خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1390/12/08 15:53:20
سرویس سیاسی
محمدرضا باهنر:

اجرای برنامه پنجم توسعه، اولویت مجلس نهم باشد

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اجرای برنامه پنجم توسعه، اولویت مجلس نهم باشد، گفت: با جلساتی که با اندیشمندان و دانشگاهیان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که برنامه پنجم توسعه برنامه‌ای خوب و جامع بوده و می توان از طریق آن دولت را برای اجرای صحیح قوانین قانع کرد.
اجرای برنامه پنجم توسعه، اولویت مجلس نهم باشد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اجرای برنامه پنجم توسعه، اولویت مجلس نهم باشد، گفت: با جلساتی که با اندیشمندان و دانشگاهیان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که برنامه پنجم توسعه برنامه‌ای خوب و جامع بوده و می توان از طریق آن دولت را برای اجرای صحیح قوانین قانع کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/14176.jpg اجرای,برنامه,پنجم,توسعه،,اولویت,مجلس,نهم,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا باهنر در نشست خبری که امروز (دوشنبه 8 اسفندماه) در جامعه اسلامی مهندسین برگزار شد در جمع خبرنگاران ضمن تشریح فهرست انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان، از حذف مطهری از لیست انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایی ابراز ناراحتی کرد و گفت: سیاسی بازی برخی افراد در مجلس باعث شد تا در دوره نهم از لیست جبهه متحد اصولگرایی حذف شوند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: علی مطهری هم از جمله شخصیت‌هایی بود که در این لیست به تأیید شورای مرکزی نرسید و از لیست حذف شد.

وی ادامه داد: لیست جبهه متحد اصولگرایان از بین 80 نفر از شخصیت‌هایی که از جریان های مختلف اصولگرایی اعلام شده بودند، بسته شد.

باهنر گفت: با انتخاب 30 نفر از بین 80 نفر نمی توان بر این نکته قضاوت کرد که سایر افراد شایسته حضور در این جبهه را نداشتند و به جرأت می‌توان گفت که اگر 70 نفر هم می‌توانستند انتخاب کنند به راحتی از بین این افراد قابل انتخاب بودند، زیرا اکثر آنها صلاحیت شرکت در این لیست را داشتند.

 

زمان‌شناسی، بارزترین ویژگی نمایندگان خانه ملت

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم وی درباره ویژگی‌های نمایندگانی که در مجلس نهم حضور پیدا خواهند کرد، گفت: یک نماینده مجلس زمانی که پا به درون صحن علنی می گذارد باید بصیرت کامل داشته باشد؛ بصیر کسی است که دوست شناس، دشمن شناس و زمان شناس باشد.

وی ادامه داد: زمان شناسی بارزترین خصوصیت یک نماینده مجلس است و می توان تظاهرات 9 دی را بارزترین مصداق برای اهمیت زمان شناسی عنوان کرد.

باهنر یادآور شد: برخی از افراد معتقد بودند که 25 خرداد بهترین زمان برای برخورد با فتنه 22 خرداد 88 است اما برای مقابله با این رخداد مهم تاریخی نیاز به یک زمینه و فراهم کردن مقدمات بسیار ضروری بود.

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: با تدابیری که بعدها توسط برخی مسئولان زمان شناس صورت گرفت طومار فتنه 88 با تظاهرات 9 دی و حضور گسترده مردم پیچیده شد و باعث قطع ادامه راه این فتنه شد.

 

زمان‌شناسی مسئولان راه را بر فتنه‌گران 88 بست

وی با بیان اینکه مجلس نهم می تواند مجلسی کارآمد باشد، ادامه داد: افرادی که به مجلس نهم می رسند به طور حتم تخصص لازم را داشته و دارای یک کارنامه مدیریتی خوب از خود هستند.

باهنر افزود: اداره مملکت با حکمت بهتر از اداره مملکت با شعار و فریاد و وعده های پوچ است که این مسئله را تمام نمایندگان باید محور اصلی کار خود قرار دهند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی درباره ساکتین فتنه تصریح کرد: ما باید از رهبر و امام خود جلو نیفتیم و ملزم به رفتار رهبری باشیم، اینکه بعضی‌ها اعتقاد داشتند به همان هفته اول برویم فتنه گران را بگیریم و بکشیم این عمل را من تایید نمی کنم.

وی با اشاره به برخی تصورات غلط درباره غیر فعال بودن برخی از نمایندگان در زمان نمایندگی مجلس گفت: تمام نمایندگان در دوران نمایندگی کار سختی را پیش رو دارند و هیچ یک در این دوران حساس بیکار نبوده و مشغول رسیدگی به مشکلات و امور مردم در حوزه های مربوط به خود هستند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: مدیریت یک نماینده به قدری اهمیت دارد که از طریق آن می تواند بین رسیدگی به مشکلات مردم و کارهای اساسی مجلس که در صحن علنی مطرح می شود تعادل و توازن برقرار کند.

 

اجرای برنامه پنجم توسعه، اولویت مجلس نهم باشد

باهنر با اشاره به جامعیت برنامه پنجم توسعه، تصریح کرد: با جلساتی که با اندیشمندان و دانشگاهیان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که برنامه پنجم توسعه برنامه ای خوب و جامع بوده و می توان از طریق آن دولت را برای اجرای صحیح قوانین قانع کرد.

وی گفت: مهمترین کاری که مجلس نهم می تواند انجام دهد و باید آن را در اولویت کاری خود قرار دهد اجرای برنامه پنجم توسعه و تحقق یافتن آن است. البته کارهای دیگری هم در طول 4 سال مجلس نهم انجام خواهد شد که آنها هم اهمیت به خصوص خود را دارند.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی افزود: نمی توان منکر حضور حداکثری اصولگرایان در مجلس نهم شد و ما در دوره بعدی مجلس شاهد حضور بیش از 200 نفر اصولگرایان در مجلس خواهیم بود.

وی ادامه داد: البته حضور اصلاح طلبان هم در مجلس نهم خالی از لطف نبوده و همواره بر حضور آنها برای وجود و طرح عقاید گوناگون در مجلس تأکید شده است.

 

نیمه دوم اسفند، زمان سؤال از رئیس جمهور

باهنر درباره طرح سؤال از رئیس جمهور گفت: سؤال از رئیس جمهور در کشور ما تبدیل به یک تابو شده و می توان با فرا خواندن رئیس جمهور به مجلس و سؤال از او این تابو را از بین برد.

وی در توضیح علت اصلی اینکه چرا تا کنون طرح سؤال از رئیس جمهور در حدود صحبت و بحث باقی مانده است، گفت: امضاهای شناور نمایندگان تنها علت به تعویق افتادن رسیدن به نظری واحد برای سؤال از رئیس جمهور است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، افزود: امیدواریم در نیمه دوم اسفند ماه امسال شاهد حضور رئیس جمهور در مجلس و پاسخگویی وی به سؤالات مطرح شده باشیم.

باهنر به برنامه های پیش بینی شده برای اداره بهتر مجلس نهم اشاره کرد و تأکید کرد: نمایندگان به دنبال  این هستند که نظارت بر اجرا را  در مجلس نهم ضابطه مند و به صورت هفتگی در مجلس قرار دهند تا از این طریق بتوان در تعداد قوانین به تأخیر افتاده و تصویب نشده دست پیدا کرد.

 

حرف دولت درباره سرپیچی از قوانین برای مجلس سنگین است

وی با انتقاد از این صحبت دولت که به طور صریح از اجرا نکردن یک قانون سرباز می زند، گفت: همواره شاهد اجرا نشدن قوانینی در دولت های مختلف بوده‌ایم اما تا کنون شاهد این مسئله نبودیم که دولت و رئیس جمهوری به طور صریح این تخلف را اعلام کند و این حرف برای مجلس سنگین خواهد بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی درباره حضور خود در تمام مجامع و مجالس انتخاباتی گفت: من با توجه به برنامه زمان‌بندی خود در تمام محافل کارگری، صنفی و دانشجویی شرکت می‌کنم و هیچ محدودیتی برای حضور در این نوع مجامع قائل نمی‌شوم.

 

دولتی شدن دانشگاه آزاد امکان پذیر نیست

باهنر به جابجایی‌های مدیریتی دانشگاه آزاد که این روزها بحث داغ محافل رسانه‌ها شده است، اشاره کرد و یادآور شد: تغییر مدیریتی جاسبی و ارائه جایگاه آن به شخصی دیگر امری ضروری بود، زیرا 30 سال مدیریت برای یک شخص کافی به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: اما این نکته که دانشگاه آزاد اسلامی دولتی شود، امری اشتباه بوده زیرا دولت نباید به این مسائل ورود پیدا کند و براساس اصل 44 قانون اساسی با واگذاری دانشگاه آزاد اسلامی به بخش دولتی از اصل تاسیس دانشگاه آزاد دور خواهیم شد.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی درباره هزینه‌های انتخابات و شفافیت آن گفت: قسمتی از هزینه‌های انتخابات برعهده حکومت و قسمتی از آن برعهده احزاب و تشکل‌های مختلف است، اما نکته‌ای که حائز اهمیت است شفافیت این هزینه‌ها بوده که با قرار گرفتن آن در خدمت رسانه‌ها به شفافیت این موضوع کمک خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: جبهه متحد اصولگرایی یکی از سالم‌ترین جبهه‌هایی است که کار خود را پیش می‌برد و شعارهایی که هم‌اکنون به مردم می‌دهد را به طور قطع اجرا خواهد کرد. مردم نباید به دست‌های پاک اقتصادی کاندیدای اصولگرایی تردید داشته باشند.

 

وجود تفکر اصلاح طلبی از الزامات مجلس

باهنر گفت: اصلاح‌طلبی را به‌عنوان یک تفکر در بین سایر تفکرات سیاسی جامعه امروز بیان کرد و ادامه داد: اصلاح‌طلبی به‌عنوان یک تفکر سیاسی از بین رفتنی نخواهد بود و برای جلوگیری از منزوی شدن خود در تمام عرصه‌ها حضوری فعال خواهد داشت.

وی با بیان دو مشکل ریشه‌ای در جریان اصلاح‌طلبی ادامه داد: در صورت رفع این مشکلات اصلاح‌طلبان می‌توانند به حضور خود با دلیل و مدرک، شفافیت دهند.

ارائه ندادن تعریفی مشخص از اصلاح‌طلبی و مشخص نشدن موضع آنها با جریان فتنه و عوامل موثر در آن از این مشکلات است که باهنر خواستار رفع آن شد.

وی همچنین درباره جبهه پایداری گفت: در ابتدا با تاسیس جبهه پایداری، استقبال‌های بسیاری صورت گرفت زیرا تمام افراد با گرایش‌های مختلف اصولگرایی می‌توانستند زیر چتر این جبهه قرار گیرند، اما به محض ارائه لیستی از سوی این جبهه برخی خود را کنار کشیدند، زیرا بر این ادعا بودند که باید جبهه پایداری از سوی آنها تشکیل می‌شد و سایرین به این لیست می‌پیوستند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره طرح هدفمندی یارانه‌ها تصریح کرد: علی‌رغم اجرای ناقص هدفمندی یارانه‌ها از سوی دولت بسیاری از اقشار جامعه به‌خصوص 3 دهک پایین جامعه از آن سوده برده‌اند و درآمدهای فعلی آنها بیشتر از درآمدهای قبلی‌شان شده است.

باهنر ادامه داد: در پایان مجلس هشتم ما با فراخواندن دولت به مجلس، گزارشی درباره عملکرد دولت در زمینه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها خواهیم خواست.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: معضل بیکاری در اولویت‌های آینده کار مجلس نهم خواهد بود که با همفکری دولت برای آن راهکاری خواهیم اندیشید.

 

جایزه اسکار فرهادی افتخار دیگری برای ایرانیان

باهنر در پایان در واکنش به خبر به‌دست آوردن جایزه اسکار از سوی عوامل سازنده فیلم "جدایی نادر از سیمین" گفت: اینکه نام و پرچم کشور جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی افراشته شود برای ما بسیار جای افتخار و سربلندی دارد، به‌خصوص اگر این سربلندی در حوزه هنر به ویژه سینما باشد.

وی ادامه داد: در طول قرون گذشته شاهد آن بودیم که بعضی از مکاتب پوچ و مادی‌گرا توانستند از نردبان هنر استفاده کرده و در بسیاری از افکار عمومی دنیا نفوذ کنند، پس وقتی که یک مکتب مادی‌گرا و پوچ می‌تواند اینگونه از نردبان هنر استفاده کند، به طور حتم ما هم با آثار خود که گویای فرهنگ غنی جامعه ایرانی است می‌توانیم به این موضوع دست پیدا کنیم.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز خوشحالی از دریافت این جایزه بزرگ گفت: البته ممکن است چند غلط املایی در موجودیت این اتفاق قرار گرفته باشد که باید در زمان خود به آن رسیدگی کرد./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet