هدر اصلی
1390/12/01 13:11:35
سرویس اقتصادی
چگینی و اولیاء در گفت و گو با خانه ملت مطرح کردند؛

مسکن مهر مورد بی مهری یا استقبال مردم؟!

درحالی که مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی مسکن مهر را، باعث کنترل بازارمسکن و ایجاد ثبات دربازار می داند، عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد که مسکن مهر نتوانسته نظر مردم را جلب کند و درکاهش قیمت مسکن اثر بخش باشد.
مسکن مهر مورد بی مهری یا استقبال مردم؟! درحالی که مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی مسکن مهر را، باعث کنترل بازارمسکن و ایجاد ثبات دربازار می داند، عضو کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد که مسکن مهر نتوانسته نظر مردم را جلب کند و درکاهش قیمت مسکن اثر بخش باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/16423.jpg مسکن,مهر,مورد,بی,مهری,یا,استقبال,مردم؟! Icana

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت ، مسکن یکی از حقوق اولیه و نیازهای اساسی هر فردی است و علاوه بر تاثیرات شگرف اقتصادی ، آثار اجتماعی و فرهنگی زیادی را در بر می گیرد که رونق آن باعث شکوفایی سایر بخش ها می شود و از منظر دیگر ثبات دربخش مسکن باعث ثبات در کل اقتصاد و عدم ثبات آن،عدم تعادل دراقتصاد کشور را رقم می‌زند.

با این حال و با در نظر گرفتن اهمیت موضوع یاد شده بر آن شدیم تا با انعکاس اظهار نظر‌های  برخی مسئولین دولتی که در راستای سیاست های کنترلی بازار مسکن و ثبات آن بیان شده است و انتشار نقطه نظرات برخی نمایندگان و کارشناسان  در جهت حل مشکلات و تثبیت قیمت مسکن گامی موثر برداریم، لذا در این راستا با علی چگینی مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی وعلی اکبر اولیا عضو کمیسیون عمران مجلس به گفت‌وگوی اختصاصی پرداختیم.      

 سیاست‌های مسکن نیازمند بازنگری است / راهکارهای دولت برای کنترل قیمت مسکن راهگشا نیست

علی اکبراولیا درگفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات مسئولین وزارت راه و شهرسازی درباره کنترل قیمت مسکن یادآورشد: وزارت راه و شهرسازی طی چند سال اخیر، فشار زیادی برای تولید مسکن اعمال کرده است واز آنجایی که مسکن یکی از نیازهای اساسی جامعه است امری مثبت تلقی می شود ولی متأسفانه یک سری الزامات آن رعایت نشده است.

 نماینده مردم یزد و صدوق درمجلس شورای اسلامی افزود: به نظرمی رسد درمسکن مهر، هیچ توجهی به جنبه های مسکن سازی نشده است لذا ازآنجایی که برنامه ریزی دولتی لزوماً برنامه ریزی اصولی نیست، قیمت مسکن روند صعودی را طی کرده است.

 عضو کمیسیون عمران مجلس درادامه تأکید کرد: از آنجایی که مسکن مهردرحاشیه شهرها و خصوصاً اطراف تهران ساخته شده است با عدم استقبال مردم مواجه شده است و نتوانسته  در کاهش قیمت مسکن اثربخش باشد.

 اولیا با اشاره به اینکه یک سری برنامه ریزی برای ساخت مسکن در جامعه صورت گرفته است که با نیاز واقعی مردم مطابقت ندارد، گفت: مسکن مهر در مناطق حاشیه ای و به دورازامکانات اولیه ساخته شده است که نیاز واقعی جامعه را تأمین نمی کند بنابراین نتوانسته درکاهش قیمت مسکن اثر بخش باشد و ادعای مسئولین دولتی درباره کنترل قیمت مسکن به واسطه ارائه مسکن مهر، ادعایی بی اساس است.

 وی افزود: دولت زمانی می تواند موفق عمل کند که به طور واقعی موجب کاهش تقاضای مردم شود چرا که درغیر این صورت ، زحمات آقایان بلا استفاده می ماند.

 نماینده مردم یزد و صدوق در خانه ملت با بیان اینکه افزایش قیمت ارز بر قیمت مصالح ساختمانی بی تأثیر نبوده است یادآورشد: ادعای مسئولین دولتی درباره کنترل قیمت مسکن ادعای درستی نیست چرا که به خودی خود قانون هدفمندی یارانه ها موجب افزایش قیمت مسکن شده است و بحث حمل و نقل و تامین مصالح ساختمانی و عدم برآوردن نیاز تولیدکنندگان از سوی دولت و عدم پرداخت یارانه تولید به آنها منجر به افزایش قیمت مسکن شده است.

 عضو کمیسیون عمران مجلس هشتم گفت: درظاهرمسئولین دولتی شاید بتوانند قیمت مسکن را ثابت نگه دارند ولی به دلیل افزایش قیمت ارز مجبوربه تهیه مصالح با قیمت بالا هستند لذا تولیدکنندگان از مصالح بی کیفیت در ساخت مسکن مهر استفاده می کنند و این مسئله می تواند مشکلات بعدی را به دنبال داشته باشد.

 اولیا با تأکید براینکه واقعیت های جامعه برخلاف چیزی است که مسئولین دولتی بیان می کنند گفت: صحبت های مسئولین دولتی جای تأمل دارد چرا که واقعیت های جامعه به این زیبایی که آقایان مسئول ترسیم می کنند نیست و واقعیت چیز دیگری است.

 نماینده مردم یزد و صدوق در ادامه به بیان راهکارهایی برای کنترل قیمت مسکن پرداخت وافزود: باید زیرساخت های مسکن اصلاح شود و خود مردم جهت ساخت مسکن اقدام کنند و دولت در همه امور دخیل نبوده و عاملیت نداشته باشد تا مسکن به شیوه ای شایسته و مناسب ساخته شود.

 وی یادآورشد: اگر بخواهیم مشکلات مسکن را حل کنیم باید مشکلات پرداخت تسهیلات وام مسکن را از طریق بانک ها از میان برداریم تا مردم بتوانند به سادگی و بدون مشکل وام خود را دریافت کرده و به ساختمان سازی بپردازند.

 عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: سیاست های مسکن نیازمند بازنگری است و باید اصلاح شود.

این در حالی است که علی چگینی، مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی معتقد است مسکن مهر توانسته متقاضیان خود را جذب کند و با بهره برداری از این واحد های مسکونی و نقل مکان خانوارهای مستاجر به این واحدها، می توان قیمت مسکن را تعدیل کرده و آن را به ثبات رساند.

                  مسکن مهر باعث ثبات قیمت در بازار مسکن می شود

 علی چگینی در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات معاون وزیرراه و شهرسازی درباره اینکه با بهره برداری ازمسکن مهردرآینده نزدیک ، می توانیم قیمت مسکن را ثابت کنیم یادآورشد: مسکن دارای تحلیل ویژه ای است و ازمواد اولیه ای مثل نیروی انسانی ، مصالح ساختمانی و زمین تشکیل می شود وتغییرهزینه آنها به طور یقین برافزایش هزینه ساخت اثرمی گذارد.

 مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی افزود: طبیعی است که تورم عمومی سایرمتغیرهای اقتصادی ،برقیمت مسکن اثرگذاراست ؛ولی بازار مسکن طی دو سه سال اخیر تحت تاثیر مسکن مهرقرارگرفته و توانسته حجم بالایی واحدهای مسکونی را به بازار عرضه کند وازافزایش قیمت مسکن مثل سایر کالاها، جلوگیری کرده و باعث ثبات دربازارمسکن شود.

 وی با بیان اینکه مسکن مهردرشهرهای بزرگ آماده بهره برداری است، اظهارداشت: مسکن مهرمی تواند متقاضیان مسکن را به سوی این بازار سوق دهد وزمینه کاهش تقاضا را فراهم کند وقیمت مسکن را کاهش دهد.

 چگینی همچنین به پیش بینی آینده مسکن پرداخت وافزود: با بهره برداری از مسکن مهر ، تعادل در بازار مسکن برقرارمی شود و باعث ثبات در قیمت ها خواهد شد.

 مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن مهردرکلان شهرها، درحاشیه شهراست و درسایر شهرهای کوچک تربا این مسئله مواجه نیستیم، یادآورشد: مسکن مهر در شهرهای کوچکتردربافت اصلی شهراست وتنها درکلان شهرهایی مثل تهران این واحدهای مسکونی درحاشیه شهرساخته شده اند.

 وی تاکید کرد: با آماده شدن واحدهای مسکونی مهر و سرازیر شدن خانوارهای مستاجر تهرانی به سوی این مسکن ها ، واحدهای زیادی ازشهرخالی می شوند که آماده عرضه برای فروش یا اجاره می شوند که به طورغیر مستقیم این موضوع در کاهش قیمت مسکن اثرگذاراست.

 چگینی در پاسخ به اینکه با افزایش نرخ ارز و فراهم کردن مصالح ساختمانی با ارز گران وهمچنین تلاش دولت برای ایجاد ثبات درقیمت مسکن، باعث افت کیفیت درساختمان سازی نخواهد شد، تاکید کرد: نظارت کافی برای ساخت مسکن مهر وجود دارد و نظارت نظام مهندسی برهمه واحدهای مسکونی حاکم است.البته همواره استثناهایی وجود دارد./

 پایان پیام.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet