روز مجلس
1390/12/09 10:52:49
سرویس سیاسی
مهدی‌زاده: افزایش قدرت چانه‌زنی ایران در برابر "1+5 "

"1+5" سیاست آژانس را در پیش بگیرد، ناکام خواهد ماند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توانایی ایران در تامین سوخت رآکتور اتمی تهران، قدرت چانه‌زنی کشورمان را بر سر میز مذاکره با ۱+۵ افزایش خواهد داد، گفت: اگر ۱+۵ بخواهد همچون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حرکت کند، ناکام خواهد شد.
"1+5" سیاست آژانس را در پیش بگیرد، ناکام خواهد ماند عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توانایی ایران در تامین سوخت رآکتور اتمی تهران، قدرت چانه‌زنی کشورمان را بر سر میز مذاکره با 1+5 افزایش خواهد داد، گفت: اگر 1+5 بخواهد همچون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حرکت کند، ناکام خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/1539.jpg "1+5",سیاست,آژانس,را,در,پیش,بگیرد،,ناکام,خواهد,ماند Icana

 مهدی مهدی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات با گروه 1+5 بر سر برنامه هسته‌ای کشور، گفت: ایران بعد از درخواست‌های مکرر غربی‌ها مبنی بر شروع مجدد مذاکرات هسته‌ای، به درخواست آنها پاسخ مثبت داده است و ما به دنبال تقاضای آنها این مذاکرات را آغاز می‌کنیم.

نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات ان‌پی‌تی فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش می‌دهد و در این چارچوب نیز پای میز هر مذاکره‌ای خواهد نشست، افزود: خط قرمز ایران در مذاکرات هسته‌ای کاملا مشخص است و ایران هیچگاه از مواضع قبلی خود در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز اتمی کوتاه نخواهد آمد.

وی با اشاره به نگذاشتن پیش‌شرط از سوی ایران برای ادامه مذاکرات با غربی‌ها، این موضوع را نقطه قوتی برای این دوره از مذاکرات عنوان کرد و افزود: البته این موضوع دلیلی نمی‌شود که ایران از ادامه برنامه هسته‌ای خود کوتاه بیاید؛ این نشان‌دهنده اعتمادسازی جمهوری اسلامی ایران در قبال غرب است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و انتشار گزارش دوپهلو از سوی این نهاد در مورد برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: دیدگاه آنها تحت فشار گذاشتن ایران برای کوتاه آمدن از حقوق مسلم خود می‌باشد که این موضوع پذیرفته نیست. اگر 1+5 نیز بخواهد سیاست‌های آژانس را در پیش بگیرد و پاسخ اعتمادسازی ایران را اینگونه دهد ناکام خواهد ماند.

وی درباره اذعان رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در مورد تولید میله‌های سوخت برای رآکتور اتمی تهران و تاثیر این موضوع در مذاکرات آتی با 1+5 نیز گفت: ما گفته بودیم وقتی که آژانس به تعهد خود مبنی بر تامین سوخت نیروگاه اتمی تهران عمل نکند، خودمان سوخت مورد نیازمان را تامین خواهیم کرد و این کار را هم انجام دادیم و امروز در تامین سوخت نیازی به آنها نداریم. بدین جهت می‌توانیم از این موضوع بهره گرفته و قدرت چانه‌زنی خود را بر سر میز مذاکرات افزایش دهیم.

مهدی‌زاده یکی از مهمترین اقدامات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی را پس از پایان تعطیلات بررسی پرونده هسته‌ای ایران و روند مذاکرات با 1+5 عنوان کرد و افزود: این موضوع باید اولویت کاری کمیسیون باشد تا چارچوب کلی مذاکرات تبیین گردد.

کاترین اشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز خوشبینی در خصوص از سرگیری مذاکره با ایران اعلام کرد که مذاکره میان تهران و کشورهای ۵+۱ در خصوص موضوع هسته‌ای ایران احتمالاً به زودی آغاز می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet