انتخابات ریاست جمهوری
1391/04/12 11:16:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جعفرپور:

منتظر دریافت لایحه از سوی دولت برای حل مسائل فرهنگی هستیم

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت که منتظر دریافت لایحه از سوی دولت برای حل مسائل فرهنگی هستیم.
منتظر دریافت لایحه از سوی دولت برای حل مسائل فرهنگی هستیم عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت که منتظر دریافت لایحه از سوی دولت برای حل مسائل فرهنگی هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/13130.jpg منتظر,دریافت,لایحه,از,سوی,دولت,برای,حل,مسائل,فرهنگی,هستیم Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛جمشیدجعفرپور،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به فارس گفت: در مجلس هشتم 214 جلسه در طول عمر 208 هفته‌ای این مجلس برگزار شد که نسبتا خوب است اما آمار نشان می‌دهد که طرح‌های اندکی در کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم به تصویب رسیده که به دلیل کم‌کاری بخش‌های مرتبط دولت لایحه‌ای ارائه نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که  به نظر شما علیرغم این میزان جلسات چرا خروجی کمیسیون فرهنگی متناسب با آن نیست، تصریح کرد: یکی از این دلایل تخصصی ندانستن فرهنگ است چرا که فرهنگ و کار فرهنگی مقوله‌ای کاملاً تخصصی است و تمامی مقوله‌های فرهنگی اعم از سینما، موسیقی، شعر، هنرهای تجسمی، تئاتر، کتاب، نشر، برنامه‌ریزی فرهنگی، و فرهنگ عمومی همگی به کلی تخصصی هستند.

جعفرپور افزود:تخصص فرهنگی لازمه کار فرهنگی است و بدون اختیار داشتن این آیتم اقدامات فرهنگی نسنجیده، غیر تخصصی و ابتر انجام می گیرد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری و تقنین برای موضوعات فرهنگی نیاز به تخصص اعم از تحصیلات و سوابق مدیریت فرهنگی دارد و این که فکر کنیم فردی به صرف سوابقی در پاره‌ای از امور سیاسی و مدیریتی می‌تواند یک کارشناس فرهنگی باشد خطا است و ساختار غیرتخصصی کمیسیون فرهنگی می‌تواند یکی از علل و عوامل اصلی رکود در این بخش باشد.
جعفرپور با بیان اینکه فرهنگ به علت نوعی سهل انگاری و ممتنع بودن موضوعات آن آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس فعلی باید مبادرت به تعریف کارفرهنگی در کشور و مقولات حساس آن کند و از این زاویهاست که  دهها و شاید صدها موضوع برای بررسی وجود خواهد داشت.
وی وضع فرهنگ عمومی در کشور، اینترنت، ماهواره، ازدواج و طلاق، مشکلات روحی روانی مردم، بررسی میزان جرم در جامعه، پوشش، ضعف ارزش‌های اخلاقی ،توجه نکردن به مقوله محله محوری در فرهنگ، الگوسازی برای جوانان، اعتیاد، بررسی علل بروز جرم در جامعه و پیوست فرهنگی  را از جمله مسائل فرهنگی دانست که برای حل آن‌ها نباید منتظر لایحه از سوی دولت ماند.
رئیس کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی نظارت را از دیگر موارد متناسب نبودن خروجی کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم علی‌رغم جلسات متعدد این کمیسیون برشمرد و اظهار داشت: نظارت بر فرهنگ و مشکلات فرهنگی باید از اصلی‌ترین وظایف کمیسیون فرهنگی قرار گیرد.
جعفرپور در پایان تصریح کرد: سؤال، تحقیق و تفحص و اعمال نظر در میزان بودجه‌های سالیانه بخش‌های مختلف فرهنگ به عنوان ابزارهای نظارتی کار‌آمد در اختیار کمیسیون فرهنگی است که می‌توان از آن‌ها بهینه‌تر استفاده کرد تا زمینه‌ کم‌کاری در بخش‌های مختلف از بین برود./
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet