هدر اصلی
1390/12/09 12:31:29
سرویس سیاسی

بررسی نسل‌کشی «خوجالی» آذربایجان در پارلمان ترکیه

پارلمان ترکیه به رسمیت شناختن حادثه نسل‌کشی«خوجالی» در جمهوری‌آذربایجان از سوی ارمنستان را بررسی می‌کند.
بررسی نسل‌کشی «خوجالی» آذربایجان در پارلمان ترکیه پارلمان ترکیه به رسمیت شناختن حادثه نسل‌کشی«خوجالی» در جمهوری‌آذربایجان از سوی ارمنستان را بررسی می‌کند. https://cdn.icana.ir/d/019/5198.jpg بررسی,نسل‌کشی,«خوجالی»,آذربایجان,در,پارلمان,ترکیه Icana

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از آسوشیتدپرس، مقام‌های پارلمانی ترکیه اعلام کردند نمایندگان در جلسه امروز –سه‌شنبه- درباره به رسمیت شناختن حادثه کشتار ده‌ها نفر از مردم شهر خوجالی جمهوری آذربایجان از سوی ارمنستان تصمیم‌گیری می‌کند.

پارلمان ترکیه در نظر دارد پس از تصویب این طرح به طور رسمی حادثه نسل‌کشی مردم شهر خوجالی جمهوری آذرباجیان را به رسمیت بشناسد و از مقام‌های ارشد دولتی نیز بخواهد این نسل‌کشی را به رسمیت بشناسند.

پس از سقوط شهر خوجالی طی جنگ قره‌باغ، ارتش ارمنستان به همراهی نیروهای 366 ارتش روسیه در 25 و 26 فوریه سال 1992 ده‌‎ها نفر ازغیرنظامیان آذربایجانی را به قتل رساندند.

بر اساس آمارهای موجود از جمله آمار سازمان دفاع از حقوق‌بشر در این کشتار 613 نفر از غیرنظامیان از جمله 63 کودک جان خود را از دست دادند.

این کشتار بدترین  رخداد در تاریخ مناقشه آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی بود.

این اقدام پارلمان ترکیه در پاسخ به اقدام پارلمان فرانسه در به رسمیت شناختن حادثه نسل‌کشی ارامنه از سوی امپراطوری عثمانی است که چندی پیش به تصویب مجلس و سنای فرانسه رسید./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet