آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نوباوه بر لزوم شناسنامه‌دار شدن نسخ خطی تاکید کرد:

نسخه‌های خطی باید شناسامه‌دار شوند

سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون فرهنگی با توجه به خرید و فروش غیر قانونی نسخ خطی به مساله هویت این کتاب‌ها اشاره کرد و گفت: کتاب‌های خطی که در کتابخانه‌های شخصی افراد وجود دارند، اگرچه ارزشمند هستند ولی در واقع هویت مشخصی ندارند و برای هویت بخشیدن به نسخ خطی بهترین راه،‌ شناسنامه‌دار کردن آن‌ها است.
سه‌شنبه 2 اسفند 1390 ساعت 12:24
نسخه‌های خطی باید شناسامه‌دار شوند عضو کمیسیون فرهنگی با توجه به خرید و فروش غیر قانونی نسخ خطی به مساله هویت این کتاب‌ها اشاره کرد و گفت: کتاب‌های خطی که در کتابخانه‌های شخصی افراد وجود دارند، اگرچه ارزشمند هستند ولی در واقع هویت مشخصی ندارند و برای هویت بخشیدن به نسخ خطی بهترین راه،‌ شناسنامه‌دار کردن آن‌ها است. http://cdn.icana.ir/d/019/3912.jpg نسخه‌های,خطی,باید,شناسامه‌دار,شوند Icana

بیِژن نوباوه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خانه ملت، درباره شناسنامه‌دار کردن نسخه‌های خطی بیان کرد: کسانی که در مجموعه شخصی‌شان کتاب خطی دارند بهتر است با مراجعه به مراکز مربوطه، آن را به نام خود ثبت کنند. در این صورت، هم‌چنان مالک کتاب خواهند بود و در مقابل می‌توانند مطمئن باشند که از نسخه خطی‌شان به بهترین نحو ممکن مراقبت به عمل می‌آید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، بر اهمیت شیوه حفظ کتاب‌های نفیس تاکید کرد و ادامه داد: نگهداری از این قبیل کتاب‌ها نیازمند فراهم کردن امکانات و داشتن مهارت‌های بخصوصی است و در شرایط معمولی به تدریج از بین می‌روند. نسخه‌های خطی، جزء میراث فرهنگی هستند و لازم است به آن‌ها جدی‌تر نگاه شود.

به گفته عضو فراکسیون انقلاب اسلامی، کتابخانه ملی هم اکنون این امکان را فراهم کرده که از نسخ خطی افراد به خوبی مراقب کند و این مرکز در حوزه نسخ خطی به شکل علمی فعالیت می‌کند. علاوه بر این در کتابخانه ملی کتاب‌های نفیس را به نمایش می‌گذارند تا به جز صاحب اصلی آن،‌ دیگر علاقه‌مندان هم از این میراث فرهنگی بازدید به عمل بیاورند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، شناسنامه‌دار شدن نسخه‌های خطی را مانع فعالیت دلالان دانست و افزود: برای پیگیری قانونی نسخه‌های خطی، در وهله اول باید ثابت شود که این اثر مالکی دارد. در غیر این صورت، برای تعقیب و بازگرداندن کتاب‌های ارزشمند و میراث فرهنگی ملت، مشکلاتی پیش می‌آید./

 

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000