هدر اصلی
1391/04/12 15:30:00
سرویس اجتماعی
خسروی:

دریافت وجه به‌عنوان حق ثبت نام، غیر قانونی است

عضو هیأت رئیسه کمیته آموزش‌وپرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: دریافت هرگونه وجهی از دانش‌آموزان به عنوان حق ثبت نام در مدارس دولتی غیر قانونی و قابل پیگیری است.
دریافت وجه به‌عنوان حق ثبت نام، غیر قانونی است عضو هیأت رئیسه کمیته آموزش‌وپرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، گفت: دریافت هرگونه وجهی از دانش‌آموزان به عنوان حق ثبت نام در مدارس دولتی غیر قانونی و قابل پیگیری است. https://cdn.icana.ir/d/019/1485.jpg دریافت,وجه,به‌عنوان,حق,ثبت,نام،,غیر,قانونی,است Icana

ابوالقاسم خسروی سهل‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اقدام برخی مدارس در دریافت وجه برای ثبت‌نام دانش‌آموزان، اعلام کرد: اقدام برخی از مدارس دولتی برای دریافت هرگونه وجهی از اولیاء دانش‌آموزان موضوعی است که هر سال مطرح می‌شود.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه‌ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صورتی که خانواده‌ها با قصد کمک به مدرسه مبلغی را آن هم به دلخواه خود به مدارس پرداخت کنند؛ مانعی ندارد و در قانون نیز پیش بینی شده؛ اما دریافت پول بابت حق ثبت نام و با اجبار غیر قانونی به شمار می رود.

کمیسیون، اخذ وجه غیرقانونی از دانش آموزان را پیگیری خواهد کرد

وی افزود: حتی در گذشته نیز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به بررسی این موضوع پرداخته بود و قطعا در نهمین دوره مجلس هم اعضای این کمیسیون به جد پیگیر این قضیه خواهند شد.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: خانواده‌ها نیز از پرداخت هرگونه وجهی به مدارس خودداری کنند و اگر مدرسه‌ای اقدام به دریافت مبلغی کرد؛ قابل پیگیری و غیر قانونی است و خانواده‌ها می‌تواند این موضوع را به اداره آموزش و پرورش منطقه خود اعلام کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: حتی در وزارت آموزش و پرورش سامانه‌ای برای گزارش این تخلفات ایجاد شده  که باید در این ارتباط اطلاع رسانی مناسب صورت پذیرد.

پرداخت وجه، گلایه ای تکراری

خسروی گفت: ماجرای اخذ وجه هنگام ارائه کارنامه به اولیای دانش‌آموزان و در زمان ثبت‌نام، آنقدر تکراری شده است که باید برای برخورد با این تخلف سریعا راه‌کاری در نظر گرفته شود.

دبیر کمیته آموزش وپرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: هرساله و در زمان دریافت کارنامه دانش‌آموزان از مدارس و در فصل ثبت‌نام، خانواده‌های متعددی از اخذ اجباری وجه  توسط مدارس گلایه دارند و همین مساله نظارت جدی مسئولان آموزش و پرورش را بر این موضوع می‌طلبد.

برخورد آموزش و پرورش با تخلفات

این مسائل در شرایطی مطرح می‌شود که مسئولان آموزش و پرورش از نظارت مستمر بر مدارس خبر داده و همواره بر غیرقانونی بودن اخذ وجه در زمان ثبت‌نام تأکید می کنند.

محمود حسینی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در واکنش به این موضوع که در برخی مدارس پیش‌دانشگاهی در هنگام ثبت نام وجه 2 میلیون تومانی درخواست شده، می‌گوید: هیچ کدام از مدارس که دارای پایه چهارم به عنوان پیش‌دانشگاهی هستند مجاز به اخذ شهریه یا کمک داوطلبانه از سوی اولیاء نیستند.

وی با بیان اینکه برخی مدارس مانند نمونه دولتی، وجهی از خانواده‌ها دریافت می‌کنند، ادامه می‌دهد: ناظران تخلفات ثبت‌نام را گزارش کرده و با تخلفات برخورد می‌شود.

همچنین یزدی‌خواه مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران اعلام کرد: طی چند روز گذشته مدیران ۲۵ مدرسه متخلف در شهر تهران توبیخ شده و یا تذکر کتبی گرفته‌اند./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet