خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1390/12/09 10:17:11
سرویس اقتصادی
اولیا با اشاره به 30 هزارمیلیارد تومان بدهی بانک مسکن:

نابه‌سامانی مسکن‌مهر؛ از بدهی‌های میلیاردی تا وام‌های ارزان قیمت

یک عضو کمیسیون عمران مجلس هشتم گفت: دولت بدون توجه به مشکلات و نگرانی‌های مربوط به آینده حوزه مسکن مهر؛ به واگذاری وام های بسیار ارزان تأکید دارد که جای بسی شگفتی است.
نابه‌سامانی مسکن‌مهر؛ از بدهی‌های میلیاردی تا وام‌های ارزان قیمت یک عضو کمیسیون عمران مجلس هشتم گفت: دولت بدون توجه به مشکلات و نگرانی‌های مربوط به آینده حوزه مسکن مهر؛ به واگذاری وام های بسیار ارزان تأکید دارد که جای بسی شگفتی است. https://cdn.icana.ir/d/019/10738.jpg نابه‌سامانی,مسکن‌مهر؛,از,بدهی‌های,میلیاردی,تا,وام‌های,ارزان,قیمت Icana

علی اکبراولیا در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، بانک مسکن با 30 هزارمیلیارد تومان بدهی ناشی ازاقدامات دولت برای ساخت و ساز مسکن مهر، بزرگترین بدهکار بانک مرکزی است، افزود: مشکلی که در رابطه با دولت وجود دارد مربوط به اقدامات خودسرانه ای است که مسئولان دولتی و تیم احمدی نژاد دربرنامه های خود اعمال می کنند.

 

دولتی‌ها برای اجرای برنامه‌هایشان منتظر صدور مجوز و تصویب قانون نمی‌مانند

نماینده مردم یزد و صدوق درمجلس شورای اسلامی یادآورشد: مدیران دولتی برای اجرای برنامه‌های خود منتظر صدور مجوز و تصویب قانون نمی مانند و هر طور که تمایل دارند عمل می کنند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس هشتم با تاکید براینکه با وجود بدهی  بزرگ بانک مسکن به بانک مرکزی، وزیر راه و شهرسازی از اختصاص 50 میلیارد دلار وام بسیار ارزان جهت مسکن مهر خبر داده است، افزود: متاسفانه دولت بدون توجه به مشکلات و نگرانی‌های مربوط به آینده حوزه مسکن مهر؛ به واگذاری وام‌های بسیار ارزان تاکید دارد که جای بسی شگفتی است.

اولیا یادآورشد: نگرانی که درباره آینده مسکن مهر وجود دارد مربوط به تعهداتی است که از نظر تامین تسهیلات مسکن و هزینه آماده سازی زیرساخت های مسکن مهر به دولت تحمیل شده است که به طور یقین دولت توان برآوردن این تعهدات را ندارد.

 

منابع مالی کافی برای تأمین هزینه‌های مسکن مهر در اختیار ندارد

وی با تاکید بر اینکه دولت توان پرداخت هزینه مسکن مهر را ندارد، گفت: دولت منابع مالی کافی برای تأمین هزینه‌های مسکن مهر در اختیار ندارد، از این رو بسیاری از این واحد ها از امکانات کافی و رفاهی برخوردار نیستند که می تواند موجب به وجود آمدن نارضایتی درمردم شود.

وی افزود: از آنجایی که مسکن مهر تابعی از درآمد افراد است و بخش چشمگیری از جامعه، با مشکل اشتغال روبه‌رو هستند و درآمد کافی ندارند، نتوانسته‌اند حداقل آورده مورد نیازمسکن مهر را تامین کنند .

 

برخی از مردم به‌علت درآمد پایین نمی‌توانند اقساط مسکن مهر را بپردازند

اولیا تاکید کرد: البته برخی دیگراز افراد، به دلیل پایین بودن درآمدشان نمی توانند اقساط مسکن مهر را بپردازند، از این رو درتامین رقم مورد نیاز برای خرید مسکن مهر، ریزش زیادی وجود داشته است که این امر می تواند درآینده ای نزدیک ، به چالش‌های پیش روی مسکن مهرتبدیل شود.

اولیا ادامه داد: متاسفانه دولت با شتابی بیش از نیازو کشش جامعه، به اجرای پروژه مسکن مهراقدام کرد که برای جامعه مشکل ساز شده است؛ چه بسا افرادی که با پرداخت ودیعه مناسب می‌توانند واحدهای مسکونی مناسبی برای زندگی در اختیار داشته باشند، ولی متاسفانه با اجرای طرح مسکن مهرتنها یک نسخه برای همه این افراد پیچیده شده که همانا استفاده از واحدهای مسکونی نوساز مهر است.

اولیا با تاکید بر اینکه برنامه مسکن مهراز نظراستراتژیک مشکل دارد، اظهار امیدواری کرد که مشکلات مسکن مهرهر چه سریع‌تر برطرف شود تا جامعه با معضلات کلان روبه‌رو نشود.

وی یادآور شد: دولت نسبت به مشکلات و موانع پیش روی مسکن مهر بی توجه است وبه تبعات آن اهمیت نمی‌دهد، از این رو همان طور که دولت توان پرداخت یارانه نقدی را ندارد و منابع آن را از جاهای دیگر تامین می کند، وام مسکن را نیز از منابعی غیرمرتبط فراهم می کند که می تواند مشکل ساز شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: برای مثال می‌توانیم به بی برنامگی دولت در پرداخت وعده یک میلیون تومان هدیه تولد نوزادان اشاره کنیم که به دلیل نبود منابع مالی کافی، همه واریزی‌های گذشته را نیز از حساب افراد برداشت کرد که مایه تأسف است.

نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس هشتم، با اظهار نگرانی از اقدام‌های ناصحیح دولت یادآورشد: اقدامات خودسرانه و بی برنامگی‌های دولت زمینه بی اعتمادی مردم نسبت به دولت را ایجاد می کند که ادامه این روند نگران کننده است.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet