هدر اصلی
1391/04/13 09:39:05
سرویس اقتصادی
رحمانی فضلی در گفت وگو با خانه ملت با رد ادعاهای بانک مرکزی :

مشکل نقدینگی داریم اما بهره وری پایین نیست

رییس دیوان محاسبات کل کشور با اشاره به دعوای وزارت صنایع و بانک مرکزی برای تامین نقدینگی تولید گفت: نظر بانک مرکزی را اصلا قبول ندارم و معتقدم بهره وری دربنگاهای تولیدی بالاست و تکنولوژی متناسب با بازار تغییر زیادی کرده است اما بخشی از مشکلات درصنعت نقدینگی است و نمی توانیم آن را کتمان کنیم .
مشکل نقدینگی داریم اما بهره وری پایین نیست رییس دیوان محاسبات کل کشور با اشاره به دعوای وزارت صنایع و بانک مرکزی برای تامین نقدینگی تولید گفت: نظر بانک مرکزی را اصلا قبول ندارم و معتقدم بهره وری دربنگاهای تولیدی بالاست و تکنولوژی متناسب با بازار تغییر زیادی کرده است اما بخشی از مشکلات درصنعت نقدینگی است و نمی توانیم آن را کتمان کنیم . https://cdn.icana.ir/d/019/5687.jpg مشکل,نقدینگی,داریم,اما,بهره,وری,پایین,نیست Icana

عبدالرضا رحمانی فضلی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، تصریح کرد: تمام مشکلات صنعت هم نقدینگی نیست بلکه بازاریابی، سیاست گذاری، مدیریت و تغییر تکنولوژی هم عوامل موثری درروند تولید هستند.

رییس دیوان محاسبات کل کشوردرخصوص تاخیر دولت درارایه بودجه گفت: بهتر است دولت بودجه سالیانه را به موقع ارایه کند چراکه ارایه و ابلاغ دیر هنگام بودجه اشکالاتی را در اجرا و نظارت ایجاد می کند.

وی اظهارداشت: زمانی که بودجه دو دوازدهم ارایه می شود در اجرا و نتایج و نظارت اشکال ایجاد می کند و دستگاههای نظارتی باید دو گونه بودجه را تفسیر کند از این رو خوب است که بودجه به موقع ارایه شود .

رحمانی فضلی گفت: تفریغ بودجه 89 به مجلس داده ایم اما به دلیل برگزاری انتخابات و بررسی بودجه هنوز در صحن قرائت نشده است و تفریغ بودجه 90 را هم بهمن ماه قبل از موعد مقرر ارائه خواهیم کرد.

رییس دیوان محاسبات کل کشور در ادامه درباره گرانی های اخیر اظهارداشت: فشار تحریم ها، کاهش صادرات نفتی و مشکلات نقل و انتقال ارز درمسیر فعالیت های اقتصادی خلل ایجاد کرده است اما با تلاش و همگرایی بیشتر دولت و مجلس به نظر می رسد شرایط را بتوان بهتر مدیریت کرد.

رحمانی فضلی درادامه بابیان اینکه دولت باید کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم را به موقع تامین کند تصریح کرد: اگر قانون هدفمند سازی یارانه ها متناسب با قانون و رعایت الزامات قانونی و با تدبیر بیشتر اجرا شود مشکل خاصی دراقتصاد ایجاد نمی کند اما باید ضعف های مرحله اول را برطرف کنیم.

وی افزود: عدم تخصیص منابع به حوزه تولید از ضعف های مرحله اول اجرای هدفمند سازی یارانه هااست  و اگر منابع درمرحله اول تخصیص داده می شد به قطع بنگاههای تولیدی می توانستند عوارض ناشی ازافزایش قیمت را پوشش داده و شیوه ها وتکنولوژی تولیدشان را بهبود ببخشند اما با عدم تخصیص منابع از این مرحله عقب ماندند.

رییس دیوان محاسبات کل کشور درادامه تاکیدکرد: با کاهش هزینه مولفه های تولید از جمله حمل و نقل، انرژی و افزایش بهره وری اثر بخشی و کارآمدی اقتصادی بالا می رود و بخشی از هزینه ها پوشش داده می شود.

رحمانی فضلی با تاکید بر این که اگر لازم باشد باید به تولید وام بلاعوض پرداخت کنیم گفت: باید کاری کنیم رونق به شرایط تولید بازگردد و شرایط سیاسی و فشار بیرونی اقتضا می کند افزایش تولید را مد نظر قرار دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet