روز مجلس
1390/12/06 12:23:35
سرویس بین الملل
شیخ الاسلام:

مشارکت ۶میلیونی مردم در انتخابات یمن ساختگی است

مدیرکل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس، مشارکت ۶ میلیونی مردم در انتخابات ریاست جمهوری یمن را ساختگی خواند و گفت: مردم از این اقدام راضی نمی‌شوند و پیمودن مسیر انقلاب را تا رسیدن به اهداف و آرمان‌های رهایی بخش ادامه می‌دهند.
مشارکت ۶میلیونی مردم در انتخابات یمن ساختگی است مدیرکل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس، مشارکت ۶ میلیونی مردم در انتخابات ریاست جمهوری یمن را ساختگی خواند و گفت: مردم از این اقدام راضی نمی‌شوند و پیمودن مسیر انقلاب را تا رسیدن به اهداف و آرمان‌های رهایی بخش ادامه می‌دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/336.jpg مشارکت,۶میلیونی,مردم,در,انتخابات,یمن,ساختگی,است Icana

حسین شیخ الاسلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یمن و پیروزی معاون علی عبدالله صالح در آن، گفت: این انتخابات یک بازی نمایشی- فرمایشی بود و ملت یمن اصل و بن مایه این اقدام را فریب و نیرنگ می‌دانند که قطعاً نمی‌تواند پاسخگوی مطالبات دموکراسی خواهی آن‌ها باشد.
مدیرکل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری کناره‌گیری چندی پیش علی عبدالله صالح از مقام ریاست جمهوری یمن و فرار وی به آمریکا، افزود: واشنگتن باید از برگزاری انتخابات تک نامزدی حمایت کند و آن را گامی مهم برای تحقق دموکراسی در یمن بخواند؛ اگر هیلاری کلینتون از پیروزی عبدربه منصور هادی- معاون سابق علی عبدالله صالح و رئیس جمهور جدید یمن- دفاع نمی‌کرد جای تعجب داشت.
وی با بیان اینکه شکل و مدل انتقال قدرت در یمن از سوی شورای همکاری خلیج فارس بویژه عربستان تهیه شد، ادامه داد: این شورا در حالی از نظام دیکتاتوری، تک خانوادگی و تک حزبی یمن حمایت می‌کند که در قبال وقایع سوریه رویکردی کاملاً متفاوت و سیاسی دارد.
 

شیخ الاسلام با تشریح انتقادهای اتحادیه عرب به سوریه، تصریح کرد: آن‌ها می‌گویند فقط یک حزب در فضای سیاسی سوریه فعال است و خانواده اسد بدون توجه به مطالبات مردم کشور را اداره می‌کنند اما همین ویژگی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری یمن نیز به چشم می‌خورد و از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس جز صدای تحسین چیز دیگری به گوش نمی‌رسد.
وی با یادآوری اصلاح قانون اساسی سوریه، افزود: نوع ساختار حکومت در سوریه با این اقدام دستخوش تغییر می‌شود و احزاب متعدد در کنار حزب بعث در عرصه سیاسی اجازه فعالیت پیدا می‌کنند و مدت ریاست جمهوری نیز ۷ ساله خواهد شد اما با وجود این اصلاحات مهم ، اتحادیه عرب همچنان از گروهک‌های مخالف بشار اسد حمایت و پشتیبانی می‌کند.
مدیرکل امور بین الملل و مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی پیشنهاد برگزاری انتخابات تک نامزدی در یمن از سوی شورای همکاری خلیج فارس را خنده دار توصیف کرد و یادآور شد: این ایده نظام سیاسی یمن را از حجم بالای اعتراضات مصون نگه نمی‌دارد و در آینده‌ای نزدیک شکست خواهد خورد.
شیخ الاسلام، مشارکت ۶ میلیونی مردم در انتخابات ریاست جمهوری یمن را ساختگی خواند و تأکید کرد: مردم از این اقدام راضی نمی‌شوند و پیمودن مسیر انقلاب را تا رسیدن به اهداف و آرمان‌های رهایی بخش ادامه می‌دهد و از آنجاکه حکومت توانایی کنترل اعتراض‌های عمومی را ندارد درگیری‌های قبیله‌ای در این کشور افزایش پیدا خواهد کرد.
انتخابات ریاست جمهوری یمن روز چهارشنبه (۳اسفند) با یک نامزد در چارچوب توافقنامه انتقال قدرت که مورد حمایت شیخ نشینان جنوب خلیج فارس قرار داشت، برگزار شد. ستاد نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری یمن، عبد ربه منصور هادی ۶۶ ساله- تنها نامزد انتخابات- را با کسب شش میلیون رأی پیروز اعلام کرد و پس از آن هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا این اتفاق را «گامی مهم و دمکراتیک» خواند.
عبدربه منصور هادی، فردی نظامی و معاون علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن بود که بعد از ادای سوگند در پارلمان این کشور بر کرسی ریاست جمهوری تکیه می‌زند. /
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet