خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1391/04/12 14:57:03
سرویس اقتصادی
ندیمی در واکنش به اظهارات وزیر صنعت ،معدن و تجارت درخصوص مهار گرانی ها:

قیمت ها دستوری کنترل نمی شود ریشه راباید خشکاند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درواکنش به ادعای وزیر صنعت و معدن مبنی بر مهار جهش قیمت ها گفت: مشکل گرانی با شیوه های کنونی قابل کنترل نیست و باید ریشه آن را پیداکنیم و بخشکانیم.
قیمت ها دستوری کنترل نمی شود ریشه راباید خشکاند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درواکنش به ادعای وزیر صنعت و معدن مبنی بر مهار جهش قیمت ها گفت: مشکل گرانی با شیوه های کنونی قابل کنترل نیست و باید ریشه آن را پیداکنیم و بخشکانیم. https://cdn.icana.ir/d/019/20138.jpg قیمت,ها,دستوری,کنترل,نمی,شود,ریشه,راباید,خشکاند Icana

ایرج ندیمی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت ، با تاکید بر این که قیمت کالاها را دستوری نمی توان کاهش داد افزود: کنترل دستوری قیمتها روش پایداری نیست و مسکن های  کوتاه مدت خواهد بود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل درمجلس شورای اسلامی  بابیان اینکه باید ریشه افزایش قیمت ها را پیداکرد و بعد خشکاندگفت: باید دید دلیل گرانی ها گرانفروشی ، افزایش هزینه های تولید ، واردات مواد اولیه با قیمت بالاست یا سوء مدیریت است.

وی با بیان اینکه گرانی ها روند صعودی به خود گرفته است اظهارداشت: ممکن است درمقطع زمانی ماه رمضان به دلیل کاهش درمیزان مصرف بتوان قیمت ها را کنترل کرد اما باید بدانیم که وقتی کالایی کم تولید وعرضه می شود، نظارت وجود ندارد، هزینه انرژی بالاست مصرف انرژی کم نمی شود وواردات باقیمت بالا انجام می شود، کالا ها گران خواهد شد.

ندیمی باذکر مثالی ساختاراقتصاد را به بدن انسان تشبیه کرد وگفت: انسان وقتی بیماراست ممکن است قرص برای لحظاتی وی را آرام کند اما وقتی عمل جراحی شود قرص اورا آرام نخواهد کرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درادامه با تاکید بر این که مشکل گرانی یک روزه قابل حل نیست زیرا بخش های مختلفی در آن در گیر است و باید هر یک از آنها را جدا جدا بررسی و رفع کرد افزود: دراقتصاد 10 اتفاق بد افتاده  و عوامل زیادی درافزایش قیمتها موثر است که بااین روش ها و وعده ها کنترل نمی شود.

نماینده مردم لاهیجان وسیاهکل درمجلس تصریح کرد: اگر علت اصلی گرانی‌ها را در سیاست‌های پولی بدانیم، طبعاً نمی‌توان از وزیر بازرگانی درخصوص سیاست‌های پولی و تورم و نقدینگی سئوال کردو اگر علت‌ آن را موضوعی فرامرزی بدانیم و برای آن تحلیلی از جهت برون‌مرزی، افزایش واردات، تحریم‌ها و نقش دلار درنظر بگیریم، اساساً به وزیر اقتصاد اطلاق می‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، ادامه داد: طبعاً اگر دلیل گرانی‌ را موضوعی تجاری بدانیم، یعنی میزان واردات و افزایش صادرات و مسائلی از این‌دست مدنظر باشد، به وزیر بازرگانی مربوط می‌شود، بنابراین گرانی مثل هر پدیده دیگری چندوجهی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet