با تاکید بر اینکه افزایش قیمت شیر عوارض نامطلوبی برای مصرف‌کنندگان دارد، گفت: باید علوفه ارزان در اختیار دامداران قرار بگیرد تا آنها نیز شیر ارزان را در اختیار کارخانه‌های لبنی قرار دهند و به همین نسبت مصرف‌کنندگان نیز مجبور به خرید شیر و فرآورده‌های لبنی گران ‌قیمت نشوند.

مدیرعامل اتحادیه کارخانه‌های لبنی تاکید کرد: مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در کشور ما نصف میانگین جهانی است و قطعا افزایش قیمت این محصولات سرانه مصرف را باز هم کاهش داده و کارخانه‌ها را مجبور به کاهش ظرفیت تولید می‌کند./  

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet