هدر اصلی
1390/12/01 12:44:21
سرویس سیاسی
صالحی:

سفر هیات بازرسان آژانس در ادامه توافق‌های گذشته است

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه سفر هیات کارشناسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه چهارچوب توافق های گذشته است، گفت: این هیات با هماهنگی مسوولان سازمان انرژی اتمی ماه گذشته نیز سه روز با مقامات ایرانی مذاکره کرد.
سفر هیات بازرسان آژانس در ادامه توافق‌های گذشته است رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان با بیان اینکه سفر هیات کارشناسی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه چهارچوب توافق های گذشته است، گفت: این هیات با هماهنگی مسوولان سازمان انرژی اتمی ماه گذشته نیز سه روز با مقامات ایرانی مذاکره کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/11841.jpg سفر,هیات,بازرسان,آژانس,در,ادامه,توافق‌های,گذشته,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به نقل ازایسنا، علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه کشورمان که صبح دوشنبه در حاشیه همایش ملی ایران و سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، در مورد همکاری‌های کشورهای عضو اکو افزود: سازمان‌های همکاری در دو حوزه منطقه‌یی و جهانی تعریف می‌شوند اما با توجه به اتفاقاتی که در دنیا در حال وقوع است و هم‌چنین تجربه ویژه کشور ما که شاهد هستیم قدرت‌های استکباری که در سازمان‌های بین‌المللی حضور دارند چگونه از ابزارهای مختلف این سازمان‌ها استفاده می‌کنند و به کشورهایی که در مدار سیاسی آن‌ها نیستند فشار ایجاد می‌کنند؛ لذا در نظر گرفتیم که باید سازمان‌های منطقه‌یی را تقویت کرد که در آن شرایط برای همکاری بیش‌تر حاکم است.

وی ادامه داد: خوشبختانه سازمان همکاری اقتصادی اکو که مشتمل بر کشورهای منطقه هستند اکثر آن‌ا همسایه ایران نیز هستند، ما در این نشست فراخوانی از دست‌اندرکاران، بازرگانان، دانشگاهیان و بخش خصوصی داشته‌ایم و خواستیم نظرات‌شان در مورد نحوه ارتقای همکاری درون ‌سازمانی اکو را ارائه دهند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که مقالات زیادی به این همایش ارسال شده است، گفت: مکانیزم‌های بسیار خوبی برای شیوه همکاری در اکو مطرح شده است که ما از آن‌ها استفاده خواهیم کرد. بازار اکو 500 میلیون نفر جمعیت دارد و می‌تواند بازار عمده‌ای برای مجموعه کشورهای اکو باشد که نیاز آن‌ها را به دیگران به حداقل برساند. در واقع اعضای اکو می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و هر کشوری می‌تواند تامین کننده بخشی از نیاز این سازمان باشد.

صالحی تاکید کرد: ارتباطات مردمی اعضای این سازمان ریشه تاریخی دارد که این موضوع باعث می‌شود بتوانیم از سازمان همکاری اکو در تحقق اهدافی که خواستیم استفاده کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره روابط ایران و اروپا به ویژه در حوزه اقتصادی نیز گفت: اولویت‌بندی ما داشتن روابط خوب با کشورهای منطقه و روابط بهتر با اروپاست. توصیه من به کشورهای اروپایی این است که فرصت روابط بهتر با ایران را از دست ندهند. ما داشتن روابط بهتر با اروپا را در دستور کار قرار دادیم اما از آن سو پاسخ مناسبی دریافت نکردیم.

وزیر امور خارجه کشورمان به تلاش ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا اشاره کرد و افزود: ایران و اروپا روابط تاریخی و دیرینه‌ای با یکدیگر داشته‌اند و اگر ترکیه عضو اتحادیه اروپا شود در واقع ایران و اروپا با یکدیگر همسایه خواهند بود و یک کشور بزرگ و مهم همسایه‌ی اروپا محسوب خواهد شد. ما به آن‌ها توصیه می‌کنیم که به دنبال یافتن راه‌های برقراری روابط بهتر با ایران باشند. متاسفانه امروز صداهایی را از اروپا می‌شنویم که به نظر می‌رسد به دنبال چنین اهدافی نیستند.

 صالحی هم‌چنین در پاسخ به این که کارشناسان آژانس امروز برای ادامه گفت‌وگوهای خود به تهران سفر کرده‌اند، آن‌ها چه برنامه‌ای در این سفر خود دارند؟ گفت: در این سفر در چارچوب توافق سفر اول کارشناسان آژانس، کار ادامه می‌یابد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کارشناسان آژانس از تاسیسات هسته‌یی ایران نیز بازدید خواهند کرد؟ گفت: خیر، تازه کار آن‌ها آغاز شده است.

خبرنگار دیگری پرسید آیا اخبار منتشر شده در مورد میانجیگری عمان بین ایران و آمریکا را تایید می‌کنید که صالحی گفت: بحث میانجیگری در بین نیست. عمان و ایران روابط بسیار ویژه‌ای با یکدیگر دارند. در مواردی سلطان عمان برای آزادی برخی از افرادی که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده بودند پا در میانی کرد و با توجه به این رابطه ویژه پادرمیانی سلطان قابوس نیز موثر بود، ضمن این که مسائل حقوقی و قضایی نیز در نوبه خود موثر بود.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد:‌ ما در رایزنی دائم با عمان هستیم، مسائل مختلفی در جهان و منطقه در حال وقوع است که ضرورت رایزنی را با کشوری مانند عمان که کشور دوست و برادر است ایجاب می‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet