روز مجلس
1390/12/03 10:49:40
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در واکنش به آزاد شدن واردات میوه:

واردات میوه کشاورزان را زمین‌گیر کرده است

سیدعلی محمد بزرگواری در واکنش به صفر شدن تعرفه واردات میوه گفت: نمایندگان مجلس همواره مخالف واردات میوه به کشور بوده اند و در این رابطه تذکرهای جدی داده شده اما مسئولان توجهی به این موضوع نمی کنند.
واردات میوه کشاورزان را زمین‌گیر کرده است سیدعلی محمد بزرگواری در واکنش به صفر شدن تعرفه واردات میوه گفت: نمایندگان مجلس همواره مخالف واردات میوه به کشور بوده اند و در این رابطه تذکرهای جدی داده شده اما مسئولان توجهی به این موضوع نمی کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/14259.jpg واردات,میوه,کشاورزان,را,زمین‌گیر,کرده,است Icana

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌‌‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: موضوع واردات میوه بارها در کمیسیون کشاورزی مطرح و بررسی شده و مصوبات مجلس نیز حاکی از مخالفت نمایندگان با این موضوع است اما متأسفانه دولت این موضوع را جدی نمی گیرد.

نماینده مردم کهکیلویه و بهمئی با بیان اینکه پیش از تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز موضوع واردات میوه به معضلی تبدیل شده بود، اظهار داشت: پیش از اقدام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع و معادن کمیسیون کشاورزی مجلس با وزیر بازرگانی و معاونان وی جلسات متعددی برگزار کرد و به آنها در مورد واردات میوه تذکر جدی داد اما در آن زمان نیز این تذکرات جدی گرفته نشد.

وی افزود: پس از تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بارها جلسات متعددی در کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس تشکیل و از مسئولان خواسته شد تا واردات میوه به حداقل برسد و واردات برخی از اقلام نیز حذف شود اما متأسفانه امسال نیز شاهد هستیم که حدود یک ماه مانده به آغاز سال نو واردات سیب و پرتقال آزاد شده است.

بزرگواری با بیان اینکه طبق ماده 16 قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی مسئولیت واردات میوه با وزارت جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: مطابق این ماده قانونی دخالت وزارت صنعت، معدن و تجارت در امر واردات میوه ممنوع است اما متأسفانه کاری که این وزارتخانه انجام می دهد ظلم بزرگی به بخش کشاورزی و کشاورزان زحمتکش است.

این نماینده مجلس هشتم با تأکید بر اینکه در بسیاری از استان ها تولید میوه به اندازه کافی است، گفت: در استان های تولید کننده سیب و پرتقال به اندازه ای محصول تولید شده که به راحتی پاسخگوی نیاز داخلی است اما معلوم نیست به چه دلیل مسئولان همچنان بر واردات این دو میوه به بهانه تنظیم بازار شب عید اصرار دارند؟

بزرگواری با بیان اینکه واردات بی رویه میوه در سال های اخیر کشاورزان را نسبت به تولید ناامید و دلسرد کرده است، گفت: در سال های اخیر خشکسالی و افزایش هزینه های تولید فشار مضاعفی را به کشاورزان وارد کرده اما مشکلات کشاورزان فقط در این دو مورد خلاصه نمی شود زیرا واردات بیش از هر موضوع دیگری آنها را زمین‌گیر کرده است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: برای اینکه کشاورزان به تولید محصولات باغی امیدوار شوند و به خودکفایی در این زمینه دست یابیم باید به داشته های خود اکتفا کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet