روز مجلس
1390/12/05 14:18:03
سرویس اقتصادی
نورا: حجم مطالبات معوقه بانک‌ها بیش از 45 هزار میلیارد تومان است

چالش‌های مالی بانک‌ها حل نشود، آش همین آش و کاسه همین کاسه است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم، حجم مطالبات معوقه بانک‌ها را بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: نظام پولی و مالی کشور با چالش جدی روبه‌رو است و تا زمانی که این مشکل قانونی حل نشود چالش‌ها به قوت خود باقی است.
چالش‌های مالی بانک‌ها حل نشود، آش همین آش و کاسه همین کاسه است عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم، حجم مطالبات معوقه بانک‌ها را بیش از 45 هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: نظام پولی و مالی کشور با چالش جدی روبه‌رو است و تا زمانی که این مشکل قانونی حل نشود چالش‌ها به قوت خود باقی است. https://cdn.icana.ir/d/019/773.jpg چالش‌های,مالی,بانک‌ها,حل,نشود،,آش,همین,آش,و,کاسه,همین,کاسه,است Icana

عباسعلی نورا در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مطالبات معوقه بانک‌ها که رقمی بیش از 45 هزار میلیارد تومان است، افزود: معوقات بانکی دارای دلایل متعددی است که یکی از مهم‌ترین دلایل آن را می‌توان رکود اقتصادی و توقف واحدهای تولیدی دانست، زیرا واحدهای تولیدی نمی‌توانند بدهی خود را در صورت رکود و توقف تولید به بانک‌ها بپردازند.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی با بیان این که پایین بودن جریمه بانکی باعث عدم پرداخت به موقع وام‌ها از سوی وام‌گیرندگان شده است، تأکید کرد: سود و جریمه بانکی نسبت به ارزش پول بازار آزاد پایین‌تر است، از این رو در صورتی که فرد وام گیرنده بدهی خود را به موقع نپردازد، مبلغ پایینی از سوی بانک جریمه می شود.

نورا افزود: به دلیل پایین بودن رقم جریمه فرد بدهکار از سوی بانک، وی ترجیح می دهد از پرداخت به موقع بدهی خود به بانک‌ صرفه‌نظر کرده  و آن پول را در بازار آزاد به کار برد.

 

بانک‌ها در بازپس‌گیری پول خود در بخش کلان ناتوان هستند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم یادآور شد: بانک‌ها در بازپس‌گیری پول خود در بخش کلان ناتوان هستند، زیرا ضمانتی واقعی و مناسب برای وام‌های کلان از سوی وام گیرنده اخذ نمی‌کنند، بنابراین در صورت عدم اجرای تعهد فرد وام گیرنده، بانک‌ها نمی‌توانند رقم واقعی طلب خود را اخذ کنند.

وی همچنین افزود: بخش کلان، به دلایل استفاده از فرصت‌های ناصحیح توانسته کارشناسان بانکی را تحت تاثیر قرار داده است و قیمت کالای مورد ضمانت بانک را بالاتر از رقم واقعی آن اعلام کند، از این رو بانک‌ها با مشکل عدم دریافت به موقع وام‌های کلان روبه‌رو است.

 

بانک‌ها در اعطای وام‌های کوچک مشکلی ندارند

نورا با بیان این که بانک‌ها در اعطای وام‌های کوچک و خرد هیچ مشکلی ندارند، یادآور شد: افراد متقاضی برای دریافت وام‌های کوچک ضامن کارمند معرفی می‌کنند و مشکل بانک‌ها در عدم بازپرداخت وام‌های کلان است که برخی کارمندان بانک در خصوص این مقوله اغماض و چشم‌پوشی و بانک‌ها را با چالش روبه‌رو می‌کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس هشتم، درباره پیدا کردن راهکار مناسب برای حل مشکل معوقات بانکی گفت: " نلسون ماندلا " جمله معروفی دارد که می‌گوید؛ همواره با گناهکاران برخورد می‌شود، در حالی که اگر جلوی بروز گناه گرفته شود، گناهکاری وجود نخواهد داشت؛ بنابراین به جای این که جلوی این اقدام را بگیریم نسبت به آن بی‌توجه بوده و اینک به دنبال پیدا کردن راه چاره هستیم.

 

لزوم چاره‌اندیشی برای مهار نقدینگی بالای در دست مردم

نماینده مردم زابل و زهک در خانه ملت با اشاره به نقدینگی موجود در جامعه گفت: نقدینگی زیادی در دست مردم وجود دارد که آثار و تبعات منفی زیادی را در جامعه ایجاد کرده است و باید برای مهار آن چاره اندیشی کنیم.

وی همچنین به ارائه راهکاری مناسب درخصوص بازپرداخت معوقات بانکی اشاره کرد و افزود: سود تسهیلات بانکی را باید بالا برده و افراد وام گیرنده را دسته‌بندی کنیم و قانون جدیدی تصویب کنیم که به واسطه آن ، در صورت عدم پرداخت مطالبات بانکی، دولت این رقم را از فروش اموال افراد نقد کند.

نورا همچنین افزود: البته این وظیفه بر عهده شورای پول و اعتبار است و در صورتی که این شورا نیز نتواند کاری اساسی انجام دهد، وظیفه به عهده  قاضی است تا چاره‌سازی کند و در غیر این صورت مجلس شورای اسلامی موظف است با ارائه طرحی دو فوریتی مشکل را حل کند.

 

شعارهای دولت و مجلس به‌علت نظام غلط بانکی عملی نشده است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به شعارهای رئیس جمهور و نمایندگان درخصوص اخذ مطالبات بانکی یادآور شد: مجلس و دولت در این راستا شعارهای زیادی داده‌اند که هیچ یک به دلیل نظام غلط بانکی و سیستم نادرست آن نتوانسته مطالبات بانکی را وصول کند.

وی تاکید کرد: رئیس جمهور وعده داده بود که نظام اصلاح ساختار بانکی را مطرح می‌کند که هنوز پس از سپری شدن مدت زمان تعیین شده، چنین وعده‌ای محقق نشده است.

نورا یادآور شد: در نظام بانکداری متاسفانه هیچ اقدام خاصی صورت نگرفته است و نظام پولی کشور با چالش روبه‌رو است و تا زمانی که از نظر قانونی کاری انجام ندهیم این چالش به قوت خود باقی می‌ماند.

 

قوانین بانکداری ما معیوب است

نماینده مردم زابل وزهک در مجلس هشتم تأکید کرد: معتقدم قانون ما اشکال دارد و قوانین بانکداری ما معیوب است، زیرا در قانون بانکداری دنیا چک به عنوان پول به حساب نمی آید.

وی افزود: چک باید پشتوانه اعتباری داشته باشد و بانک به صاحب چک ارزش و اعتبار ببخشد، بنابراین مشکل بانک‌های ما باید اصولی حل شود.

نورا، شورای  پول و اعتبار را مقصر اصلی این مسئله خواند و گفت: شورای پول و اعتبارمقصر است، چرا که تاکنون ضعف قانون را به صورت لایحه ارائه نکرده و وظایف خود را درست اجرا نکرده است.

این عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم یادآور شد: مجلس در جایگاهی نیست که بتواند خودش طرح بدهد، از این رو از آنجایی که این وظیفه به عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی، شورای پول و اعتبار و دولت است، باید آن را در چارچوب لایحه‌ای به مجلس تقدیم و مجلس نیز با فوریت این لایحه را تصویب کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet