وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

هدر اصلی
1390/12/07 10:49:11
سرویس اقتصادی
چگینی و خباز در گفت‌وگو با خانه ملت مطرح کردند؛

وام 40 میلیونی مسکن، خانه‌دار شدن از واقعیت تا رویا ؟!

درحالی که مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی از ارائه وام ۴۰ میلیون تومانی مسکن به متقاضیان خبر داد، عضو کمیسیون اقتصاد مجلس هشتم با انتقاد ازعملکرد وی خواستار شد؛ دولت بجای وعده های جدید، به تعهدات قدیمی تر خود پایبند باشد و وام های مسکن مهر را به متقاضیان و منتظران ۴ ساله بپردازد.
وام 40 میلیونی مسکن، خانه‌دار شدن از واقعیت تا رویا ؟! درحالی که مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهر سازی از ارائه وام 40 میلیون تومانی مسکن به متقاضیان خبر داد، عضو کمیسیون اقتصاد مجلس هشتم با انتقاد ازعملکرد وی خواستار شد؛ دولت بجای وعده های جدید، به تعهدات قدیمی تر خود پایبند باشد و وام های مسکن مهر را به متقاضیان و منتظران 4 ساله بپردازد. https://cdn.icana.ir/d/019/16521.jpg وام,40,میلیونی,مسکن،,خانه‌دار,شدن,از,واقعیت,تا,رویا,؟! Icana

 به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با توجه به عدم بازپرداخت به موقع بدهکاران کلان بانکی و معوقات فعلی بانک ها و عدم اجرای تعهدات دولت درباره پرداخت وام مسکن مهر به متقاضیان، مشخص نیست دولت بر چه مبنا و اصولی وعده هایی کلان از جمله اعطای 50 هزار فقره تسهیلات 40 میلیون تومانی، برای ساخت واحدهای مسکونی خبر داده چرا که ایجاد توقع در مردم و عدم اجرای آن، زمینه نارضایتی جامعه را به دنبال دارد. با توجه به موضوع یاد شده در این راستا با علی چگینی مدیر کل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی و محمد رضا خباز، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم به گفت‌وگوی اختصاصی پرداختیم.

                وام 40 میلیونی بر فراز آسمان مسکن

 علی چگینی درگفت‌‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اعلام خبر وام 40 میلیونی مسکن یادآور شد: در کارگروه مسکن که بر اساس اصل 127 قانون اساسی تشکیل شد، مصوبه ای به تایید رسید که به موجب آن کارگروه ،بانک مسکن مجاز است 50 هزار فقره تسهیلات 40 میلیونی برای ساخت واحدهای مسکونی اعطا کند.

مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: فرایند وام 40 میلیونی مسکن براین منوال است که فرد وام گیرنده درازای هرواحد مسکونی باید 20 میلیون تومان ، به مدت 9 ماه در بانک مسکن سپرده گذاری کند.

وی در ادامه تاکید کرد: وام گیرنده پس از گذشت 9 ماه ، می تواند 40 میلیون تومان وام ساخت و ساز از بانک مسکن ، اخذ کند.

 چگینی درادامه اظهارداشت: پس از ساخته شدن مسکن هایی با وام 40 میلیون تومانی، سازندگان مسکن می توانند  پس ازگذشت 2 سال و پرداخت 5 میلیون تومان ؛ تا سقف 35 میلیون وام را به صورت اقساطی به متقاضی نهایی واگذار کند.

مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: محدودیتی برای واگذاری وام 40 میلیون تومانی برای افراد وجود ندارد و در ازای هر 20 میلیون تومان سپرده ، فرد می تواند از تسهیلات بانک مسکن استفاده کند.

چگینی اظهار داشت: دوره مشارکت عمومی 2 سال است وفرد وام گیرنده رقم 35 میلیون تومان وام را به صورت اقساط می تواند به متقاضی اصلی خرید مسکن واگذار کند.

دراین راستا محمد رضا خباز، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم نسبت به خبر واگذاری وام 40 میلیونی مسکن از سوی دولت به متقاضیان مسکن واکنش نشان داد به بیان نکات قابل توجهی پرداخت.

 

                    دولت به تعهدات پیشین خودعمل کند ، وعده های جدید پیشکش!

 

محمد رضا خباز درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت ، در واکنش به خبر وام 40 میلیونی مسکن از سوی مسئولین دولتی افزود: تجربه سال های گذشته نشان داده است که دولت قبل از آنکه همه جوانب امر، و اقدامات کارشناسی را نسبت به موضوع مورد طرح در نظر بگیرد، به اجرای آن امور می پردازد که اقدامی نامناسب است .

نماینده مردم کاشمر،بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت باید بداند که طرح اینگونه موضوعات برای مردم توقع ایجاد می کند و انجام ندادن کامل ان زمینه نارضایتی مردم را فراهم می کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح مسکن مهر از سوی دولت ،اظهار داشت: دولت به واسطه مسکن مهر ، در مردم توقع ایجاد کرد ولی نتوانست انتظارات آنها را برآورده کند لذا باید در وعده دادن به مردم محتاط باشد چرا که این امر زمینه ناراحتی و نگرانی مردم را ایجاد کرده است.

خباز با ابراز نگرانی از اقدامات دولت تاکید کرد: دولت باید مراقب باشد وام 40 میلیونی مسکن را با اقدامات غیر کارشناسی و عجولانه مانند مسکن مهر به انحراف نکشاند و با برنامه ریزی اصولی ، همه جوانب  امر را در نظرگرفته سپس به اجرای پروژه اقدام کند.

وی با اشاره به مثلی قدیمی افزود: "اگر قصد داری گروهی را با خود دشمن کنی، به وعده هایت عمل نکن" بنابراین دولت با دادن وعده های بی اساس و غیر قابل اجرا موجبات نارضایتی مردم را فراهم کرده است که می تواند نگران کننده باشد.

نماینده مردم کاشمر،بردسکن و خلیل آباد در مجلس هشتم اظهارداشت: در حوزه انتخابیه بنده ،مردم برای مسکن مهر؛ سقف آورده خود را ارائه کرده اند ولی دولت مدت 4 سال است که از اجرای تعهد خود درباره مابقی وام ساخت مسکن مهر سر باززده است.   

خبازدر ادامه با طرح پیشنهادی یاداور شد: بهتر است دولت بجای ایجاد وعده های جدید، به تعهدات قدیمی تر خود جامه عمل بپوشاند و تسهیلات قدیمی بانکی رابه مردم درحال انتظار بپردازد؛ سپس تعهدات جدید را عملی کند چرا که این امرهم به نفع مردم است و هم به نفع نظام.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم تاکید کرد: در صورتی که دولت تعهدات خود درخصوص مسکن مهررا محقق کند، می تواند موضوعات جدیدی از جمله وام 40 میلیونی مسکن را با اقدامات کارشناسی وعلمی، اجرایی کند./

پایان پیام.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet