انتخابات ریاست جمهوری
1390/12/03 16:01:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قربانی تاکید کرد:

افزایش 30 درصدی بودجه از نقاط مثبت لایحه بودجه 91

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه،خبرداد:بودجه قوه قضاییه نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
افزایش 30 درصدی بودجه از نقاط مثبت لایحه بودجه 91 یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه،خبرداد:بودجه قوه قضاییه نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش پیدا کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/13635.jpg افزایش,30,درصدی,بودجه,از,نقاط,مثبت,لایحه,بودجه,91 Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛حجت‌الاسلام موسی قربانی،ضمن تاکید برضرورت تامین اعتبارات لازم قوه قضاییه برای ایجاد عدالت و احقاق حقوق مردم در لایحه بودجه 91، افزایش 30 درصدی بودجه را از نقاط مثبت آن عنوان کرد.

وی اختصاص نیافتن ردیف بودجه برای اجرای برخی قوانین همچون قانون جدید مجازات اسلامی را از نقاط منفی لایحه بودجه سال آینده عنوان و اظهار کرد: اجرای این قانون احتیاج به افزایش اعتبارات مالی قوه قضاییه دارد، چون طبق قانون جدید مجازات اسلامی، دیه زن و مرد مساوی می‌شود یعنی در صورت به قتل رسیدن خانمی توسط مردی، نصف دیه را باید دولت و بقیه را قاتل پرداخت کند.

این عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: از سوی دیگر طبق قانون فعلی در صورت قتل عمد خانمی توسط مردی، برای اجرای حکم قصاص، نصف دیه باید توسط اولیای دم پرداخت می‌شد که با اجرای قانون جدید مجازات اسلامی این میزان دیه از سوی دولت پرداخت می‌شود؛ بر این اساس با توجه به پیش‌بینی نشدن محل تامین اعتبار برای پرداخت این دیه از سوی دولت، کمیسیون قضایی این موضوع را در بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده است.

قربانی با اشاره به تصویب قانون طرح نظارت بر رفتار قضات در مجلس و لزوم اجرایی شدن آن در سال آینده، ‌گفت: با اجرایی شدن این قانون در صورتی که قاضی با قصور حکمی اشتباه را صادر کند، خسارت باید توسط دولت و بیت‌المال پرداخت شود که تامین ردیف اعتباری برای اجرای این بند قانون نیز در لایحه بودجه لحاظ نشده است، این موضوع نیز باید در کمیسیون تلفیق پیش‌بینی شود.

وی هم‌چنین اجرایی شدن طرح کاداستر در مورد ثبت، استفاده از IT در رسیدگی به احکام و پرونده‌ها و استفاده از فناوری‌های جدید را منوط به تامین اعتبار در لایحه بودجه عنوان و خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تاسیس هیات‌های حل اختلاف در شهرستان‌ها و تاسیس صندوقی برای جبران خسارت حادثه‌دیدگان در تصادفات نیز احتیاج به ردیف مالی در بودجه قوه قضاییه دارد که این موضوع نیز در لایحه بودجه پیش‌بینی نشده است.

قربانی با تاکید بر این‌که ایجاد امنیت و اجرای عدالت در قوه قضاییه منوط به تامین منابع مالی است، گفت: با وجود افزایش 30 درصدی بودجه قوه قضاییه برخی از موارد مغفول مانده است که کمیسیون حقوقی و قضایی برای احقاق حقوق مردم به دنبال افزایش بودجه قوه قضاییه است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet