آغاز هفته وحدت
1390/12/07 16:31:57
سرویس سیاسی
رییس ستاد انتخابات تهران:

شمارش آراء در پایتخت دستی است

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران با بیان اینکه شمارش آرا در تهران دستی انجام می‌شود، افزود: منظور از انتخابات رایانه‌ای در تهران این است که کنترل کد ملی و تجمیع آراء در تهران به طور کامل با سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود.
شمارش آراء در پایتخت دستی است رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران با بیان اینکه شمارش آرا در تهران دستی انجام می‌شود، افزود: منظور از انتخابات رایانه‌ای در تهران این است که کنترل کد ملی و تجمیع آراء در تهران به طور کامل با سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/14886.jpg شمارش,آراء,در,پایتخت,دستی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، به نقل از مهر سعید احمدی شهرکی در تشریح کیفیت انتخابات رایانه‌ای در تهران، گفت: کنترل کد ملی و تجمیع آراء در تهران به طور کامل با سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود اما اخذ رأی هنوز هم با استفاده از تعرفه کاغذی صورت می‌گیرد، شمارش آراء نیز دستی انجام می‌شود.

وی، تعداد شعب اخذ رأی در نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران را 3 هزار و 251 شعبه اعلام کرد و با بیان اینکه تمام شعب اخذ رأی در تهران مجهز به سیستم رایانه هستند، کیفیت بهره گیری از رایانه در فرآیند رأی گیری در تهران را تشریح کرد.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران، گفت: وقتی می‌گوییم انتخابات در تهران رایانه‌ای است یعنی در همه شعب اخذ رأی، رایانه وجود دارد. فردی که می‌خواهد در تهران رأی دهد با ارائه کارت ملی‌اش و چک کردن کد ملی‌اش، اینکه قبلاً رأی داده یا خیر مورد بررسی قرار می‌گیرد. وقتی اخذ رأی تمام می‌شود اطلاعات شعبه در آن سیستم رایانه ریخته می‌شود و اطلاعات شعبه به طور مستقیم با نرم‌افزاری که به وزارت کشور متصل است به وزارت کشور منتقل می‌شود.

احمدی شهرکی در پاسخ به اینکه آیا کاغذ در رأی‌گیری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در رای گیری رایانه ای حذف می‌شود؟ گفت: خیر، کاغذ در این انتخابات هم سر جایش است.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران تاکید کرد: البته در وصف انتخابات رایانه‌ای، سیستم دیگری هم وجود دارد که آراء نیز به صورت سیستمی زده شود که آن اصلاً در تهران فعلاً امکان‌پذیر نیست. چون در مونیتور فقط 10 نفر را نشان می‌دهد اما تهران که بیش از 500 کاندیدا دارد ، رای دهندگان باید حداقل 30 دقیقه پای رایانه بایستند و عکس‌ها را در مونیتور ببینند که این اصلاً در تهران امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: البته اخذ رأی در برخی شهرستانها به صورت پایلوت به وسیله رایانه انجام می شود. در پاکدشت استان تهران به طور کامل اخذ رای هم رایانه‌ای است چون در این حوزه 5 تا 10 کاندیدا است و عکس‌های آنها روی مانیتور می‌آید و رأی‌دهندگان می‌توانند هر کدام را که خواستند کلیک کنند.

احمدی شهرکی درباره دستی یا ماشینی بودن شمارش آراء و نتایج انتخابات در تهران نیز گفت: شمارش آراء به صورت دستی اما جمع‌بندی نتایج مانند دوره های  قبل به صورت ماشینی انجام می‌شود. 

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران در ادامه این گفتگو تعداد شعبه های اخذ رأی سیار در تهران را 284 شعبه اعلام کرد و گفت: سعی می‌کنیم برای شعب سیار نیز یک سری لپ تاپ هماهنگ کنیم که آن شعبات هم کامپیوتری باشند.

بنا براین گزارش مصطفی محمد نجار وزیر کشور درباره 10 درصد از حوزه های انتخابیه که قرار است در آنها انتخابات 100 درصد رایانه‌ای برگزار شود، گفته است: در استان‌های تهران، یزد، کرمان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، گیلان، سمنان، همدان، گلستان، زنجان، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، مرکزی، فارس و نهایتا 1395 شعبه اخذ رای انتخابات به صورت تمام رایانه‌ای برگزار می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet