انتخابات ریاست جمهوری
1390/12/09 16:33:35
سرویس سیاسی
نمایندگان مردم در گفت و گو با خانه ملت مطرح کردند:

معیارهای انتخاب اصلح برای تشکیل مجلسی تأثیرگذار و مقتدر

نمایندگان خانه ملت بر اساس قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری تدین، کارآمدی، دلسوزی، استکبارستیزی، شجاعت و ساده زیستی را مهم‌ترین شاخص‌های یک نماینده اصلح برشمردند.
معیارهای انتخاب اصلح برای تشکیل مجلسی تأثیرگذار و مقتدر نمایندگان خانه ملت بر اساس قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری تدین، کارآمدی، دلسوزی، استکبارستیزی، شجاعت و ساده زیستی را مهم‌ترین شاخص‌های یک نماینده اصلح برشمردند. https://cdn.icana.ir/d/019/15414.jpg معیارهای,انتخاب,اصلح,برای,تشکیل,مجلسی,تأثیرگذار,و,مقتدر Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی 12 اسفندماه برگزار می شود اما آنچه این رقابت سیاسی را حائز اهمیت می کند الگوگیری انقلاب های منطقه از مدل حکومتی ایران است، از این رو برای تشکیل مجلسی مقتدر و کارآمد ضرورت دارد تا اصلح ترین نامزدها از سوی مردم انتخاب شوند. قطع به یقین در ایام انتخابات همه داوطلبان نمایندگی مردم برای کسب رأی اقدام به تبلیغات رنگین و متنوع می کنند؛ این مسئله تنها در شرایطی روی انتخاب مردم تأثیر نمی‍‌گذارد که گزینش نامزدها براساس یکسری شاخص‌ها و معیارها باشد. شاخص‌ها و ویژگی‌های انتخاب نامزد اصلح بارها از سوی بزرگان نظام بویژه مقام معظم رهبری تبیین شدند که می‌توان تدین، کارآمدی، دلسوزی، استکبارستیزی، شجاعت و ساده زیستی را مهم‌ترین آن شاخص‌ها برشمرد. بر همین اساس به لحاظ اهمیت موضوع، خبرگزاری خانه ملت بر آن شد تا در قالب گفت‌و‌گو با برخی از نمایندگان به واکاوی هر چه بیشتر ابعاد این مسئله بپردازد. تا گامی مثبت در جهت انتخاب اصلح از سوی مردم و تشکیل مجلسی کارآمد بردارد.

 

نامزد اصلح هیچ‌گاه حاشیه را بر متن اولویت نمی‌دهد

محمدحسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس هشتم درباره ویژگی‌های یک نامزد اصلح برای نمایندگی مردم، می‌گوید: از میان داوطلبان موجود، کسانی می‌توانند به شکلی شایسته و تمام وقت پیگیر مطالبات افکار عمومی و عامل به وظایف نمایندگی باشند که در کارنامه و سابقه کاری آن‌ها توانمندی، دلسوزی، تخصص و تعهد به چشم بخورد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود:‌ افرادی که تأمین اهداف شخصی و گروهی را بر منافع و مصالح کشور ارجح بدانند، قطعاً برای رسیدگی به امور اولویت دار نظام و مردم دل نمی‌سوزانند و تنها زمانی این مسائل برایشان مهم است که منفعتی به آن‌ها برساند وگرنه خیلی ساده و بی‌اعتنا از کنار دغدغه‌های اصلی جامعه عبور می‌کنند.

وی افزود: مجلس کارآمد هیچ‌گاه حاشیه را بر متن ترجیح نمی‌دهد و در تصمیم گیری‌ها بدون غوغاسالاری خطی روشن را برای خدمت به مردم برمی‌گزیند، از این رو پیشرفت و توسعه کشور زمانی سرعت می‌گیرد که اصلح‌ترین نامزد‌ها در همه حوزه‌های انتخابیه راهی نهاد قانون‌گذاری شوند.

عضو هیأت رئیسه مجلس تأکید کرد: ‌ ایجاد اقتصاد متعادل، تأمین رفاه اجتماعی، ‌ اشتغال زایی و رسیدگی اصولی دستگاه اجرایی به بخش صنعت، خدمات و کشاورزی همه منوط به تصویب قوانین با عقبه کار‌شناسی دقیق از سوی مجلس است که این امر زمانی محقق می‌شود که نمایندگان تمام وقت خود را صرف ادای وظایف نمایندگی کنند.

 

نماینده اصلح بر سر منافع ملت و نظام با کسی معامله نمی‌کند

حسین ابراهیمی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز درباره ویژگی‌های یک نامزد اصلح برای نمایندگی مردم، گفت: براساس قانون اساسی و فرمایشات مقام معظم رهبری می‌توان تدین، کارآمدی، دلسوزی و شجاعت را مهم‌ترین شاخص‌های یک نماینده اصلح برشمرد.

نماینده مردم بیرجند و درمیان در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم در انتخاب نماینده خود باید به کارآمدی وی توجه کنند زیرا زمانی یک مجلس قوی و مقتدر تشکیل می‌شود که قریب به اتفاق نمایندگان از لحاظ علمی یا اجرایی تجربه و تخصص داشته باشند؛ در این حالت است که نهاد قانون‌گذاری می‌تواند در موضوعات مختلف کشور به شکلی مؤثر وارد شود.

وی قانون‌گذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون را دو وظیفه مهم نمایندگان در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد و افزود: یک نماینده دلسوز و شجاع هیچ‌گاه بر سر مصالح و منافع مردم و نظام با کسی معامله نمی‌کند و اجرای قانون را بزرگ‌ترین مصلحت برای کشور می‌داند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، قوه مقننه را در رأس امور خواند و یادآور شد: ایران هم اکنون در یک پیچ تاریخی قرار دارد که عبور از این گردنه سخت با روی کارآمدن یک مجلس قوی و کارآمد سهل و آسان می‌شود، از این رو ضرورت دارد که مردم اصلح‌ترین نامزد را راهی خانه ملت کنند.

 

نامزدهای وابسته به کانون‌های قدرت و ثروت، مدافع رأی مردم نخواهند بود

داریوش قنبری عضو فراکسیون خط امام (ره) با تاکید بر اینکه افراد وابسته به منابع قدرت و ثروت پس از ورود به مجلس به دنبال تامین منافع شخصی و جناحی هستند، می‌گوید: مردم باید با هوشیاری و مراقبت لازم از ورود افرادی وامدار گروه و اشخاص خاصی هستند جلوگیری کرده زیرا چنین افرادی در صورت ورود به مجلس مدافع منافع ملت نخواهند داشت.

نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران، شیروان و چرداول در مجلس شورای اسلامی، در توضیح خصوصیات نامزد اصلح افزود: نامزدی که برای ورود به مجلس وارد صحنه انتخابات شده است باید متخصص بوده و به وظایف نمایندگی در مجلس اشراف کامل داشته باشد.

وی متخصص بودن نماینده را بهترین راه برای حل مشکلات مردم اعلام کرد و گفت: نماینده‌ متخصص به مسائل اشراف کامل داشته و در صورت شناسایی هر نوع مشکلی به سرعت و بر اساس اصول کارشناسی برای رفع آن چاره جویی خواهد کرد.

وی شجاعت را از ویژگی‌های نامزد انتخابات مجلس خواند و گفت: نامزد اصلح نباید در بیان مسائل و مشکلات مردم ترس و واهمه‌ای داشته و در احقاق حقوق ملت کوتاهی کند.

این نماینده مردم در مجلس هشتم، حضور وکیل‌الدوله‌ها، افراد ناتوان، غیرمتخصص، ناآگاه به وظایف نمایندگی و ترسو را عامل ناکارآمدی مجلس نهم خواند.

نماینده مردم ایلام در مجلس هشتم، با تاکید بر شرایط حساس بین‌المللی، اشراف کامل و حساس بودن به مسائل بین‌المللی را از دیگر خصوصیات نماینده اصلح توصیف کرد و گفت: در مقطع حساس کنونی، نمایندگانی باید به مجلس ورود پیدا کنند که اطلاعات کافی از شرایط بین‌الملل و وضعیت ایران در نظام بین‌الملل داشته، تا بتوانند با بکارگیری دیپلماسی موثر و کارآمد زمینه غلبه بر توطئه‌های دشمنان را فراهم کنند.

 

مردم نامزدهای با تجربه و کاردان را انتخاب کنند

مؤید حسینی صدر عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم نیز با تأکید بر اینکه نماینده اصلح باید در چارچوب قانون حرکت کرده و به وظایف قانونی خود عمل نماید، گفت: نامزد نمایندگی مجلس نباید قانون شکنی کرده و تلاش کند به هر نحو ممکن به مجلس شورای اسلامی ورود یابد چون در این صورت نمی‌تواند به عنوان فردی سالم به مردم خدمت نماید.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی مردم دار بودن و شناخت کامل از مطالبات مردم را از دیگر مشخصات نماینده اصلح عنوان کرد وافزود: باید افراد با تجربه و کاردانی وارد مجلس شوند که با شناخت شرایط و وضعیت کشور توانایی ارائه برنامه کارآمد برای حل هر نوع مشکلی را داشته باشند.

وی متوصل شدن برخی نامزدها به روش های غیر متعارف در تبلیغات را نشان دهنده ضعف اعتقادی و دینی آنها عنوان کرد و افزود: کسانی که به کانون های قدرت و ثروت متصل هستند نمی توانند درد مردم را درک کرده و برای خدمت به آنها تلاش کنند.

حسینی صدر تسلط نماینده بر مسائل عمومی کشور و همچنین مسائل برون مرزی را از دیگر ویژگی‌های نماینده اصلح عنوان کرد و یادآور شد: کسانی می توانند در مجلس نقش مؤثری ایفا کنند که از بالاترین ظرفیت فکری و تحلیلی از مسائل بین المللی و داخلی کشور برخوردار باشند تا با جسارت و سرعت بالا تصمیمات درستی برای کشور اتخاذ نمایند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس آسیب پذیر نبودن نماینده  ملت در برابر فساد را نیز یکی دیگر از ویژگی های وکیل اصلح مردم  برشمرد و افزود: نماینده واقعی مردم باید چنان تعهد و مسئولیت پذیری بالایی داشته باشد که به سوگندی که در ابتدای راه می خورد وفادار مانده و حقوق ملت را به مادیات دنیوی نفروشد.

 

وفای به عهد و حرکت در سایه ولایت فقیه مهم‌ترین شاخصه نامزد اصلح است

علیرضا منادی سفیدان عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس هشتم، با بیان اینکه نماینده اصلح مجلس باید به عهد خود در مقابل قانون اساسی، خدا و ملت  پایبند باشد، افزود: نماینده اصلح همچنین باید از تخصص و تعهد لازم برخوردار بوده و قدرت شناخت مسائل در حوزه‌های مختلف را داشته باشد تا بتواند مسائل را شناسایی و در جهت رفع آنان گام بردارد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذر شهر در مجلس شورای اسلامی، تقوا و اخلاص را از دیگر خصوصیات نامزد اصلح برشمرد و ادامه داد: نماینده اصلح کسی است که در برابر قسمی که در برابر کتاب خدا برای پایبندی به قانون اساسی و دفاع از حقوق ملت و حرکت در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری یاد می کند، وفادار باشد.

وی با تاکید بر صداقت نماینده اصلح، یادآور شد: حسن خلق و برخورد احترام‌آمیز نماینده با زیرمجموعه و موکلان خود از دیگر خصیصه‌های نماینده اصلح است، ضمن اینکه اهتمام به حل مشکلات جامعه چه در حوزه انتخابیه و چه سطح کشوری از دغدغه های نماینده اصلح است.

منادی با تاکید بر اینکه نماینده اصلح باید بینش کشوری داشته باشد، افزود: اگرچه رسیدگی به حل مشکلات حوزه انتخابیه از اهمیت برخوردار است اما نماینده باید کلان‌نگر باشد زیرا با رفع مسائل در سطح کشور، مشکلات حجم گسترده‌ای از مردم مرتفع خواهد شد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، اشراف بر موضوعات بین‌المللی را از دیگر خصیصه های نماینده اصلح خواند و افزود: با توجه به اینکه ایران امروز در شرایط جنگ تمام عیار با غرب قرار داشته و شاهد تحمیل انواع تحریم‌ها علیه ایران هستیم، نمایندگان باید با توجه به قرار گرفتن در ایام انتخابات شرایط را برای مردم تشریح کرده و اطلاعات لازم را در اختیار ملت قرار دهند.

 

مجلس نهم به نمایندگان متخصص و متعهد نیاز دارد

جواد آرین‌منش عضو دیگر فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه نماینده اصلح باید از صلاحیت‌های فردی، علمی و تخصصی برخوردار باشد، می گوید: رعایت ارزش‌های نظام و انقلاب، تبعیت‌پذیری و التزام به ولایت مطلقه فقیه در زمره صلاحیت‌هایی است که یک نماینده اصلح باید از آن برخوردار باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر خصوصیت کارآمدی و تخصص به عنوان یکی  دیگر از ویژگی‌های نامزد اصلح، ادامه داد: کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیازمند نمایندگانی است که با نگاه علمی و کارشناسی مشکلات کشور را رصد کرده و برای رفع معضلات مردم در حوزه‌های مختلف راهکار مناسب پیدا کنند.

وی عنصر مقبولیت را از دیگر ویژگی‌های نامزد اصلح عنوان کرد و گفت: اعتماد مردم به نامزدها چه در عملکرد گذشته و چه در زمان حال، شرط اول کسب کرسی‌های مجلس است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم، مردم‌شناسی را از دیگر ویژگی‌های نماینده اصلح توصیف کرد و گفت: نامزد مردم‌شناس قطعا باید بر مسائل و مشکلات مردم اشراف کامل داشته و ویژگی‌های فرهنگی، سیاسی و اعتقادی مردم را درک کند، در حقیقت نماینده مردم‌شناس از میان مردم برآمده و آگاه به مسائل مردم است.

وی با تاکید بر شرایط ایران در بخش بین‌الملل، بر روحیه استکبار ستیزی نماینده مجلس تاکید کرد و گفت: در شرایط امروزی که با انواع تهدیدهای بین‌المللی مواجه هستیم، یک نماینده مردم در مجلس باید از روحیه استکبار ستیزی در مقابل زور گویی های مستکبران برخوردار باشد.

آرین منش همچنین بر روحیه مبارزه‌جویانه نماینده اصلح در مقابله با مفاسد اقتصادی تاکید کرد و گفت: مشکلاتی که در گذشته در کشور وجود داشته و موضوع فساد در نظام بانکی که در این اواخر شاهد بودیم وجود نمایندگانی ناظر و جدی در برخورد با هرگونه تخلف و فسادی را می‌طلبد.

 

نامزد اصلح کارنامه‌اش از دریافت رانت و ویژه‌خواری‌ پاک است

محمدکریم عابدی نیز درباره ویژگی‌های یک نامزد اصلح برای نمایندگی مردم، گفت: التزام به اصل مترقی ولایت فقیه، دوری از کانون‌های قدرت و ثروت، پایبندی به موازین و مؤلفه‌های اخلاق اسلامی مهم‌ترین اصولی هستند که یک داوطلب ورود به نهاد قانون‌گذاری، باید آن‌ها را در صحنه عمل نشان دهد.

نماینده مردم فردوس، طبس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری فساد ۳هزار میلیاردی تومانی، افزود: شورای نگهبان قانون اساسی ۵ نفر از نمایندگان مجلس را به دلیل ارتباط با این پرونده رد صلاحیت کرد، بر همین اساس نامزدی برای نمایندگی مردم اصلح است که کارنامه‌اش از دریافت رانت و ویژه‌خواری‌ پاک و منزه باشد.

وی روحیه کاخ‌نشینی مسئولان را مضر به حال نظام و انقلاب خواند و افزود: ‌ یک نامزد تنها در سایه زندگی ساده و عادی می‌تواند از نزدیک در جریان مشکلات اصلی مردم قرار گیرد و پس از ورود به مجلس در جهت رفع دغدغه‌های معیشتی، ‌ رفاهی و آموزشی جامعه گام بردارد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: اگر مجالس ادوار گذشته به وظایف اصلی و قانونی خود درست عمل می‌کردند، امروز دیگر هیچ نشانی از محرومیت در کشور باقی نمی‌ماند، بنابراین با توجه به تحولات بین المللی و شرایط داخلی کشور تشکیل یک مجلس کارآمد و قوی بسیار لازم و ضروری است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری تشدید تحریم‌ها و تهدید‌های نظام سلطه علیه ایران، ادامه داد: نمایندگان مجلس نهم باید محکم و استوار مقابل زیاده خواهی‌های مستکبران جهانی بیاستند و در پیمودن راه امام خمینی (ره) و شهدا ذره‌ای تردید به دل راه ندهند، زیرا الگوبرداری انقلاب‌های منطقه از مدل حکومتی نظام جمهوری اسلامی فقط از این طریق ادامه پیدا می‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet