هفته دفاع مقدس
1390/12/01 16:37:25
سرویس سیاسی
قربانی:

قوه قضائیه متهمان فراری پرونده بزرگ فساد مالی را باز می‌گرداند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوه قضائیه از طریق پلیس بین المللی برای بازگرداندن مدیر عامل سابق بانک ملی اقدام کرده است، گفت: در صورت اثبات جرم خاوری کسانی که در خروج وی از کشور دخالت داشته‌اند نیز باید مورد پیگرد قضایی قرار گیرند.
قوه قضائیه متهمان فراری پرونده بزرگ فساد مالی را باز می‌گرداند عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوه قضائیه از طریق پلیس بین المللی برای بازگرداندن مدیر عامل سابق بانک ملی اقدام کرده است، گفت: در صورت اثبات جرم خاوری کسانی که در خروج وی از کشور دخالت داشته‌اند نیز باید مورد پیگرد قضایی قرار گیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/13635.jpg قوه,قضائیه,متهمان,فراری,پرونده,بزرگ,فساد,مالی,را,باز,می‌گرداند Icana

موسی قربانی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برگزاری دادگاه علنی رسیدگی به پرونده فساد مالی اخیر و لزوم رسیدگی به اتهام همه کسانی که در این پرونده مرتکب جرم شده اند، گفت: قوه قضائیه به اتهام همه کسانی که به مرحله مجرمیت برسند قطعاً رسیدگی خواهد کرد اما آنچه در ذهن افراد می گذرد با آنچه می تواند یک پرونده قضایی باشد متفاوت است.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: رسیدگی به اتهامات حتماً عنصر قانونی نیاز دارد ممکن است اتفاقات زیادی بیافتد اما مصداق یک جرم نباشد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هشتم، افزود: از نظر حقوقی سه گروه می توانند مجرم باشند یک مباشر یعنی کسی که رأساً خودش اقدام به یک کار مجرمانه کرده باشد دسته دوم شریک جرمی است که چند نفر با هم مرتکب آن شده باشند و دسته سوم معاون یعنی کسی که وقوع جرم را تسهیل کرده است؛ اگر عوامل پشت پرده تحت این سه عنوان بگنجند حتماً مجرم خواهند بود اما اگر زمینه سازان احتمالی این جرم ارتباطشان با متهمین پرونده در قالب این سه تعریف از جرم نگنجد قوه قضائیه به صرف فشارها نمی تواند آنها را مورد پیگرد قضایی قرار دهد و نباید تابع افکار عمومی باشد بلکه افکار عمومی هستند که باید تابع و حامی قاضی باشند.

وی با تأکید بر اینکه قوه قضائیه کار خودش را به درستی انجام می دهد و نباید تحت تأثیر حرف ها و فشارهای بیرونی قرار گیرد، گفت: قوه قضائیه نباید به توصیه ها و پارتی بازی ها توجه کند بلکه به طور مستقل به تخلفات متهمین رسیدگی و احکام واقعی برای آنها صادر کند.

قربانی تصریح کرد: اگر هم کسی پشت صحنه این پرونده بزرگ فساد مالی باشد حتماً باید به دادگاه احضار شود به نظر من دستگاه قضا قطعاً این کار را کرده است و باید افکار عمومی به قوه قضائیه ای که با تلاش زیاد و گذاشتن وقت مناسب و قرار دادن بهترین قاضی خود برای به سرانجام رساندن این پرونده، گام برداشته، اعتماد کند چون مطمئناً هیچ اتفاق سوئی نخواهد افتاد و روند رسیدگی مراحل عادی خود را طی خواهد کرد.

وی درباره اقرار متهم ردیف اول این پرونده بزرگ مبنی بر دادن رشوه به مدیرعامل سابق بانک ملی و لزوم اقدام دستگاه قضا برای رسیدگی به اتهام احتمالی وی گفت: قوه قضائیه از طریق پلیس بین المللی اقدامات خود را برای باز گرداندن خاوری کرده است تا در صورت واقعی بودن این اتهامات وی را به دادگاه بسپارد اما هنوز مجرمیت خاوری ثابت نشده و او فقط یک متهم است.

 

مجازات کسانی که با اقتصاد کشور بازی کرده‌اند، التیام بخش خواهد بود

وی افزود: خانواده خاوری در خارج از کشور بوده و وی مدام به خارج کشور رفت و آمد داشته است باید کاملاً بررسی شود که آیا در خروج این آقا از کشور کسی دخالت داشته یا به وی توصیه شده که از کشور خارج شود و یا اگر اتهام علیه وی وارد باشد و کسی در فراری دادن خاوری مشارکت داشته باشد به عنوان معاونت در جرم می توان مورد پیگرد قانونی قرار داد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی برگزاری چنین دادگاه هایی را در ترمیم و اعتماد از دست رفته مردم به قوه قضائیه مؤثر دانست و افزود: مجازات کسانی که با اقتصاد کشور بازی کرده اند هم التیام بخش خواهد بود و هم پیشگیرانه است برای اینکه چنین فسادی مجدداً تکرار نشود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet