هدر اصلی
1390/12/05 13:37:22
سرویس اجتماعی
اظهارات غفوری‌فرد و هاشمی‌طبا درباره انتخابات فدراسیون فوتبال؛

انتخابات فدارسیون فوتبال به انتصابات بدل نشود

محمدحسن غفوری عضو فراکسیون ورزش مجلس و سیدمصطفی هاشمی‌طبا رئیس اسبق سازمان تربیت‌بدنی معتقدند که دولت نباید دخالتی در روند انتخابات فدراسیون فوتبال داشته باشد، اما می‌توان انتخابات برگزار شده و در حال برگزاری در فدراسیون‌ها را مجموعه‌ای از انتخابات و انتصابات توصیف کرد.
انتخابات فدارسیون فوتبال به انتصابات بدل نشود محمدحسن غفوری عضو فراکسیون ورزش مجلس و سیدمصطفی هاشمی‌طبا رئیس اسبق سازمان تربیت‌بدنی معتقدند که دولت نباید دخالتی در روند انتخابات فدراسیون فوتبال داشته باشد، اما می‌توان انتخابات برگزار شده و در حال برگزاری در فدراسیون‌ها را مجموعه‌ای از انتخابات و انتصابات توصیف کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/16474.jpg انتخابات,فدارسیون,فوتبال,به,انتصابات,بدل,نشود Icana

 سیدمصطفی هاشمی‌طبا در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به انتخابات آتی فدراسیون فوتبال، تصریح کرد: دولت حق دخالت در انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال را ندارد و همه نیز از این موضوع اطلاع دارند که نباید دخالتی از سوی دولت انجام شود.

رئیس اسبق سازمان تربیت‌بدنی ادامه داد: خود دولتی‌ها در ظاهر اعلام می‌کنند که دولت قصد دخالت ندارد، اما برخی اقدامات نشان دهنده دخالت دولت در این امر است.

 

دخالت دولت موجب کسب نتایج بهتر در فوتبال نمی‌شود

وی افزود: دولت فکر نکند با دخالت‌هایش می‌تواند باعث کسب نتایج بهتر در فوتبال شود، شاید آنها دوست داشته باشند ایران مثلا قهرمان آسیا شود و با این هدف در بحث انتخاب سرمربی تیم ملی با تصور درایت و عقل بیشتر، دخالت کرده و فشارهایی را بر فدراسیون وارد می‌کنند.

عضو سابق کمیته بین‌المللی المپیک بیان کرد: خیلی در جریان موارد مربوط به انتخابات فدراسیون فوتبال نیستم، اما باید ثبات مدیریتی را دنبال کنیم و ثبات در مدیریت همان اصلی است که باید به آن توجه شود و دخالت دولت در این گونه امور ثبات مدیریتی را از بین می‌برد.

وی با تاکید براینکه قوانین باید به گونه‌ای باشد که رئیس فدراسیون و هیات رئیسه همواره خود را مورد سئوال و تحت نظارت مستمر بدانند، بیان کرد: روند انتخابات‌های ورزشی نشان‌دهنده آن است که بعضا دخالت‌هایی در آن صورت گرفته است.

هاشمی‌‌طبا یادآور شد: حدود 17 سال پیش زمانی که اساسنامه فدراسیون‌ها را می‌نوشتیم، فدراسیون فوتبال به عنوان نهادی کاملا مستقل دیده شد که رئیس آن از طریق مجمع به صورت هر چهار سال یک‌بار انتخاب می‌شود؛ ما البته با سپردن ریاست مجمع به رئیس سازمان تربیت‌بدنی سعی کردیم رابطه فدراسیون‌ها را با سازمان تربیت‌بدنی قطع نکنیم و هدف تنها همین بود.

 

تغییر در اساس‌نامه فوتبال و دخالت دولت

رئیس اسبق سازمان تربیت‌بدنی تصریح کرد: اما بعد از آن که بنده از ریاست سازمان تربیت‌بدنی کنار رفتم، تغییراتی در اساسنامه به وجود آمد و در یکی از بندهای آن به صراحت بیان شد که رئیس سازمان می‌تواند رئیس فدراسیون را برکنار کرده و برای آن سرپرست موقت بگذارد.

وی ادامه داد: در فوتبال چنین قانونی مخالف مقررات فیفا است و از آن به عنوان دخالت سیاسیون در فوتبال تعبیر می‌شودف در حالی که دولت طبق اساس‌نامه نباید دخالتی در عزل و نصب‌ها داشته باشد.

 

دخالت دولت به‌هیچ وجه شایسته ورزش ایران نیست

هاشمی‌طبا، با تقبیح دخالت‌های دولت یا عوامل دولتی در امور فدراسیون فوتبال بیان کرد: دخالت دولت به‌هیچ وجه شایسته ورزش ایران نیست؛ عملکرد چند ساله اخیر فدراسیون فوتبال نشان می‌دهد که دولت یا عوامل دولتی نظر خاصی بر فعالیت‌های این فدراسیون دارند.

 

همواره در انتخابات‌های ورزشی شاهد توصیه‌ها بودیم

محمدحسن غفوری فرد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت گفت: به‌طور قطع و یقین نمی‌توان نام رأی‌گیری‌های انجام شده در گذشته و آنچه که در آینده‌ای نزدیک انجام خواهد شد را انتخابات نامید زیرا مجموعه‌ای از انتخابات و انتصابات است که رئیس چهار سال آینده فدراسیون فوتبال را مشخص خواهد کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همواره در انتخابات‌های ورزشی توصیه‌ها و نظراتی بوده که در نتیجه آن نیز تاثیر گذاشته است.

وی افزود: زمانی که رئیس سازمان تربیت‌بدنی بودم، روسای فدراسیون‌ها انتصابی بودند و رئیس سازمان، رئیس فدراسیون‌ها را منصوب می‌کرد و طبیعتا مسئولیت تمامی موارد با شخص رئیس بود.

این نماینده مردم در مجلس هشتم بیان کرد: از زمان ریاست آقای هاشمی‌طبا در سازمان تربیت بدنی که انتخاب رؤسای فدراسیون‌ها برعهده مجمع گذاشته شد تا اکنون شرایط برای تعیین رؤسای فدراسیون‌ها تغییر چندانی نکرده است و دولت و یا سازمان به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در این روند دخالت داشته است.

 

انتخابات فدراسیون‌ها دور باطل است

عضو هیئت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تهران با بیان اینکه انتخابات فدراسیون‌ها در ورزش کشور بیشتر یک دور باطل است، یادآور شد: اگر دولت دخالتی در این انتخابات داشته باشد فدراسیون جهانی فوتبال برای فوتبال کشور محرومیت‌هایی را ایجاد خواهد کرد.

 

محمدحسن قریب؛ گزینه وزارت ورزش و جوانان

غفوری فرد گفت: اما متاسفانه مسئولان دولتی کشور باعلم به این موضوع، محمدحسین قریب را کاندیدای خود معرفی کردند و از وی حمایت هم می‌کنند و با انتخاب وی قطعا نظر وزیر ورزش و جوانان تامین خواهد شد.

 عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس بیان کرد: طبق قانون، فدراسیون سازمان عمومی غیر دولتی است و یک سازمان دولتی به شمار نمی‌رود و دخالت دولت در این موارد خلاف قانون و عرف است، هر چند روند دخالت دولت در انتخابات فدراسیون‌ها مسبوق به سابقه است و از گذشته شاهد این روند بوده‌ایم.

وی درباره قرائت گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی توضیح داد: در این گزارش به مشکلات پیش آمده در انتخابات فدراسیون‌ها و همچنین دوپینگ در ورزش کشور اشاره شده است و قطعا مجلس از این پس بر روند وزارت ورزش و جوانان نظارت بیشتری خواهد داشت.

این عضو فراکسیون ورزش و جوانان مجلس هشتم گفت: با توجه به اینکه گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تربیت‌بدنی سابق مدت‌ها است که تهیه شده، اما متأسفانه بنا به دلایلی این گزارش قرائت نشده است و اما پس از برگزاری انتخابات مجلس نهم، قطعا یان گزارش در صحن علنی قرائت خواهد شد.

انتخابات فدراسیون فوتبال روز ۱۵ اسفندماه برگزار خواهد شد و افزون‌بر رئیس، اعضای هیئت رئیسه و نواب رئیس‌های فدراسیون در صورت کسب آرای لازم از مجمع، انتخاب خواهند شد./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet