هدر اصلی
1390/12/01 10:27:55
سرویس سیاسی
رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر محور مذاکرات آتی ایران و گروه 1+5:

مذاکره ایران برای صادرات هسته‌ای خواهد بود

رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران موضوع مبادله سوخت را تمام شده خواند و گفت: پس از تأمین نیاز داخلی با نظارت آژانس معامله سوخت را در دستور خواهیم داشت.
مذاکره ایران برای صادرات هسته‌ای خواهد بود رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران موضوع مبادله سوخت را تمام شده خواند و گفت: پس از تأمین نیاز داخلی با نظارت آژانس معامله سوخت را در دستور خواهیم داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/5175.jpg مذاکره,ایران,برای,صادرات,هسته‌ای,خواهد,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به نقل از واحد مرکزی خبر، فریدون عباسی دوانی شامگاه یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با شبکه خبری العالم، در پاسخ به این سوال که آیا مسأله مبادله سوخت موضوعی تمام شده تلقی می‌شود، افزود: موضوع مبادله تمام شده است و شاید پیشنهاد دیگری را مطرح کنیم.  زیرا مبادله مربوط به زمانی است که مواد غنی شده یا مواد اولیه را بدهیم و کسی بیاید و با استفاده از کارخانه ی خودش، مجتمع سوخت تولید کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما این سرمایه گذاری را در داخل کشور انجام داده ایم و دانش و فن آوری آن را به دست آورده ایم پس نیازی به مبادله سوخت خودمان نداریم ، ما دیگر سوخت تولید می کنیم.

 

از این به بعد معامله سوخت داریم نه مبادله

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تأکید کرد: می توانیم بگوییم که ما معامله سوخت خواهیم داشت، یعنی از این به بعد ما پای میز مذاکره به طرف مقابل خواهیم گفت آیا سوخت می خواهد؟

عباسی یادآور شد: پس از اطمینان از طرف مقابل درباره اینکه آیا تحت نظارت آژانس قرار دارد، واینکه سوخت را برای چه کاری می خواهد،  با همکاری و نظارت آژانس سوخت خود را در اختیار دیگران هم قرار خواهیم داد؛ البته وقتی نیاز خودمان را رفع کردیم.

وی درباره دستاوردهای مهم ایران در زمینه انرژی هسته‌ای گفت: دستیابی یک کشور به فن آوری تولید سوخت هسته ای نشان دهنده آن است که این کشور در سایر زمینه های علمی و فنی به رشد قابل ملاحظه ای رسیده است، که می تواند در صنعت هسته ای به محصول برسد.

عباسی ادامه داد: منظورم از محصول این است که ساخت یک مجمع سوخت آن هم سوختی از نوع رآکتور تهران ، مستلزم آن است که یک کشور در مکانیک ، متالوژی ، مدیریت دانش و تکنولوژی و سایر زمینه های تخصصی رشد کرده باشد.

وی تأکید کرد: مجموعه آن زمینه های تخصصی با یکدیگر تبدیل به محصولی می شود که ما نام آن را مجتمع سوخت 20 درصد رآکتور تهران می گذاریم.

 

رشد قابل ملاحظه ایران در همه فرایندهای چرخه سوخت

عباسی افزود: باید این نکته را اضافه کنم که کشور ایران در شیمی و مهندسی شیمی به رشد قابل ملاحظه ای رسیده که می تواند تمام فرایندهای چرخه سوخت ، از اکتشاف تا تولید uf6  ( هگزافلوراید اورانیوم ) و تبدیل مجدد آن به فرم های مختلفی از ماده را در داخل ایران انجام دهد.

عباسی با تأکید بر توانایی ایران در در چرخه سوخت گفت: علاوه بر آن دستاوردی که در غنی سازی اورانیوم در داخل کشور حاصل شده، آن است که ما توانایی غنی کردن اورانیوم به روش سانتریفیوژ را تا حد 20 درصد کسب کرده ایم، و به خوبی می توانیم با کیفیت مناسب اورانیوم خود را غنی کرده و آن را تبدیل به مجتمع های سوخت کنیم.

 

به صادرات هسته‌ای فکر می‌کنیم

وی ادامه داد: مجتمع سوخت صفحه تهران باعث می شود که کارکرد رآکتورمان با وقفه مواجه نشود و کاملا به سوخت ایرانی متکی باشم. و حتی این امکان را در آینده نزدیک برای ما فراهم می کند که به عنوان یک صادرکننده محصولات ساخته شده هسته ای ( که مجتمع های سوخت است ) و یا مواد هسته ای تبدیل شویم و این دور از ذهن نیست . در حال حاضر این توان را داریم که نیاز داخلی خود را تامین کنیم و در آینده به صادرات هم فکر خواهیم کرد.

 

ادامه کار رأکتور تهران با اطمینان بیشتر

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص نخستین میله سوخت ایرانی گفت: با قراردادن این مجتمع سوخت که اولین مجتمع سوخت ایرانی است، رآکتورمان می تواند با اطمینان بیشتری به کار خود ادامه دهد به ویژه که این مدلی از مجمتع های سوخت است که آبه آن مجتمع سوخت کنترلی گفته می شود که قابلیت حرکت میله های کنترل رآکتور در داخل این سوخت وجود دارد.

عباسی ادامه داد: این مجتمع از 14 صفحه سوخت ساخته شده است، و مجتمع های استاندارد دارای 19 صفحه هستند. بنابراین مجتمع از تعداد زیادی صفحه درست شده است که هر یک از این صفحات تکنولوژی ساخت خیلی پیچیده ای دارند و ما به آن تکنولوژی دست پیدا کردیم.

 

رآکتور تهران به 20 مجمتع سوخت نیاز دارد

رآکتور تهران در حالتی که یک قلب نو و تازه داشته باشد حدود 20 مجتمع سوخت نیاز دارد ، پنج مجتمع از نوع کنترلی و 15 مجتمع از نوع استاندارد. در حال حاضر 30 مجتمع سوخت در قلب رآکتور تهران وجود دارد که از قبل بوده و ما یک مجتمع سوخت به آن افزودیم. این قلب نباید بیش از این بزرگ شود و ما برای کارکرد آن ماهی یک مجتمع سوخت به آن خواهیم افزود تا بتوانیم از سوخت های قبلی بهتر استفاده کنیم.

 

از واردات سوخت 20 درصد بی نیاز شدیم

عباسی تأکید کرد: ولی در آینده نزدیک یعنی یکی دو سال آینده ؛ کل قلب را تعویض خواهیم کرد یعنی به یکباره یک مجموعه 20 تایی از سوخت ایرانی را قرار خواهیم داد. در واقع ما کاملا از واردات سوخت 20 درصد از نوع صفحه ای به کشور بی نیاز شدیم.

عباسی در پاسخ به این سئوال که آیا ایران اورانیوم خام کافی برای تبدیل به مجتمع سوخت در اختیار دارد، و اینکه آیا گزارش های آژانس مبنی بر تولید بیش از 100 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد در ایران درست است، تأکید کرد: ما چون تولیداتمان در تمام مراحل زیر نظر کارشناسان آژانس است، اعدادی که آژانس درباره تولیداتمان می دهد می توانیم درباره درست بودن آن صحه بگذاریم.

وی ادامه داد: در حدود 90 تا 100 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد غنی کرده ایم، که در سایت نطنز است، و این غنی سازی را با یک زوج یا دو زنجیره، انجام دادیم.

 

امکان بالابردن ظرفیت تولید

عباسی گفت: ما امکان این که ظرفیت تولیدمان را بالا ببریم داریم، و با توجه به اینکه در سایت نطنز این مجموعه غنی سازی 20 درصد ما در جای امنی نبود، یعنی در زیر زمین انجام نمی شد و کشورهای متخاصم تهدید می کردند که سایت ما را هدف بمباران قرار می دهند، تصمیم گرفتیم که بخشی از مجموعه فوردو را به این امر اختصاص دهیم، که در آینده بتوانیم به مقدار کافی اورانیوم 20 درصد غنی کنیم، تا رآکتور تهران دچار وقفه نشود.

 

1+5 روشهای دیگری را انتخاب کند

عباسی گفت: مذاکره با 5+1 به عهده دکتر جلیلی است .. ما طبق وظیفه ای که داشتیم سوخت را در داخل کشور تولید کردیم و رآکتور تهران را راه انداختیم که این دستاورد در شروع مذاکرات و نتیجه آن می تواند تاثیرگذار باشد، و من این پیام را می توانم به کشورهایی که در آن سوی میز مقابل ما می نشینند بدهم که بهتر است روش دیگری را انتخاب کنند، زیرا روش های قبلی موفقیت آمیز نبوده است.

وی ادامه داد: 5+1 بهتر است توانایی ایران را بیش از این ها درک کند و بداند که ما این راه خودمان را ادامه می دهیم و دانش و فن آوری ما خطری برای کسی ندارد؛ ما به جامعه بشری اهمیت می دهیم به رفاه بشری اهمیت می دهیم، و می خواهیم سهم خود را در رشد و رفاه زندگی بشر داشته باشیم.

عباسی درخصوص اهمیت نسل جدید سانترفیوژها گفت: ما به دانش شبیه سازی و طراحی نسل های مختلف سانترفیوژ دست پیدا کردیم، و در حال حاضر با موادی که در اختیار داریم موفق به ساخت موتورهای کامپوزیتی پایدار شدیم؛ موتورهای الکتریکی خاصی را که طراحی خودمان هست، ساخته ایم و کاملا از آن ها جواب گرفته ایم .. موفق شدیم ماشین های جدید خودمان را به دور مورد نظر برسانیم، گازدهی کنیم و اس دبیلو یو ( یا واحد کار جداسازی بالاتر از 6 ) را دست پیدا کنیم .

 

ساخت دستگاه هایی با توان جداسازی بیش از 3 برابر

وی ادامه داد: ما ماشین هایی ساختیم که نسبت به ماشین های قبلی توان جداسازیشان بیش از سه برابر است. هم در مصرف انرژی صرفه جویی می کنیم ، هم تولیدمان را می توانیم افزایش دهیم و این ها نوید بخش آن است که ما در موعد سریع تری به ساخت سوخت مشابه رآکتور بوشهر دست پیدا کنیم چون تمام مراحل تکنیکی آن را داریم و می توانیم اورانیوم را غنی کنیم و به قرص های سه و نیم درصد تبدیل کنیم و سوخت بوشهر را تامین کنیم.

 

تهدیدها تأثیری بر صنعت هسته ای ایران نداشته است

رییس سازمان انرژی اتمی ایران درباره تهدیدهای رژیم اشغالگر برای حمله به تأسیسات ایران، گفت:  مدت هاست که طرفهای مختلف ، به خصوص رژیم صهیونیستی تهدیدهایی بر ضد صنعت هسته ای ما داشته اند. چه با ارسال ویروس چه با خرابکاری های صنعتی و در هر صورت موفق نشده اند که ما را کند کنند، و از حرکت در مسیر هسته ای ما را خارج کنند.

 عباسی گفت: مسیر هسته ای ما خطری برای کسی ندارد، و کاملا صلح آمیز است، ولی اسراییل به طور کلی از پیشرفت هسته ای ما وحشت دارد، چون ما در زمینه های دیگر پیشرفت کردیم، که به توانمندی هسته ای رسیده ایم.

وی تأکید کرد: اگر اسراییل می توانست کاری صورت دهد از همان موقع که ما شروع کرده بودیم می توانست با حمله نظامی جلوی ما را بگیرد.

عباسی خاطرنشان کرد: در واقع آن ها هر کاری که می توانستند کرده اند، مثل ترور دانشمندان هسته ای ایران. بنابراین اگر تا به حال حمله نظامی نکرده اند به این دلیل است که نتوانسته اند و مطمئنا نیروهای نظامی ما بیکار ننشسته اند و پاسخ مناسب را خواهند داد، و می توانند این کار را بکنند.

عباسی گفت: اسراییل در منطقه رقمی به شمار نمی آید، که بتواند جلوی جمهوری اسلامی بایستد؛ و ما اگر تا حالا به این رژیم امان داده ایم به این دلیل است که معتقدیم مردم واقعی فلسطین باید از طریق انتخابات نظام مورد نظر خود را انتخاب کنند، و نیازی به جنگ وجود ندارد و این مساله در آینده نزدیک حتما به وقوع خواهد پیوست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet