شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1390/12/08 12:16:00
سرویس اجتماعی
عباسپور تهرانی‌فرد:

ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی بهتر از طرح تفکیک جنسیتی است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی بهتر از طرح تفکیک جنسیتی است، گفت: به هر حال با تاسیس این دانشگاه‌ها می‌توانیم زمینه مناسب‌تری به‌ویژه برای خانم‌ها به وجود بیاوریم اما باز هم تربیت‌ اسلامی توجه بیشتری را می‌طلبد.
ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی بهتر از طرح تفکیک جنسیتی است رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی بهتر از طرح تفکیک جنسیتی است، گفت: به هر حال با تاسیس این دانشگاه‌ها می‌توانیم زمینه مناسب‌تری به‌ویژه برای خانم‌ها به وجود بیاوریم اما باز هم تربیت‌ اسلامی توجه بیشتری را می‌طلبد. https://cdn.icana.ir/d/019/191.jpg ایجاد,دانشگاه‌های,تک‌جنسیتی,بهتر,از,طرح,تفکیک,جنسیتی,است Icana

علی عباسپور تهرانی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت درباره ایجاد دانشگاه‌های تک‌جنسیتی در کشور، تصریح کرد: اجرای این طرح  بهتر از طرح تفکیک جنسیتی است زیرا در یک‌سری از رشته‌ها بخصوص رشته‌های فنی مهندسی، جمعیت دانشجویی دختر کم است و در بعضی از رشته‌های علوم انسانی هم جمعیت‌ پسرها کمتر است، ‌به همین دلیل عملاً امکان تفکیک جنسیتی وجود ندارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته در بعضی‌ از رشته‌های خاص با توجه به ظرفیت‌شان امکان جدا برگزار کردن کلاس‌ها هست، اگر این امکان وجود داشته باشد، خلاف قانون نیست که مدیران دانشگاه‌ها بعضی از کلاس‌ها را با توجه به حد نصاب رسیدن آنها با تفکیک جنسیتی برگزار کنند.

وی افزود: اما امکان پذیر نیست که این تفکیک را در همه رشته‌ها و کلاس‌ها اجرا کرد، در مقاطع بالاتر که درس‌ها تخصصی‌تر و تعداد دانشجوها کمتر می‌شود، تفکیک جنسیتی مشکل می‌شود. اگر بخواهیم تفکیک جنسیتی از لحاظ اجرایی محقق کنیم، باید هزینه زیادی بابت تشکیل گروه‌ها و کلاس‌ها بدهیم که دانشگاه‌های ما توان تامین اعتبار آن و هیات علمی‌ها هم توان اجرای آن را ندارند.

 

ایجاد دانشگاه تک جنسیتی هیچ مشکلی ندارد

این نماینده مردم در مجلس هشتم بیان کرد: با توجه به حضور ما در جامعه‌ای اسلامی، تشکیل دانشگاه‌های تک‌جنسیتی مثل الزهرا (س) برای دخترخانم‌ها هیچ اشکالی ندارد و در بعضی از موارد، این امکان وجود دارد. ولی ما موردی مثل دانشگاه علوم پزشکی قم را هم داشتیم که اصلاً موفق نبود.

عضو فراکسیون اصولگرایان در مجلس بیان داشت: به هر حال با تاسیس این دانشگاه‌ها می‌توانیم زمینه مناسب‌تری را به‌ویژه برای خانم‌ها به وجود بیاوریم، اما باز هم تربیت‌ اسلامی توجه بیشتری را می‌طلبد.

عباسپور‌تهرانی فرد گفت: ما باید بتوانیم الزامات و خصوصیات رفتار اخلاقی را در دوران مدرسه نهادینه کنیم تا شخصیت دانشجو طوری ساخته شود که با احکام اسلامی، شرعی، عرفی و مذهبی آشنا شده باشد و در حقیقت ضوابط محدوده ارتباط خودش با جنس مخالف را در چارچوب اسلامی بداند.

 

 اخلاق اسلامی را به دانشجویان منتقل کنیم

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه بازه زمانی حضور یک دانشجو در دانشگاه خیلی محدود است، یادآور شد: دانشجو اوقات دیگرش را در جامعه می‌گذراند که تفکیک جنسیتی در آن وجود ندارد. نکته دیگر این است که ما در جامعه فعلی‌مان، بحث حضور خانم‌های تحصیل‌کرده و میزان بالای قبولی خانم‌ها در دانشگاه‌ها را داریم و این گروه وارد عرصه‌های شغلی هم می‌شوند. با توجه به همه این‌ها، ما برای حضور خانم‌ها در جامعه، کاری زیربنایی نکرده‌ایم.

پیش از این مدیرکل دفتر آموزش های آزاد، غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم گفت: 25 استان کشور به لحاظ داشتن مراکز آموزش عالی غیردولتی به مرحله اشباع رسیده‌اند و مجوز راه‌اندازی این‌گونه موسسات تنها برای 4 استان صادر می‌شود.

غلامعلی نادری با تاکید براینکه هنوز برای ایجاد موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی تک جنسیتی در استان های کشور، ظرفیت وجود دارد اظهار داشت: درحال حاضر مجوز راه اندازی هشت موسسه غیرانتفاعی تک جنسیتی در شش استان کشور صادر شده است و درصورت وجود تقاضاهای جدید، پرونده‌های مربوطه در وزارت علوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

درحال حاضر تعداد 295 موسسه آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی در کشور فعال هستند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet