هفته دفاع مقدس
1386/06/04 13:23:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده زاهدان: کلیه مصوبات سفر دولت به استان سیستان و بلوچستان اجرایی گردیده است

نماینده مردم زاهدان خاطرنشان کرد: کلیه مصوبات و توافقنامه‌های سفر هیأت دولت به استان سیستان و بلوچستان اجرایی گردیده است.

حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان، اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه 4 شهریور تصریح کرد: ملت ایران دخالت و اظهارنظرهای ناشیانه رئیس‌جمهور و دولتمردان آمریکا را در مسائل داخلی ایران و بخصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محکوم می‌کند و فرمایش حضرت امام (قدس‌سره) در مورد سپاه را که فرمودند اگر سپاه نبود، کشور هم نبود از یاد نمی‌برند و سپاه نیز آماده‌تر از همیشه در دفاع و پاسداری از نظام و ارزشهای انقلاب اسلامی پیشگام بوده و سپاهیان عزیز هر لحظه آماده جانفشانی بوده و در صورت نیاز سیلی محکمی به گوش استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جهانخوار خواهند نواخت.

شهریاری همچنین گفت:این روزها اظهارنظرهای زیادی بعنوان موافق و مخالف در مورد سفرهای استانی هیأت‌محترم دولت شنیده می‌شود. اینجانب بعنوان خدمتگزار مردم سیستان و بلوچستان اعلام می‌دارم هیچکدام از دولت‌ها در ادوار گذشته مانند این دولت در خدمت محرومین و مستضعفین نبوده و اعتبارات پیش‌بینی شده در 2 سال اخیر در استان به اندازه دو برابر کل اعتبارات 28 سال گذشته می‌باشد و امید می‌رود در پایان دوره اول ریاست جمهوری جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد زیرساخت‌ها در استان ایجاد گردد و بتوان کلمه محروم را که همیشه پسوند نام این استان بوده است، حذف نمود.

نماینده مردم زاهدان اظهار داشت: از پروژه‌های بسیار مهم استان، گازرسانی به استان، توسعه ظرفیت بار اسکله بندرچابهار از 2 میلیون به 6 میلیون تن در سال و اتصال ریلی این بندر به شبکه ریلی کشور از طریق ایرانشهر، پارس و زاهدان و همچنین اتصال راه‌آهن بم به زاهدان و افزایش ظرفیت آبی استان با احداث حدود 30 سد آبی در استان که از هدر رفتن حدود 3 میلیاردمترمکعب آب باران جلوگیری خواهد کرد را می‌توان نام برد.

شهریاری خاطرنشان کرد: خوشبختانه کلیه مصوبات و توافقنامه‌های سفر هیأت محترم دولت اجرایی گردیده و این از افتخارات دولت می‌باشد که در راستای شعارهای دولت نهم که محرومیت‌زدایی می‌باشد حرکت نموده و توانسته است کلیه مصوبات را اجرایی و عملی نماید.

نماینده زاهدان، جوان‌گرایی و اعتماد به نیروهای بومی استانها را یکی دیگر از موفقیت‌های دولت دانست و افزود: ثمره شیرین آنرا در استان سیستان و بلوچستان ملاحظه می‌فرمایید که مدیریت بومی استان با کار شبانه‌روزی و خستگی‌ناپذیر توانسته گامی رو به جلو در جهت توسعه و آبادانی استان بردارد و تمام مردم واقع‌بین و منصف استان،‌ این رویکرد دولت را ارج می‌نهند و تشکر و سپاس قلبی خود را نسبت به جناب آقای رئیس‌جمهور اعلام می‌نماید.

حسینعلی شهریاری گفت: مردم از دولت مهرورز انتظار دارند با توجه به نرخ بالای بیکاری در استان و عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این استان، شورای توسعه شرق کشور را موظف نمایند نسبت به ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی بزرگ اقدام نماید و بعد از بهره‌برداری سهام آنها را به مردم واگذار نماید تا بدینوسیله مشکل اشتغال در این استان پهناور که بیش از (11) درصد خاک کشور را تشکیل می‌دهد حل گردد.

وی افزود: کارمندان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری از جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد انتظار دارند لایحه مدیریت خدمات کشوری را که در مجلس تصویب گردیده است هرچه سریعتر عملیاتی نمایند.

نماینده زاهدان در ادامه نطق خود اظهار داشت: در چند روز گذشته شاهد حادثه تلخ و تکراری گروگانگیری توسط عوامل مزدور و خودفروخته‌ای بودیم که براحتی به خاک سرزمینی میهن عزیز ما وارد شده و با بستن جاده اصلی خودروها را به آتش کشیده و پس از فیلمبرداری برای اربابان خود، 21 نفر را به گروگان گرفته و به سادگی و بدون درگیری با نیروهای مرزبانی از کشور خارج می‌گردند.

شهریاری افزود: اگر تدبیر استاندار محترم نبود مشخص نبود چه بر سر این عزیزان خواهد آمد. اینگونه عملیات‌ها متأسفانه اقتدار نیروی انتظامی را به چالش می‌کشد.

وی با بیان این‌که حضور قرارگاه عملیاتی حضرت رسول‌اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) و اعتبارهای ده‌ها میلیاردی سال‌های قبل و بیش از 100 میلیاردی سال‌جاری برای انسداد مرزها این انتظار بحق را در مردم ایجاد می‌کند که نظاره‌‌گر حوادث به این بزرگی نباشند، از فرمانده محترم قرارگاه، سردار احمدی‌مقدم خواست مسؤولین کم‌کار و سهل‌انگار را که در حوزه استحفاظی آنها این اتفاق افتاده بازخواست نموده و نتیجه آنرا به مردم اعلام نمایند تا شاهد تکرار این حوادث نباشیم.

نماینده زاهدان همچنین تاکید کرد:‌ از وزیر محترم امور خارجه انتظار داریم نسبت به استرداد گروگانگیرها از دولت پاکستان اقدام لازم را بعمل آورد. زیرا در چند روز گذشته خبرهای ضد و نقیضی در مورد اشرار توسط بعضی دولتمردان و روزنامه‌های پاکستانی انتشار یافته که نگران‌کننده می‌باشد.

به گفته این نماینده مجلس این اشرار طبق قرائن و مدارک، ایرانی بوده و شناسایی گردیده‌اند و باید از طریق پلیس اینترپول طبق قانون استرداد مجرمین نسبت به بازپسگیری آنها اقدام گردد.

وی همچنین افزود: اگر به گفته بعضی از روزنامه‌های پاکستان این افراد، اتباع پاکستانی باشند و به این بهانه از پس دادن آنها خودداری نمایند این عذر بدتر از گناه می‌باشد که اتباع یک کشور بیگانه در خاک سرزمینی ما گروگانگیری نموده و بداخل پاکستان برگردند. لذا بنظر می‌رسد سرویسهای جاسوسی آمریکا و انگلیس و نیروهای اطلاعات‌امنیتی پاکستان نگرانند این گروگانگیرها اسراری را فاش نمایند که بنفع آنها نباشد. بدینجهت انتظار ما از وزارت‌خارجه، دیپلماسی فعال بجای دیپلماسی انفعالی می‌باشد.

حسینعلی شهریاری تاکید کرد: از سربازان گمنام امام زمان نیز انتظار می‌رود مراقبت‌های خود را بیشتر نمایند. زیرا برای عملیات به این بزرگی ماه‌ها برنامه‌ریزی گردیده و غفلت اینچنین دور از انتظار می‌باشد.

وی ادامه داد: از وزارت کشور می‌خواهیم نسبت به طرح طرد اتباع بیگانه از استان جدی‌تر عمل نماید تا طبق مصوبات قبلی، این طرح تا آخر سالجاری تحقق یابد.

نماینده زاهدان یکی از مشکلات دیگر استان، افراد مشکوک‌التابعه‌ای که سرگردان و بلاتکلیف می‌باشند، ذکر و تصریح کرد: انتظار می‌رود هرچه سریعتر وضعیت این افراد روشن گردد و اگر ایرانی هستند شناسنامه‌های آنها برگردانده شود و اگر خارجی هستند از کشور طرد گردند.

شهریاری همچنین گفت: یکی از مشکلات مردم افزایش لجام‌گسیخته تورم می‌باشد که بنظر می‌رسد دست‌های پنهان و آشکاری وجود دارند که برای به چالش کشیدن دولت از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند و این تورم بر گرده دهکهای پایین جامعه سنگینی می‌کند که باید چاره اساسی اندیشیده شود.

نماینده زاهدان گفت: سهمیه‌بندی بنزین در استان پهناور سیستان و بلوچستان مشکلات زیادی برای مردم بوجود آورده است که مهمترین آنها عبارتند از:

1ـ با توجه به پراکندگی و فاصله جایگاهها از یکدیگر و همچنین بعد مسافت روستاها از جایگاهها که بعضاً تا 180 کیلومتر می‌رسد تعدادی از شهروندان جهت دریافت سوخت می‌بایستی مقدار زیادی از سهمیه دریافتی خود را صرف رفت و برگشت برای سوختگیری نمایند.

2 ـ باتوجه به فقدان جایگاههای عرضه سوخت CNG در استان حدود 1000 دستگاه تاکسی و تعدادی خودروهای دولتی و شخصی دوگانه‌سوز دچار مشکل می‌باشند که باید تا زمان احداث جایگاه عرضه سوخت گازی، سهمیه آنها مشابه خودروهای بنزین‌سوز برقرار گردد.

3 ـ تعدادی از خودروهای مسافربر شخصی که در فراخوان اول موفق به ثبت‌نام نشده‌اند و از این طریق امرار معاش می‌نمایند شدیداً دچار مشکل شده‌ و نیاز به کمک دارند.

4 ـ با توجه به طولانی بودن فاصله شهرستانهای استان،‌ سهمیه اعلام شده برای خودروهای عمومی بین شهری پاسخگوی نیاز آنها نمی‌بشاد.

5 ـ بدلیل دوری استان از شهرهای مرکزی کشور از جمله تهران، مشهد و اصفهان برای کسانی که بهردلیل هم از درمان،‌ زیارت و سیاحت قصد سفر دارند مشکل ایجاد نموده است. خودروهای دولتی که باید وظایف نظارتی خود را انجام دهند بعلت بعد مسافت روزانه 10 لیتر جوابگوی نیاز آنها نمی‌باشد. پیمانکاران و تعاونیها و کارخانجات تولیدی دارای پلاک شخصی سهمیه 100 لیتر پاسخگوی نیاز آنها نبوده و فعالیت آنها را با مشکل مواجه کرده است. سهمیه اعلام شده جانبازان،‌ معلولان،‌ پزشکان و مهندسین ناظر و ... با مشکل مواجه کرده است. بالاخره بطور خلاصه می‌توان گفت سهیمه‌بندی بنزین برای متمولین مشکل ایجاد نکرده و گرفتاری آن بر روی دوش محرومین و مستضعفین می‌باشد که درشهرها و بخشهای کوچک زندگی می‌کنند و اتوبوس و تاکسی و وسیله حمل و نقل عمومی به اندازه کافی ندارند. اخیراً افزایش قیمت بلیط هواپیما مشکلات مردم در مناطق دوردست و حواشی کشور را افزایش داده زیرا برای بیماران و در موارد اضطراری فاصله‌های زمینی بیش از 24 ساعت با اتومبیل برای رسیدن به تهران غیرقابل تحمل می‌باشد و الطاف مسؤولین هواپیمایی برای افزایش 25 درصدی بلیط هواپیما بجای متوسط 15 تا 17 درصد که اعلام نموده‌اند شامل مردم این استان گردیده که با سیاستهای دولت مهرورز همخوانی ندارد. زیرا دولتهای قبلی که این شعار را هم نمی‌دادند همیشه برای پروازهای این استان تخفیف ویژه قائل بودند چون این استان راه‌آهن ندارد،‌ اگر با وسیله نقلیه زمینی مسافرت کنید در ایست بازرسیهای متعدد بین‌شهری از هرچه مسافرت باشد بیزار می‌گردی. لذا انتظار می‌رود جناب آقای رئیس‌جمهور در اینمورد نیز مساعدت لازم را بنماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet