خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1390/12/02 14:12:00
سرویس اجتماعی
یوسفیان ملا: افزایش چندصد هزار تومانی حداقل دستمزد کارگری بعید است؛

دولت با تسهیلات ویژه برای کارگران کمبودها را جبران کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس هشتم ضمن بیان اینکه حداقل دستمزد کارگری تعیین شده در بودجه هر ساله دولت، کفاف معیشتی کارگران را نمی‌دهد، افزایش چندصد هزار تومانی آن را بعید دانست و با ارائه پیشنهادی، از دولت خواستار تخصیص تسهیلات ویژه‌ای برای کارگران شد.
دولت با تسهیلات ویژه برای کارگران کمبودها را جبران کند عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس هشتم ضمن بیان اینکه حداقل دستمزد کارگری تعیین شده در بودجه هر ساله دولت، کفاف معیشتی کارگران را نمی‌دهد، افزایش چندصد هزار تومانی آن را بعید دانست و با ارائه پیشنهادی، از دولت خواستار تخصیص تسهیلات ویژه‌ای برای کارگران شد. https://cdn.icana.ir/d/019/67.jpg دولت,با,تسهیلات,ویژه,برای,کارگران,کمبودها,را,جبران,کند Icana

عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه قشر کارگر از مظلوم‌ترین اقشار جامعه می‌آید، گفت: حداقل دستمزد کارگری تعیین شده برای کارگران کفاف معیشتی آنها را نداده و دولت باید با برنامه‌ای، حقوق آنها را به کمترین فاصله تعیین شده در خط فقر برساند.  

نماینده مردم آمل و لاهیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه تعیین دستمزد کمتر از ۷۰۰ هزار تومان زیر خط فقر به شمار می‌رود و کف حقوقی کارگران در امسال 303 هزار تومان تعیین شد، فاصله آشکاری بین حقوق دریافتی و حقوق تعیین شده برای خط فقر است.

وی افزود: همچنین دولت برای نزدیک کردن حقوق کارگران به خط فقر تعیین شدهباید نیاز به برنامه زمانی طولانی دارد و بعید به نظر می‌رسد بتواند در بودجه سال آینده کشور، کف دستمزد کارگری را تا نزدیک به خط فقر افزایش دهد.

 

وزارت کار و تعاون برای مشکلات کارگران یک متولی اصلی تعیین کند  

یوسفیان ملا تصریح کرد: اما دولت می‌تواند با قرار دادن خدمات جانبی‌ و تسهیلات ویژه برای قشر کارگر مانند ارائه وام‌های بدون بهره و نیم‌بها کردن خدمات اجتماعی، کمبودهایی که در امرار معیشت ضروری آنها وجود دارد را رفع کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه کارگران از اقشار مزدبگیر و دارندگان حقوق ثابت هستند، گفت: علیرغم گستردگی حضور این قشر در جامعه، این افراد به شکل واقعی متولی مشخصی ندارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: باید نهادی مشخص برای آنها تعریف شود تا برای طرح مشکلات خود، بتوانند به طور جدی آنها را پیگیری و برطرف کنند.

یوسفیان ملا ادامه داد: این در حالی است که زمانی که برای اقشار مرفه جامعه مشکلی رخ می‌دهد به راحتی و از طریق ارتباطات خود، می‌توانند آن را مطرح کرده و رفع کنند اما چنین امکانی برای قشر کارگر به شکل بسیار محدود وجود دارد.

وی تصریح کرد: انتظار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر این است تا وزارت رفاه و تعاون کشور که کارگران بسیاری را زیر پوشش خود دارند، برای این معضل چاره‌ای اصولی بیاندیشند و به نظارات و انتقادات سایر دستگاه‌ها هم توجه کنند.

به گفته نماینده مردم آمل و لاهیجان در مجلس شورای اسلامی، اگر راه حلی برای مشکلات کارگران که مشکلات قابل توجهی هم هستند، اندیشیده نشود، این قشر جامعه با حقوق ناچیز و اندک خود، زیر دست و پای تورم له می‌شوند.

 

حقوق دریافتی کارگران جوابگوی نیازهای اصلی آنها نیست

یوسفیان ملا ادامه داد: حقوقی که برای خط فقر در نظر گرفته شده و فاصله بسیاری که کارگران با این حقوق تعیین شده دارند، باعث شده تا حتی نزدیک شدن به خط فقر برای این قشر زحمتکش جامعه، نوعی سرمایه‌داری تلقی شود.

این نماینده مجلس هشتم با بیان اینکه تناسبی بین تورم و حقوق کارگر وجود ندارد، گفت: باید تمام جوانب امر به منظور اصلاح این مشکلات، در نظر گرفته شود، زیرا گاهی برابر نبودن حقوق با سطح تورم جامعه هم برای قشر کارگر مشکل ساز خواهد شد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون با آورده شدن لایحه بودجه 91 کشور به مجلس نمایندگان توانایی ارائه نظراتی را برای افزایش و رساندن حقوق کارگران به نزدیک خط فقر دارند اما از آنجایی که در قانون بودجه کف دستمزد کارگری تعریف نشده، نمایندگان نمی‌توانند به طور شفاف به یک موضوع مبهم رسیدگی کنند.

به پیشنهاد این نماینده مجلس، حقوق و دستمزد کارگر باید به شکلی تعیین شود که از طریق دیگری به کارگر فشار وارد نشود. به عنوان مثال ممکن است با افزایش دستمزد کارگر، با تعدیل نیرو از سوی کارفرما مواجه شویم که باز هم برای کارگران یک معضل به شمار می‌رود.

به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس این موضوع باید به گونه‌ای مدیریت و ساماندهی شود که هم به کارگر فشار وارد نشود و هم برنامه های دولت با اختلال مواجه نشوند./

پایان پیام  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet