هدر اصلی
1390/12/05 15:40:25
سرویس اجتماعی
طیبه صفایی ضمن تشریح بیمه زنان خانه‌دار:

بیمه زنان خانه‌دار نباید قربانی نگاه مادی‌نگر جامعه شود

رئیس فراکسیون زنان مجلس هشتم با بیان اینکه بیمه زنان خانه‌دار، برای آنان و در مجموع برای جامعه بسیار مفید خواهد بود، رویکرد مادی‌نگر برخی افراد و مسئولان را مانع بزرگی بر سر راه اجرایی شدن این طرح اعلام کرد.
بیمه زنان خانه‌دار نباید قربانی نگاه مادی‌نگر جامعه شود رئیس فراکسیون زنان مجلس هشتم با بیان اینکه بیمه زنان خانه‌دار، برای آنان و در مجموع برای جامعه بسیار مفید خواهد بود، رویکرد مادی‌نگر برخی افراد و مسئولان را مانع بزرگی بر سر راه اجرایی شدن این طرح اعلام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/3933.jpg بیمه,زنان,خانه‌دار,نباید,قربانی,نگاه,مادی‌نگر,جامعه,شود Icana

طیبه صفایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با توجه به سومین نشست راهبردی مقام معظم رهبری، گفت: ایشان در قدردانی از زنان خانه‌دار مطالبی را هم به دولتمردان و هم به قانون گذاران توصیه کردند که توجه به این بیانات، می‌تواند منجر به تصویب چندین طرح و لایحه برای زنان خانه‌دار شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه برخی افراد در جامعه اقدام دولت برای بیمه کردن زنان خانه‌دار را امری مضاف بر سایر امور می‌دانند که تنها بار مخارج خانواده‌ها را افزایش ‌می‌دهد در حالی که این نگاه، نگاه غلطی است.

وی ادامه داد: نباید با یک نگاه مادی نگر به این موضوع و طرح نگریست، زیرا اهمیت آن به قدری است که تأثیر و بازتاب آن را پس از اجرایی شدن آن، در تمام ابعاد اجتماعی و اقتصادی جامعه می‌توان رؤیت کرد.

صفایی یادآور شد: بیمه زنان خانه‌دار یکی از مسائلی است که در مجلس هفتم و هشتم در دست پیگیری بود و حتی تا مرحله‌ای از اجرا پیش رفت که مبالغی از سوی دولت برای زنان خانه‌دار به عنوان حق بیمه تعیین شد.

 

اجرای طرحی که رهبری بر آن تأکید دارند، الزامی است

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم افزود: اما به دلیل اینکه مبلغ درخواستی از خانواده‌ها تا حدودی زیاد بود و زنان خانه‌دار بودجه‌ای را در این خصوص نداشتند و دولت هم توان تأمین بودجه تضمین شده این طرح را نداشت، عبا وجود پیگیری‌های بسیار نمایندگان مجلس و مسئولان محقق نشد.

وی ادامه داد: پس از انتشار بیانات و سخنان مقام معظم رهبری، من از سوی فراکسیون زنان مجلس، طرح‌ها و پیشنهاداتی را برای بهبود این امر ارائه دادم که یکی از آنها، طرح صندوق بازنشستگی زنان است.

به گفته صفایی، در صورتی که دولت و مجلس روی این طرح سرمایه‌گذاری کنند می‌توان انتظار پشتیبانی از تمام طرح‌ها و لوایحی که در این حوزه بوده را داشت و می‌توان حقوق زنان خانه‌دار را از این طریق بیشتر از حد مورد توجه قرار داد.

عضو فراکسیون فناوری‌های پیشرفته مجلس هشتم، در واکنش به گفته مدیر کل بیمه اجتماعی کشور که این طرح را باعث بروز اختلاف‌هایی در بین خانواده ارزیابی کرده است، گفت: این نظرات بدون کارشناسی مطرح شده، زیرا زنان ما در سند چشم انداز 20 ساله کشور به عنوان یکی از محورهای این سند آورده شده‌اند که باید با تخصیص طرح‌ها و خدماتی برای‌ آنها به حفظ و استحکام بنیان خانواده کمک کرد.

 

بیمه زنان خانه‌دار امنیت روحی و روانی زنان خانه‌دار را تأمین می‌کند

وی با تشریح این موضوع، افزود: با توجه به اینکه امنیت روحی و روانی زنان خانه‌دار یکی از مسائلی است که بیش از نگاه مادی و هزینه‌ای اهمیت دارد و اثرات مثبت آن به عنوان ارزش افزوده در سطح جامعه دیده می‌شود، بنابراین طرح این موضوع که چه کسی متولی پرداخت حق بیمه ناچیز زنان خانه‌دار است، توجیهی برای اجرایی نشدن آن به شمار می رود.

صفایی تأکید کرد: مقام معظم رهبری و امام راحل (ره) ضمن توجه به شرایط زنان خانه‌دار، ‌شرایط ویژه‌ شغلی را برای زنان شاغل مطرح کردند که همواره باید از نگاه مسئولان دور نمانده و برای آنها تدابیری اندیشیده شود.

این نماینده مردم در مجلس هشتم گفت: سلامتی روحیه و نشاط یک زن می‌تواند تأثیرگذاری خوبی روی هر یک از اعضای خانواده و در نهایت روی جامعه داشته باشد که می‌توان با توجه به این مسائل، نگاهی فراتر از هزینه‌ای بودن و مادی‌نگر بودن به آن داشت.

به گفته وی، طرح بیمه زنان خانه‌دار، یکی از آن دسته طرح‌هایی است که اگر مسئولان توفیق دهند می‌توان در مجلس آینده پیگیر این موضوع بود و حتی بحث بازنشستگی زنان خانه‌دار می‌تواند زنان را به استقلال و توجه ویژه به کار خانه برساند.

رئیس فراکسیون زنان مجلس هشتم تصریح کرد: تدبیر بر این است تا در مجلس آینده به همکاری دولت و رسانه‌های عمومی بتوان نسخه‌ای قابل نتیجه و مثبت برای این طرح تهیه کرد و دیگر با مشکلاتی مانند مشکلات اجرایی روبه‌رو نبود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet