انتخابات ریاست جمهوری
1390/12/08 14:14:19
سرویس فرهنگی
ترابی قهفرخی تاکید کرد:

رعایت نکردن حق مؤلف همان دزدی فرهنگی است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه رعایت نکردن حق مولف همان دزدی فرهنگی است، گفت: ایران باید عضو جهانی کپی‌رایت شود زیرا در غیراینصورت حق ناشران ایرانی در داخل و خارج کشور پایمال می‌شود.
رعایت نکردن حق مؤلف همان دزدی فرهنگی است عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه رعایت نکردن حق مولف همان دزدی فرهنگی است، گفت: ایران باید عضو جهانی کپی‌رایت شود زیرا در غیراینصورت حق ناشران ایرانی در داخل و خارج کشور پایمال می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/3158.jpg رعایت,نکردن,حق,مؤلف,همان,دزدی,فرهنگی,است Icana

نصرالله ترابی قهفرخی درگفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، تصریح کرد: قانون کپی‌رایت در کشورمظلوم واقع شده است زیرا با اینکه ایران از حامیان اجرای قانون کپی‌رایت در جهان به شمارمی‌آید ولی متاسفانه ایران عضواین سازمان جهانی نیست.

نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: درباره اجرای قانون کپی‌رایت در سطح داخلی با چالش روبرو هستیم ولی مشکل اصلی قانون کپی رایت در کشور نپیوستن ما قانون بین‌المللی کپی‌رایت است و این نکته در حالی روی می‌دهد که نمایندگان مجلس و مسئولان فرهنگی در این زمینه بر این باور مشترکند که باید در این مسیر حرکت کرد.

وی با بیان این‌که، « رعایت حق کپی‌رایت درارتقای سطح علمی رسانه‌های کشور موثر است»، گفت: این امر موجب می‌شود هیچ فردی جرات نکند مطالب رسانه‌های دیگر را بنام خود چاپ و منتشر کند و همه به سوی تولید علم حرکت کنیم.

ترابی قهفرخی تصریح کرد: اگر قانون کپی‌رایت را رعایت کنیم می‌توانیم یکی از قطب‌های تبادل اطلاعات در جهان به شمارآییم، زیرا خوشبختانه درکشور ما نویسندگان وهنرمندان بسیار خوبی هستند که می‌توانند کتاب‌های با کیفیت بالا منتشر کنند.

نماینده مردم شهرکرد ادامه داد: وضعیت حفظ حقوق مادی ومعنوی پدید‌آورندگان آثارهنری اعم ازهنرمندان، مولفان و مصنفان باید در کشور به نحو کارآمدی تغییر کند، چرا که به علت رعایت نکردن قانون کپی رایت در کشور، بسیاری از ناشران و تهیه کنندگان آثارهنری در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند.

ترابی قهفرخی افزود: امروزه شبکه اینترنت به عنوان دروازه جهان اطلاعات شناخته می‌شود و دریچه‌‌های بسیاری را برای ورود کاربران به دنیای انواع دانستنی‌ها باز می‌کند. اما ما نمی‌توانیم بدون توجه به حق مولف، از آثار و اطلاعات علمی موجود در فضای سایبری بهره بگیریم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: تصویب قانون کپی‌رایت و رعایت آن در کشور می‌توانند نویسندگان را تشویق کند تا آثار با کیفیتی را آماده و به چاپ برساند. همچنین پژوهشگران ما به کار خود دلگرم‌تر می‌کند./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet