روز مجلس
1391/04/12 17:23:56
سرویس فرهنگی
جمشید جعفرپور:

ثبت جهانی آثار تاریخی جزء افتخارات کشور است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ثبت دو اثر از میراث فرهنگی کشورمان در یونسکو گفت: "گنبد قابوس" و " مسجد جامع اصفهان" از شاهکارهای فرهنگ و تمدن اسلامی اند که خوشبختانه نام آنها در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
ثبت جهانی آثار تاریخی جزء افتخارات کشور است عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ثبت دو اثر از میراث فرهنگی کشورمان در یونسکو گفت: "گنبد قابوس" و " مسجد جامع اصفهان" از شاهکارهای فرهنگ و تمدن اسلامی اند که خوشبختانه نام آنها در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. https://cdn.icana.ir/d/019/5961.jpg ثبت,جهانی,آثار,تاریخی,جزء,افتخارات,کشور,است Icana

جمشید جعفر پور در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه به ثبت رسیدن یک اثر تاریخی نیازمند گذراندن پروسه‌های مختلفی است افزود: بر اساس ضوابط و شاخصه‌های موجود در این سازمان، برای ثبت یک اثر تاریخی باید پرونده‌هایی را که متشکل از اطلاعات کامل آن اثر است تهیه و در اختیار آن  قرار داد تا با طی کردن این فعالیت‌ها، بعد از بررسی مسوولان یونسکو، اثری ثبت جهانی شود.

نماینده مردم لارستان، خنج، گراش در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:باید فضای پیرامونی اثر تاریخی  ساماندهی شود و از هرگونه دخل وتصرفی که تخریب و ضربه زدن به آن بافت را به دنبال دارد، جلوگیری گردد. تعمیر و یا بازسازی نیز باید در راستای بافت منطقه ای که اثردر آنجا یافت شده  باشد که در واقع اینها اقدامات متنوع و گاه پرهزینه‌ای را می‌طلبد.

وی با مثبت ارزیابی کردن ثبت جهانی این دو اثر و اقدامات مفید سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: اینکه "گنبد قابوس" و " مسجد جامع اصفهان"  در یونسکو ثبت جهانی شده است، نشان از فعالیت‌های گسترده‌ای دارد که مسوولان این بخش انجام داده‌اند. در واقع این اتفاق نتیجه تلاش‌های سازمان میراث فرهنگی کشور است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: برای ثبت جهانی دیگر آثار تاریخی باید از سوی دستگاه‌های اجرایی تلاش همگانی صورت گیرد و باید این امر را در خود تقویت کنیم که بعد از ثبت هر اثر تاریخی در حفظ و نگهداری آن بیش از پیش کوشا باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet