هدر اصلی
1391/04/13 14:13:49
سرویس سیاسی

آغاز انتخابات پارلمانی لیبی پس از نیم قرن

نخستین انتخابات پارلمانی لیبی پس از نیم قرن حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور شنبه آینده در سراسر لیبی برگزار می‌شود.
آغاز انتخابات پارلمانی لیبی پس از نیم قرن نخستین انتخابات پارلمانی لیبی پس از نیم قرن حکومت «معمر قذافی» دیکتاتور سابق این کشور شنبه آینده در سراسر لیبی برگزار می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/21911.jpg آغاز,انتخابات,پارلمانی,لیبی,پس,از,نیم,قرن Icana

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از خبرگزاری فرانسه، شهروندان مقیم خارج لیبی از امروز –سه‌شنبه- برای نخستین بار پس از آغاز و پایان حکومت قذافی، دیکتاتور حاکم این کشور برای انتخاب اعضای پارلمان پای صندوق‌های رای می‌روند.

آخرین انتخابات در لیبی در سال 1965 برگزار شده بود.

قذافی که در سال 1969 پس از یک کودتای نظامی در لیبی بر سر کار آمده و قدرت را 42 سال بر عهده داشت از برگزاری تنها یک رفراندوم نیز خودداری و برگزاری انتخابات را ممنوع اعلام کرده بود.

مردم لیبی شنبه هفته آینده برای انتخاب اعضای مجلس مشورتی –پارلمان انتقالی- پای صندوق‌های رای می‌روند.

این مجلس که شامل 200 نماینده است وظیفه تدوین قانون اساسی جدید لیبی و نیز تعیین خط و مشی سیاسی این کشور برای برگزاری انتخابات پارلمانی در سال 2013 میلادی را بر عهده دارد.

تاکنون 2.7 میلیون نفر از مردم لیبی در حدود 80 درصد از واجدین شرایط برای شرکت در این انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند.

در رقابت‌های انتخابات پارلمانی لیبی دو هزار و 500 نامزد برای کسب 120 کرسی اختصاص یافته به نامزدهای مستقل با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در همین حال 100 حزب تازه تاسیس لیبی نیز برای کسب 80 کرسی باقی‌مانده با یکدیگر رقابت می‌کنند.

این در حالی است که شرق لیبی شاهد تظاهرات اعتراض‌آمیز به روند برگزاری انتخابات و تقسیم ناعادلانه سهمیه کرسی‌های پارلمانی است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet