هدر اصلی
1390/12/02 08:32:31
سرویس اجتماعی
سهل انگاری دولت آذربایجان در استخراج نفت؛علت ایجاد لکه بزرگ نفتی در خزر

حاشیه‌نشینان خزر به پروتکل مقابله با آلودگی نفتی پایبند باشند

در حالی که نایب رئیس اول فراکسیون محیط‌زیست و توسعه‌‌پایدار مجلس هشتم، علت اصلی بی‌توجهی کشورهای حاشیه دریای مازندران به کنترل آلودگی پیرامون دریا را ضعف قانون‌های بین‌المللی می‌خواند، عبدالرضا کرباسی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، تصویب پروتکل مقابله با آلودگی نفتی کنوانسیون تهران در مجلس پنج کشور حاشیه خزر را خواستار شد.
حاشیه‌نشینان خزر به پروتکل مقابله با آلودگی نفتی پایبند باشند در حالی که نایب رئیس اول فراکسیون محیط‌زیست و توسعه‌‌پایدار مجلس هشتم، علت اصلی بی‌توجهی کشورهای حاشیه دریای مازندران به کنترل آلودگی پیرامون دریا را ضعف قانون‌های بین‌المللی می‌خواند، عبدالرضا کرباسی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، تصویب پروتکل مقابله با آلودگی نفتی کنوانسیون تهران در مجلس پنج کشور حاشیه خزر را خواستار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/16469.jpg حاشیه‌نشینان,خزر,به,پروتکل,مقابله,با,آلودگی,نفتی,پایبند,باشند Icana

محسن نریمان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اقدامات ضد زیست‌محیطی کشور آذربایجان در دریای خزر، افزود: متأسفانه این کشور در حال طراحی و ساخت جزیره‌ای با گنجایش 700 هزار نفر در دریای خزر است و هم‌اکنون هم به‌علت بی‌احتیاطی آذربایجان در برداشت نفت، یک لکه نفتی 110 کیلومتری به‌سمت کشور ایران در حرکت است.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر این که کشورهای حاشیه دریای خزر هیچ اقدامی برای کنترل آلودگی پیرامون این دریا انجام نداده‌اند، گفت: در چند سال اخیر اقدامات و نشست‌های کمی پیرامون آلودگی دریای خزر برگزار شده است اما به طور حتم هر کشور به طور مستقل اقداماتی را انجام داده است.

نریمان با اشاره به وجود منابع فراوان نفتی در دریای خزر، یاد‌آور شد: به‌علت وجود منابع نفتی زیاد کشورهای حاشیه خزر اقدام به استخراج این‌گونه منابع کرده‌اند، که متأسفانه آلودگی نفتی یکی از اجزای و بخش‌های استخراج نفت به‌شمار می‌آید.

نایب رئیس اول فراکسیون محیط‌زیست و توسعه‌ پایدار مجلس، با تأکید بر این که هر اقدام صنعتی در دریایی خزر به طور قطع آلودگی‌های زیادی را به‌دنبال دارد، تصریح کرد: با توجه به این که دریای خزر یک دریاچه بسته است، هر گونه ایجاد آلودگی به اکوسیستم دریا ضربه‌های جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند.

وی با اشاره به کشف منابع نفتی و گازی جدید در دریای خزر از سوی کشور، گفت: در صورتی که مسئولان اقدامات و برنامه‌ریزی مناسبی را برای پیشگیری از‌ آلودگی دریای خزر انجام ندهند، به طور حتم با فاجعه آلودگی در دریا خزر روبه‌رو می‌شویم.

نریمان، با بیان این که مسئولان محیطزیست کشور در چند سال اخیر اقدامات زیادی برای جلوگیری از آلودگی دریای خزر انجام داده‌اند، افزود: جمع‌آوری و پاکسازی آلودگی سطحی دریا، جریمه کارخانه‌ها صنعتی و جلوگیری از ورود فاضلاب به دریای خزر از اقدامات کشور در کاهش آلودگی دریای خزر به‌شمار می‌آیند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس هشتم، ادامه داد: همه کشورهای حاشیه دریای خزر (ایران، روسیه، ترکمنستان، اذربایجان، قزاقستان) باید با برنامه‌ریزی مدون و منظم از افزایش‌ آلودگی‌های پیرامون این دریا جلوگیری کنند.

همچنین عبدالرضا کرباسی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست بر این اعتقاد است که آسیب‌ها و عوارض پیرامون لکه نفتی آذربایجان تا یک سال آینده پدید می‌آید، ازاین‌رو استان‌های منطقه دریای خزر باید تمام علائم را کنترل کنند.

 

آلودگی خزر همه کشورهای حاشیه آن را تهدید می‌کند

عبدالرضا کرباسی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اقدامات کشور آذربایجان در کنترل لکه 110 کیلومتری نفتی، گفت: هم‌اکنون این کشور اعتباری را برای کنترل و جلوگیری ازانتشار نفت اختصاص داده است، از این‌رو زمانی می‌توانیم بگوییم که که لکه نفتی مهار شده است که در ماهواره نشانی از این لکه نباشد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، با تأکید بر این که امکان تبخیر و ته‌نشینی لکه نفتی آذربایجان قبل از رسیدن به ایران وجود دارد، افزود: در صورتی که این لکه به‌طور کامل نابود نشود، آسیب‌های جدی را به اکوسیستم وارد می‌کند که روشن شدن این موضوع به بررسی بیشتری نیاز دارد.

وی با اشاره به آماده‌باش استان ساحلی برای بررسی و کنترل لکه نفتی آذربایجان، یاد‌آور شد: این استان‌ها باید برای حدود یک سال آب و رسوبات دریای خزر را اندازه‌گیری کنند تا میزان خطر این لکه نفتی مشخص شود، از این‌رو بررسی لکه نفتی آذربایجان به میزان اختصاص اعتبار، میزان گذشت زمان و شرایط اقلیمی بستگی دارد.

کرباسی با بیان این که تاکنون اقداماتی برای نظارت و کنترل آلودگی‌های پیرامون دریای خزر انجام شده است، تصریح کرد: مهم‌ترین اقدام در رابطه با کنترل آلودگی دریای خزر، تشکیل کنوانسیون تهران ( محیط‌زیست خزر ) بوده است، که ایران توانست از طریق این کنوانسیون یکی از پروتکل‌ها مهم را به‌نام پروتکل مقابله با آلودگی نفتی را به امضای پنج کشور حاشیه دریای خزر برساند، امضا این پروتکل یک گام بزرگ برای کنترل آلودگی پیرامون دریای خزر بوده است.

وی با تأکید بر این که هم‌اکنون اجرایی شدن این پروتکل نیازمند تصویب مجلس پنج کشور حاشیه خزر است، گفت: زمانی که این پروتکل به تصویب مجالس پنج کشور برسد، آن وقت می‌توان نظارت را بر کشورهای حاشیه خزر بیشتر و کشورهای خاطی را مورد بازخواست قرار داد.

لازم به ذکر است که هم‌اکنون این پروتکل به تصویب مجلس کشور آذربایجان رسیده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet