هدر اصلی
1390/12/01 13:54:59
سرویس فرهنگی
فاطمه رهبر:

دولت به سامان دهی مد و لباس بی‌توجهی کرده است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم با انتقاد از تأمین اعتبار نشدن بودجه سال گذشته قانون سامان دهی مد و لباس گفت: بیشترین ضعف در اجرایی شدن این قانون به علت بی توجهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و شخص رئیس جمهوری بوده است
دولت به سامان دهی مد و لباس بی‌توجهی کرده است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم با انتقاد از تأمین اعتبار نشدن بودجه سال گذشته قانون سامان دهی مد و لباس گفت: بیشترین ضعف در اجرایی شدن این قانون به علت بی توجهی وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و شخص رئیس جمهوری بوده است https://cdn.icana.ir/d/019/16432.jpg دولت,به,سامان,دهی,مد,و,لباس,بی‌توجهی,کرده,است Icana

فاطمه رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت درباره قانون ساماندهی مد و لباس گفت: ما در دین و فرهنگ ایرانی با دستورات و قوانینی برای پوشیدگی افراد به‌خصوص خانم‌ها روبرو هستیم که می‌توان این دو را به فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی تبدیل کرد و مجلس نیز با ارائه قانون قصد هدایت بازار مصرف و بازار تولید و عرضه پوشاک و لباس را داشت.

نماینده مردم تهران٬ ری٬ شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: باید با ارائه طرح‌ها و الگوهای مناسب و مبتنی بر فرهنگ ایرانی٬ مردم به استفاده از طرح‌ها و الگوهای داخلی و اسلامی ترغیب شوند و از مصرف و ترویج الگوهای بیگانه و غیرمانوس جلوگیری شود زیرا در این صورت خواه ناخواه بازار هدایت می‌شود.

وی با بیان اینکه انسان ذاتا زیباپسند است و مخصوصا جوانها به دنبال مد و زیبایی هستند٬ اضافه کرد: باید با هدایت مد و زیبایی در بازار٬ آن را در جامعه جاری و ساری کرد و البته نباید این مساله را تنها برای یک سال پیگیری کرد و در سال‌های بعد از آن غافل ماند.

قرار نیست لباسهای سنتی دوباره احیا شود

عضو ناظر کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: این چرخه باید دائما در حرکت باشد و باید به سمت تولید طرح و الگوهای متفاوت و متنوع در جامعه که در برگیرنده سلایق گوناگون جامعه و زندگی فعلی ما باشد٬ پیش رفت.

وی ادامه داد: وقتی صحبت از هویت ایرانی و ملی می‌کنیم٬ قرار نیست دوباره لباس‌های سنتی احیا شود اما باید از المانها و سمبلهای داخلی استفاده و آنها را در عرصه‌های مختلف وارد زندگی کاربردی فعلی کنیم تا مردم انتخاب‌های خوبی داشته باشند و در کنار حفظ ارزشهای دینی٬ زیبایی و هویت ایرانی و اسلامی نیز مورد توجه قرار گیرد.

رهبر با تاکید بر اینکه نوآوری موضوع اصلی قانون مد و لباس است٬ گفت: باید بابی برای ارائه طرح‌ها و الگوهای مختلف باز شود همچنانکه با وجود ضعف‌هایی که در البسه و لباس کودک وجود داشت اما اکنون فروشگاهها لباس‌های بسیار زیبایی در زمینه  کودکان و نوجوانان طراحی شده که با لباس‌های خارجی و برندهای معروف رقابت می‌کند و باید این نوآوری در پوشاک و البسه بانوان و بزرگسالان هم به وجود آید.

نبود همکاری میان دستگاه‌های متولی قانون ساماندهی مد و لباس

عضو فراکسیون زنان با انتقاد از اجرایی نشدن قانون ساماندهی مد و لباس بیان کرد: بزرگترین مشکل ما اجرایی نشدن قانون است و اگرچه وزارت صنعت و معدن و تجارت در این رابطه مکلف به ارائه تسهیلات مختلف و برپایی نمایشگاه شده است، اما متاسفانه این نمایشگاه‌ها تنها به پیش از عید و یا شهریور و همزمان با بازگشایی مدارس محدود شده که در آن‌ها همان طرح‌ها و مدل‌های سالهای گذشته به نمایش درمی‌آید در حالیکه نمی‌توان اینها را به قانون مد و لباس ارتباط داد.

وی با بیان اینکه میان دستگاههای موظف برای اجرایی شدن این قانون٬ همکاری لازم وجود ندارد افزود: وزارت ارشاد متولی و نماینده تام‌الاختیار قانون ساماندهی مد و لباس است که  دبیرخانه آن در معاونت هنری وجود دارد اما 9 دستگاه دیگر همچون آموزش و پرورش٬ وزارت صنعت و معاونت نظارت راهبردی رییس جمهور نیز متولیان امر هستند که عدم همکاری آنها منجر به عقیم مانده این قانون می‌شود.

دولت بودجه ساماندهی مد و لباس را تامین اعتبار نکرد

عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: وزارت ارشاد اقدامات خوبی را انجام داده اما تنهاست و به تنهایی نمی‌تواند بار کار را بر دوش بگیرد و در این راستا بیشترین مشکل در اجرایی نشدن قانون متوجه وزارت صنعت است؛ ضمن آنکه با تمام تلاش کمیسیون فرهنگی برای اختصاص یک میلیارد تومان بودجه در سال 89 به این مساله٬ متوجه شدیم معاونت نظارت راهبردی رییس جمهور بودجه ساماندهی مد و لباس را تامین اعتبار نکرده است.

وی با بیان اینکه بدون پول کار تعطیل می‌شود٬ گفت: وزیر ارشاد از ردیف‌های در اختیار خود برای اجرایی شدن این قانون هزینه می‌کند که در صورت بررسی سازمان حسابرسی تخلف محسوب می‌شود و بنابراین کوتاهی معاونت نظارت راهبردی جای سوال دارد.

اقدامات وزارت صنعت در ساماندهی مد و لباس محسوس نیست

عضو فراکسیون اصولگرایان در مورد نقش وزارت صنعت توضیح داد: قانون وزارت صنعت را مکلف به ارائه تسهیلات بانکی و وام‌های  خوداشتغالی به متقاضیان فعال در این زمینه کرده است اما همکاری نکردن آنها باعث تعطیلی کار شده و تنها اقدام آنها انجام کارهای ابتدایی مانند برپایی نمایشگاه‌های فصلی است که چیز بکر و نویی را  در آن دیده نمی‌شود که لازم است  برخورد جدی در این قضیه صورت بگیرد.

رهبر با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از تولیدات داخلی در این عرصه بیان کرد: سهم فکری و  محتوایی در اجرای قانون با دستگاههای فرهنگی است و دستگاههای غیرفرهنگی نیز باید در زمینه سخت‌افزاری٬ تولید پارچه‌های خوب و مناسب و جلوگیری از واردات کالاها وارد عمل شوند که متاسفانه چنین کارهایی در اولویت آخرشان قرار دارد.

حتی پارچه چادر هم وارداتی است

وی پارچه چادری را مثال زد و گفت: چادر خانم‌ها هم از خارج وارد می‌شود٬ ‌در حالیکه وزارت صنعت باید با ایجاد یک زمینه مناسب٬ تولید دستگاههای لازم و یا ورود تجهیزات مناسب و ارزان قیمت اقداماتی در این زمینه داشته باشد اما متاسفانه اقدامات وزارتخانه در این حوزه آنقدر ملموس نیست و مردم هنوز نتوانسته‌اند از چادرهای تولید داخل استفاده کنند و بهترین جنس چادر مربوط به کشورهای کره و ژاپن است.

عضو فراکسیون زنان درمورد برخورد نظارتی مجلس توضیح داد: بزرگترین نظارت مجلس استیضاح است اما وقتی سیستم ایراد دارد٬  با استیضاح هم چیزی تغییر نمی‌کند زیرا اگر نگاه درستی وجود نداشته نباشد و نتوانیم این کار را به صورت فرآیندی و سیستماتیمک پیش ببریم٬ با سوال و استیضاح هم نمی‌توان کاری کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet