روز مجلس
1390/12/08 11:48:56
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:

آثار مثبت افزایش قیمت نفت بیش از آثار منفی آن است

جعفر قادری، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی را دارای دو اثر متضاد مثبت و منفی بر اقتصاد کشورمان خواند و گفت: این موضوع از دو نظر بر اقتصاد ایران تأثیر دارد.
آثار مثبت افزایش قیمت نفت بیش از آثار منفی آن است جعفر قادری، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی را دارای دو اثر متضاد مثبت و منفی بر اقتصاد کشورمان خواند و گفت: این موضوع از دو نظر بر اقتصاد ایران تأثیر دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/16360.jpg آثار,مثبت,افزایش,قیمت,نفت,بیش,از,آثار,منفی,آن,است Icana

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: اثر مثبت افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی از این جهت است که بخش چشمگیری از درآمدهای کشور ما از فروش نفت حاصل می‌شود و این موضوع موجب افزایش درآمدهای نفتی کشورمان خواهد شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در باره اثر منفی افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی تصریح کرد: هم اکنون حجم واردات سالانه کشورمان بیش از 70 میلیارد دلار است و به طور قطع پس از گرانی نفت هزینه تمام‌شده واردات کالا افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تورم جهانی ناشی از افزایش قیمت نفت در افزایش هزینه‌های ما نیز تاثیر خواهد گذاشت، افزود: این تاثیر بیشتر خود را از جهت قیمت تمام‌شده کالاها نشان می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس هشتم، آثار مثبت افزایش قیمت جهانی نفت را بیش از آثار منفی آن بر اقتصاد کشور خواند و تصریح کرد: همان‌طور که گفته شد این موضوع درآمدهای ارزی کشورمان را افزایش داده و در مقابل هزینه‌های واردات را نیز صعودی می‌کند و بهترین اقدام در چنین شرایطی این است که به تولیدات داخلی و تولیدکنندگان توجه شود و برای استفاده از تولیدات داخلی برنامه‌ریزی مناسبی انجام شود.

قادری با بیان اینکه در سال‌های اخیر حمایت لازم از تولید داخلی انجام نشده است، گفت: افزایش قیمت جهانی نفت فرصت بسیار خوبی را برای این کار فراهم کرده است.

وی افزود: همچنین در سال‌های اخیر اجرای برخی پروژه‌ها به پیمانکاران خارجی سپرده شده است که این موضوع تاثیرات نامطلوبی را بر اقتصاد کشور دارد، اما افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی فرصت مناسبی است تا پروژه‌ها به پیمانکاران داخلی سپرده شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: همان‌طور که گفته شد افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی از دو وجه مثبت و منفی بر اقتصاد ما تاثیر دارد، اما باید یک کار کارشناسی دقیق انجام شود تا اثرات مثبت این اتفاق بیش از اثرات منفی آن شود.

قیمت نفت در بازارهای جهانی با تداوم روند رو به رشد خود، به نزدیکی بالاترین سطوح خود در سال گذشته رسیده است.

افزایش شدید قیمت نفت، بهای بنزین را در روز جمعه به میانگین 3.65 دلار برای هر گالن رساند که این بالاترین قیمت بنزین در این وقت سال در تمام سال‌های گذشته بوده است.

قیمت نفت در بازارهای جهانی با تداوم روند رو به رشد خود، به نزدیکی بالاترین سطوح خود در سال گذشته رسیده است.

 کارشناسان بازار نفت می‌گویند قیمت بنزین حداقل 10 تا 15 سنت دیگر در روزهای آینده افزایش می‌یابد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet