انتخابات ریاست جمهوری
1391/04/11 12:41:39
سرویس صحن
علی اصغر زارعی:

انتخاب رئیس کمیسیون اصل 90 باید براساس شایسته سالاری باشد

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در تذکری دررابطه با انتخاب ریاست کمیسیون اصل ۹۰ گفت: انتخاب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ باید براساس شایسته سالاری و با نظر مجلس انجام گیرد.
انتخاب رئیس کمیسیون اصل 90 باید براساس شایسته سالاری باشد نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در تذکری دررابطه با انتخاب ریاست کمیسیون اصل 90 گفت: انتخاب رئیس کمیسیون اصل 90 باید براساس شایسته سالاری و با نظر مجلس انجام گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/206.jpg انتخاب,رئیس,کمیسیون,اصل,90,باید,براساس,شایسته,سالاری,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی اصغر زارعی نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در رابطه با انتخاب رئیس کمیسیون اصل 90 در جلسه علنی امروز یکشنبه 11 تیرماه مجلس شورای اسلامی گفت: جایگاه اصل 90 اقتضا می کند تا هر موضوعی که دارد حتی نظارت بر مجلس از طرف کل مجلس شورای اسلامی صورت گیرد.

وی با اشاره به این که روسای کمیسیون ها در داخل آن تعیین می شود، گفت: جایگاه کمیسیون اصل 90 اقتضا می کند تا موضوع شایسته سالاری نیز در نظر گرفته شود.

نماینده تهران، ری، شمیرانات اسلامشهر با بیان این که بسیاری از نمایندگان با چهره پورمختار آشنا نیستند، گفت: در مذاکراتی که هفته گذشته با رئیس مجلس داشتیم اذعان داشتند به این مطلب که آقای حسینیان نسبت به سایر افراد در کمیسیون اولویت دارد اما این مطلب را نیز متذکر شدند که ایشان علاقه مند به ریاست کمیسیون اصل 90 نیست.

وی با بیان این که با آقای حسینیان صحبتی نداشته است، تصریح کرد: ایراد من نسبت به روح حاکم بر آیین نامه است؛ روح حاکم بر آیین نامه نشان می دهد که باید انتخاب از طرف مجلس صورت گیرد و شایسته سالاری و گزینش ملی نیز مدنظر قرار داده شود اما به نظر می رسد هیات رئیسه در این رابطه عمل نکرده است.

برخی به آیین نامه داخلی خدشه وارد می کنند

در ادامه جلالی در تذکری نسبت به انتخاب رئیس کمیسیون اصل 90 تصریح کرد: براساس آیین نامه داخلی رئیس کمیسیون اصل 90 براساس پیشنهاد هیات رئیسه مجلس از بین اعضای ثابت کمیسیون و با رای مجلس انتخاب شود.

وی با اشاره به این که  در مجلس هشتم عضو کمیسیون آیین نامه بوده است اظهار داشت: فلسفه گنجانده شدن این تبصره این بود که با توجه به این که استقبال زیادی برای عضویت در کمیسیون اصل 90 وجود نداشت و آنگونه که باید این کمیسیون در جایگاه خودش قرار نمی گرفت لذا مجلس این آیین نامه را اصلاح کرد تا رئیس کمیسیون تا از طریق همه نمایندگان مجلس انتخاب شود.

نماینده شاهرود در مجلس ادامه داد: برخی دوستان مرتب به آیین نامه استناد کرده و هیات رئیسه را خطاب می کنند که شما باید به آیین نامه عمل کنید اما خودشان از آن طرف به آیین نامه خدشه وارد می کنند.

وی افزود: آیین نامه داخلی به هیات رئیسه این تکلیف را کرده  که یک نفر را به عنوان رئیس کمیسیون اصل 90 انتخاب کنند بنابراین معنی ندارد که چند نفر به عنوان رئیس از سوی هیات رئیسه معرفی شود.

جلالی با اشاره به این که آقای پورمختار از سوابق روشن و خوبی برخوردار است گفت: علی رغم این که آقای حسینیان نیز دارای سوابق ارزنده ای است در تماس تلفنی نیز که با بنده داشت اعلام کرد که تمایلی به ریاست ندارد.

وی گفت: بهتر است برای معرفی آقای پورمختار 5 دقیقه به ایشان فرصت داده تا خود را به سایر نمایندگان مجلس معرفی کند.

ابوترابی در ادامه خطاب به جلالی پاسخ داد: باید طبق متن آیین نامه عمل کرد. نظر بنده نیز این بود که بتوانیم به آقای پورمختار وقتی بدهیم که ایشان صحبت های  خود را مطرح کند اما در آیین نامه این مطلب به صراحت ذکر نشده است ولی بهتر است در آینده نسبت به رفع این اشکال اقدام شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet