هدر اصلی
1390/12/02 10:34:43
سرویس سیاسی
لاریجانی: تهدیدات دشمنان حرافی‌سیاسی است

همه‌ برای حفظ دستاوردهای نظام مسوولیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه برای حفظ دستاوردهای نظام مسئولیم و در این زمینه باید بر پیشرفت تمرکز کنیم، تهدیدات دائمی دشمنان نسبت به کشورمان را حرافی سیاسی تعبیر کرد و گفت: برای آنکه خیال همه را راحت کنیم باید گام‌های بیشتری برداریم و برای این کار باید مردم کارفرما باشند.
همه‌ برای حفظ دستاوردهای نظام مسوولیم رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه برای حفظ دستاوردهای نظام مسئولیم و در این زمینه باید بر پیشرفت تمرکز کنیم، تهدیدات دائمی دشمنان نسبت به کشورمان را حرافی سیاسی تعبیر کرد و گفت: برای آنکه خیال همه را راحت کنیم باید گام‌های بیشتری برداریم و برای این کار باید مردم کارفرما باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/131.jpg همه‌,برای,حفظ,دستاوردهای,نظام,مسوولیم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از اداره اخبار مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی در دیدار طلاب ایلامی مشغول به تحصیل در حوزه علمیه قم در سخنانی با اشاره به لزوم بهره‌مندی از نظرات فضلا و مراجع تقلید گفت: باید سازکار استفاده از نظرات مراجع در حکومت تعریف شود.

 

باید ارتباطات میان مسئولان کشور و مراجع نهادینه شود

علی لاریجانی با بیان اینکه مسئولان باید قدر مراجع عظام تقلید را بدانند، تصریح کرد: باید ارتباطات میان مسئولان کشور و مراجع نهادینه شود.

وی با بیان اینکه قانون‌گذاری در کشور باید مطابق روح قوانین اسلامی باشد، تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی،‌ در باره مسائل مختلف تحقیق می‌کند و نمایندگان از آن استفاده می‌کنند،‌ اما از حوزه‌های علمیه باید در تقنین به‌عنوان یک روش استفاده کرد.

رئیس مجلس هشتم، راه‌اندازی مرکز پژوهش‌های اسلامی مجلس شورای اسلامی را اقدامی در همین راستا توصیف کرد و گفت: این مرکز لوایح را بررسی می‌کند و در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد تا نمایندگان با پشتوانه حوزوی و مطالعات اسلامی، از این لوایح استفاده کنند.

وی با بیان اینکه این مرکز به‌تازگی همایش بین‌المللی فقه و حقوق را برگزار کرده است، از طلاب صاحب‌نظر خواست تا به یاری این مرکز بیایند تا فعالیت‌های آن به نشست و برخاست‌ها خلاصه نشود.

لاریجانی با بیان اینکه حوزه علمیه قم با حضور مراجع و طلاب باید نقشش در حکومت و ارائه راه حل و رفع نیازها بیشتر شود و از ظرفیت آن بیشتر بهره برد، ادامه داد: نظام نیازمند حوزه است و برای غنی شدن باید از حوزه استفاده کند.

وی، عرف رایج در دولت و مجلس شورای اسلامی را مطالعه نیازها و تصویب قوانین و بررسی آنها از لحاظ  خلاف بین شرع نبودن خواند و افزود:‌ این در حالی است که ما باید منظومه اسلام را دریابیم و از درون کتاب و سنت، قوانین مورد نیاز جامعه را استخراج کنیم و این در تخصص اسلام شناسان خبره و تحصیل کردگان حوزه‌های علوم دینی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در میان مطالب شهید مطهری و شهید محمدباقر صدر مطالبی در این مورد یافت می‌شود، این مطالب را در فضای فعلی نظام‌یافته ندانست و افزود: اگر الگوی توسعه اسلامی ایرانی را می‌خواهیم باید آن را در درون کتاب و سنت دریابیم.

 

ایران؛ مبدأ و مبدع حرکتی مهم در میان ملت‌های منطقه

لاریجانی در تحلیل اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی و نقش ایران در منطقه توضیح داد: هم‌اکنون کشورهای جهان و منطقه شاهد وضعیت جدیدی نسبت به کشور ما هستند.

وی ادامه داد: این مسئله به این علت است که کشورهای زورگو آنچه را که از سایر کشورها سرمایه خود می‌دانستند، از دستشان خارج شده، می‌یابند؛ وضعیت کشورهای مصر و تونس برای این کشورها پیام مهمی دارد و آنها می‌دانند که ایران مبدا و مبدع حرکتی مهم و اساسی در میان ملت های منطقه بوده است.
 

 تدبیر جمهوری اسلامی؛ علت شکست توطئه‌های اخیر دشمنان در منطقه

رئیس مجلس، یکی از مسائل مورد توجه در باره ایران را پیشرفت‌های فنی همچون موضوع هسته‌ای خواند و گفت: دشمنان ما اخیرا طرح‌هایی برای منطقه داشته‌اند،‌ اما طرح‌های آنها در لبنان،‌ عراق و افغانستان موفق نبوده است.

لاریجانی، یکی از علت‌های عدم موفقیت این طرح‌ها را حضور ایران در منطقه خواند و یادآور شد: ضربه‌ای که از این لحاظ به آنان وارد شده، بسیار کاری بوده است.

وی گفت: آنها اشتباه کردند که پابرهنه وارد صحنه منطقه‌ای شدند،‌ کسی برای آنها فرش قرمز پهن نکرده بود و مردم نیز در مقابل آنها مقاومت کردند.

 

 مقاومت ایرانیان الگوی مقاومت سایر ملت ها

لاریجانی، این مسائل را موجب افزایش فشارها بر ایران از طریق تحریم خواند و تصریح کرد: این فشارها ثمری ندارد،‌ آنها تصور می‌کنند این فشارها می‌تواند برای سایر کشورها پیام‌هایی داشته باشد، اما اشتباه می‌کنند، زیرا مقاومت ملت ایران به دیگر ملت‌ها درس مقاومت خواهد داد.

وی تصریح کرد: از نظر منطقه‌ای نیز شاهد برخی شیطنت‌ها هستیم که قبلا «لابی‌های دریوزگرایانه‌ای» در دربار آمریکا علیه ایران داشتند، این فعالیت‌ها از ما پنهان نیست و آنها باید توجه کنند که پاسخ ایران به موقع خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مسائل موجب توجه دشمنان به داخل کشور شده است، افزود:‌ آنان به فشار سیاسی، آشفتگی اقتصادی و از میان رفتن بنیان‌های فرهنگی دل بسته‌اند.

 

 وحدت سیاسیون و ملت؛ خنثی‌کننده توطئه‌های استکبار

لاریجانی، وحدت در میان سیاسیون و آحاد ملت را بسیار پراهمیت خواند و گفت: هم‌اکنون با مخاصمه‌های بزرگی روبه‌رو هستیم، پس در داخل کشور باید فضای وحدت‌آمیزی داشته باشیم که در چارچوب نظام و با راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب، سایش‌ها را کم کنیم تا رخنه‌ای در کشور ایجاد نشود.

 

مشکلات اقتصادی با تدبیر قابل حل است

لاریجانی، یکی از موضوعات حساس دیگر در کشور را مسائل اقتصادی برشمرد و گفت: اگر درباره مسائلی مانند سرمایه‌گذاری، گرانی و ... که به هم پیوسته هستند، کشور از یک ایستادگی برخوردار باشد، در آن صورت فکر الهام‌بخشی خواهد داشت و مشکلات تدبیر می شود.

وی، همچنین درباره مشکلات استان ایلام، یکی از مشکلات اساسی این استان را عدم استقبال بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری در این استان خواند و گفت: بر اساس اصل 44 قانون اساسی سرمایه‌گذاری در برخی موارد باید از سوی بخش خصوصی صورت گیرد، اما بخش خصوصی در برخی استان‌ها در این مورد رغبت نشان نداده است که باید این موضوع درباره این استان‌های خاص اصلاح شود.

 

استان قم مرکزیت تشیع است

دکتر علی لاریجانی در همایش مدیران آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای که در محل سالن همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی قم برگزار شد، نیز با بیان محرومیت‌هایی که در رژیم گذشته نسبت به قم روا شده بود، تصریح کرد: رژیم گذشته نقاطی را آباد نگاه می‌داشت که نقش ویترین را ایفا می‌کرد و نقاطی را به کلی فراموش کرده بود که از جمله آنها قم بود.

وی با تایید این موضوع که قم در رژیم گذشته دچار 150 سال عقب‌ماندگی شده بود، یادآور شد: در کشور نقاطی وجود داشتند که نه آب آشامیدنی داشتند، نه برق و نه راه دسترسی،‌ اما این نعمتی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نظام به سمت نقاط محروم توجه کرد و امکانات به این نقاط سوق داده شد.

 

 توسعه شهر مقدس قم در سال های اخیر

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد استان قم در سال‌های اخیر تصریح کرد: استان قم مرکزیت تشیع است و در چند سال اخیر جهش‌های چشمگیری پیدا کرده است.

لاریجانی از حل موضوع آب آشامیدنی قم به عنوان یکی از مسائلی که طی سال‌های اخیر به نتیجه رسیده است یاد کرد و گفت: این موضوع درخواست عمومی بود.

وی ادامه داد:‌ در این سال‌ها، برای فرودگاه قم فکری شد، عملیات ساخت مترو و منوریل قم آغاز شد، طرح حرم تا جمکران که سال‌ها بلاتکلیف بود، با سرمایه‌گذاری قابل توجه سرعت گرفت و علاوه بر این امکانی فراهم شد که صنعت در استان قم حضور پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه دولت در ارتباط با کاهش محدودیت سرمایه‌گذاری در محیط پیرامونی شهر تهران نسبت به استان قم، اظهار داشت: این موضوع موجب جلب سرمایه‌گذاران به شهر قم شد.

 

توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در توسعه کشور موثر است

وی با بیان اینکه در چنین محیطی فعالیت مراکز فنی و حرفه‌ای جای خود را پیدا کرد، گفت: توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در آینده می‌تواند توسعه کشور را رقم بزند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی امکان ورود به بازار کار را ندارند و برخی از افراد نیز نمی‌توانند ادامه تحصیل دانشگاهی داشته باشند، تصریح کرد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای این خلا را پر می‌کند.

وی ادامه داد:‌ هر چه وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی، بار مسئولیت خود را کم کند و نهادهای مردمی توسعه پیدا کنند، امور سریع‌تر پیش می‌رود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان برخی درخواست‌های مدیران مراکز فنی و حرفه‌ای یادآور شد: درباره پوشش بیمه‌ای مؤسسان و مدیران مراکز فنی و حرفه‌ای،‌ اگر وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی، پیشنهادی آماده و ارائه کند، آن را پیگیری خواهیم کرد.

 

فعالان بخش فنی و حرفه‌ای نیروهای فعال جامعه

وی با بیان اینکه شهرداری‌ها موظف شده‌اند تا درباره کارهای خانگی عوارضی اخذ نکنند و مانع فعالیت آنها نشوند، گفت: اگر بتوان فعالیت‌های فنی و حرفه‌ای را در داخل خانه‌ها انجام داد، می‌توان این امور را به قانون مربوطه اضافه کرد.

وی، از فعالان بخش فنی و حرفه‌ای به عنوان نیروهای فعال جامعه یاد کرد و گفت: شما باید بدانید که ایران از جهات مختلف پیشرفت داشته است و کسی نمی‌تواند ایران را یک کشور حاشیه‌ای در نظر بگیرد.

 

ایران یک کشور فکرساز است

لاریجانی با بیان اینکه ایران یک کشور فکرساز است و زودتر از سایر کشورها به حق خود واقف شد و حکومت دیکتاتوری را کنار زد، افزود: پس از سه دهه از انقلاب اسلامی ایران، شاهد انقلاب در سایر کشورهای منطقه هستیم.

وی با بیان اینکه ایران در حوزه‌های مختلف بیداری اسلامی، معارف اسلامی و انقلاب اسلامی پیشرو است، افزود: پیشرفت‌های فنی ایران نیز چشمگیر است و از جمله این پیشرفت‌ها، پیشرفت در عرصه هسته‌ای است.

 

همه برای حفظ دستاوردهای نظام مسئولیم

نماینده مردم قم در مجلس هشتم با بیان اینکه همه برای حفظ دستاوردهای نظام مسئولیم و در این زمینه باید بر پیشرفت تمرکز کنیم، تصریح کرد: در این صورت است که می‌توانیم توان کشور را پایدار کنیم.

وی با اشاره به تهدیدات دائمی دشمنان نسبت به کشور این تهدیدات را حرافی سیاسی خواند و گفت: برای آنکه خیال همه را راحت کنیم باید گام‌های بیشتری برداریم و برای این کار باید مردم کارفرما باشند.

لاریجانی با بیان اینکه دولت کارفرمای خوبی نیست، افزود: باید کارها در دست مردم باشد تا ابتکارات جوانان بالفعل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، وضعیت حضور و مشارکت مردم در بخش‌های کشاورزی و تجارت را مطلوب توصیف کرد، اما گفت: وضعیت صنعت و معدن در دست مردم نیست و در صورتی که این بخش‌ها در دست مردم قرار گیرد، شاهد رقابت و پیشرفت خواهیم بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet