خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1390/12/03 08:36:38
سرویس فرهنگی
رئیس سازمان میراث فرهنگی:

برخی به بهانه توسعه در میراث فرهنگی کشور دست‌اندازی می‌کنند

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برخی به بهانه توسعه٬ اقدام به دست‌اندازی در میراث فرهنگی و طبیعی کشور می‌کنند خواستار همکاری آحاد ملت در این زمینه شد.
برخی به بهانه توسعه در میراث فرهنگی کشور دست‌اندازی می‌کنند معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برخی به بهانه توسعه٬ اقدام به دست‌اندازی در میراث فرهنگی و طبیعی کشور می‌کنند خواستار همکاری آحاد ملت در این زمینه شد. https://cdn.icana.ir/d/019/8379.jpg برخی,به,بهانه,توسعه,در,میراث,فرهنگی,کشور,دست‌اندازی,می‌کنند Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: حفظ میراث و آثار فرهنگی وظیفه شرعی و قانونی این سازمان است اما اگر آحاد ملت در این زمینه همکاری نکنند حتی در صورت اختصاص همه بودجه کشور به این مسئله، توفیقی در حراست فیزیکی از این آثار نخواهیم داشت.

موسوی در ادامه ایران را از جزو پنج کشور برتر کشور در زمینه آثار فرهنگی و تاریخی دانست و گفت: برخی به بهانه توسعه٬ اقدام به دست‌اندازی در میراث فرهنگی و طبیعی کشور می‌کنند و با این کار میلیاردها بار بیشتر از دست نوشته‌های کودکانه به میراث فرهنگی کشور ضربه می‌زنند.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: هرچند حفظ میراث فرهنگی وظیفه قانونی این سازمان است اما ما به تنهایی توان این کار را نداریم و نیازمند استفاده از همه ظرفیت‌های کشور برای برخورد با پدیده تخریب گرایی هستیم.

وی که در همایش ملی «تقابل با وندالیسم در میراث فرهنگی» سخنرانی می‌کرد٬ افزود: وندالیسم واژه‌ای بیگانه است که معادل فارسی ندارد و بهتر است به جای این کلمه از عبارت «ضد فرهنگ» استفاده کرد.

سیدحسن موسوی افزود: جایی که فرهنگ وجود دارد، وندالیسم و اقدامات ضدفرهنگی امکان بروز و ظهور ندارند و از آنجا که ایران مهد تمدن است، وندالیسم و اقدامات تخریب‌گرایانه در آن نهادینه نمی‌شود و برخی برخوردهای تخریب‌گرایانه در کشور نیز به دلیل القائات بیگانگان با هدف از بین بردن میراث و تمدن این کشور است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه قدرت‌های استکباری سست کردن فرهنگ و اعتقادات دینی ایرانیان را هدف قرار داده‌اند، افزود: در 33 سال اخیر استکبار جهانی رفتارهای وندالیستی فراوانی را علیه فرهنگ این سرزمین به کار بسته است که این رفتارها در شیوه جنگ نرم نمود بیشتری دارد.

وی با اشاره به تهاجم فرهنگی شبکه‌های ماهواره‌ای اعم از فارسی زبان و بین‌المللی علیه فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها تصریح کرد: این رسانه‌ها با روش‌های خاص خود و با رنگ و لعاب دین و مذهب، تخریب بنیادهای خانواده و اعتقادات فرهنگی را هدف قرار داده‌اند که این سیاست نوعی دیگر از وندالیسم در حوزه فرهنگبه شمار می‌رود.

معاون رئیس جمهور از رسانه‌ها خواست تا برای فرهنگسازی در زمینه حفظ میراث فرهنگی اعم از تاریخی و معنوی اقدام و با رفتارهای تخریب گرایانه استکبار علیه فرهنگ و تمدن این سرزمین مقابله کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet