روز مجلس
1391/04/11 18:21:13
سرویس اقتصادی
کریمیان:

سوال از وزیر اقتصادو دارایی در کمیسیون اقتصادی اعلام وصول شد

سئوال یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از وزیر اقتصاد و دارایی در این کمیسیون اعلام وصول شد.
سوال از وزیر اقتصادو دارایی در کمیسیون اقتصادی اعلام وصول شد سئوال یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از وزیر اقتصاد و دارایی در این کمیسیون اعلام وصول شد. https://cdn.icana.ir/d/019/21172.jpg سوال,,از,وزیر,اقتصادو,دارایی,در,کمیسیون,اقتصادی,اعلام,وصول,شد Icana

به گزارش خبرنگار  اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، امید کریمیان با انتقاد از برخی سیاست‌های وزارت اقتصاد و دارایی، از اعلام وصول سئوال خود از شمس‌الدین حسینی در کمیسیون اقتصادی خبر داد.

متن سوال این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس که در اختیار خانه ملت قرار گرفته؛ به شرح زیر است:

 جناب آقای حسینی

 وزیر امور اقتصادی و دارایی

 همچنان که مستحضرید، وزیران عضو شورای توسعه و امنیت پایدار شرق و غرب کشور به استناد اصل 138 قانون اساسی «طرح توسعه و تسهیل سرمایه‌گذاری توسعه‌ای در مناطق شرق و غرب کشور» را در دی ماه سال 89 تصویب، و با هدف توسعه مناطق نابرخوردار 9 استان کشور، این تصویب نامه را در 12 دی‌ماه 89 به وزارتخانه‌های ذیربط از جمله وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و بانک مرکزی ابلاغ کردند.

 اینک که 18 ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه گذشته، متاسفم که بگویم کوچکترین گام برای اجرای هیچ یک از بندهای آن برداشته نشده است.

 به نظر می‌آید در شرایط کنونی کشور و با برنامه‌های فرادست و بودجه‌های سنواتی موجود و جایگاه این مناطق در این اسناد، یگانه راه توسعه مناطق نابرخوردار، اجرای طرح توسعه و تسهیل سرمایه‌گذاری توسعه‌ای در مناطق غرب و شرق کشور باشد.

 با وجود تکالیفی که مواد چهارگانه این طرح برای نهادهای حاکمیتی، بویژه در بندهای «ج»، «ز» و «ح» برای تعیین نرخ سود تسهیلات ریالی و ارزی و تامین منابع بانکی مورد نیاز اجرای طرح‌های بزرگ تولیدی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی و گردشگری و نیز افزایش اختیارات بانک‌های استان‌های موضوع این تصویب‌نامه برای تصویب تسهیلات مورد نیاز سرمایه‌گذاری در شرق و غرب کشور تعیین کرده، اما تا کنون به هیچ کدام از این مسئولیت ها عمل نشده است.

 در بند «ج» این تصویب نامه تصریح شده که نرخ سود تسهیلات ریالی و ارزی اعطایی برای ایجاد و توسعه واحدهای تولیدی، صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، خدماتی و گردشگری مناطق موضوع این تصویب نامه به میزان 50 درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود که با وجود اجرایی شدن، این تصویب نامه در هیچ کدام از بانک‌ها و شوراهای تصمیم‌گیری مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد.

 در بند «ز»، بانک مرکزی موظف است برای تقویت توان بانک‌ها در پرداخت تسهیلات، سالانه منابعی را متناسب با نیاز بانک‌های استان‌های موضوع تصویب نامه در اختیار آنها قرار دهد، ولی بانک مرکزی در پیگیری‌های اتاق سنندج چشم‌انداز ناامیدکننده‌ای ترسیم و اعلام کرده است: «اختصاص اعتباری بیش از حدود تعیین شده به منزله انتشار اسکناس و تزریق پول جدید می‌باشد که لطمات جبران ناپذیری برای اقتصاد از جمله افزایش نقدینگی و به تبع آن افزایش تورم خواهد داشت، بنابراین اعطای هر گونه تسهیلات اعتباری صرفاً در چارچوب منابع و مصارف بانک‌ها امکان پذیر است.»

 این پاسخ عملاً به معنی چرخیدن در ارائه تسهیلات بر پاشنه قبلی است و عملاً مفاد این تصویب نامه و تصمیمات دولت نادیده انگاشته شده و در صف اول دولت نقض می‌شود.

 در بند «ج» نیز به بانک‌های استان‌های 9 گانه مشمول این طرح اختیار داده شده است که بررسی، تصویب و پرداخت تسهیلات را تا سقف 100 میلیارد ریال و 10 میلیون دلار انجام دهند که این بند نیز تا کنون اجرایی نشده است.

 با این توضیحات موجب امتنان است دستور فرمایید بانک مرکزی و بانک‌های دولتی کشور در اجرای تکالیف قانونی آمده در تصویب نامه شماره 759/20/ ر/س/ت/25792/ک مورخ 12/10/89 اقدام مقتضی را به عمل آورند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet