آغاز هفته وحدت
1391/04/14 10:30:00
سرویس اجتماعی
کائیدی:

جمعیت کشور پشت مرز میانسالی

نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه جمعیت کشور رو به میانسالی حرکت می‌کند، گفت: نرخ رشد جمعیت اکنون ۱.۳ درصد است که کاهش رشد جمعیت جدی و سریع اتفاق افتاده و اگر با این روند پیش برویم ممکن است در آینده رشد جمعیت منفی شود.
جمعیت کشور پشت مرز میانسالی نایب رئیس اول کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه جمعیت کشور رو به میانسالی حرکت می‌کند، گفت: نرخ رشد جمعیت اکنون ۱.۳ درصد است که کاهش رشد جمعیت جدی و سریع اتفاق افتاده و اگر با این روند پیش برویم ممکن است در آینده رشد جمعیت منفی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/21987.jpg جمعیت,کشور,پشت,مرز,میانسالی Icana

علی‌اکبر کائیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با مد نظر قرار دادن روند افزایش جمعیت کشور، تصریح کرد: در نقشه جامع نظام سلامت نرخ رشد جمعیت اکنون 1.3 درصد است که کاهش جدی و سریعی بوده و اگر با این روند پیش برویم؛ ممکن است رشد جمعیت منفی شود که به شاخص‌های توسعه انسانی صدمه می‌زند.

 نماینده مردم پل‌دختر و لاوی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید به افزایش نرخ رشد جمعیت کمک کنیم که البته این امر کاری بین‌ بخشی است؛ اما وزارت بهداشت، درمان و آموزش وپزشکی هم باید تلاش‌های خود را انجام دهد.

وی در مورد رشد شیب جمعیت کشور، افزود: در برخی نقاط کشور با شیب تند نزولی مواجه‌ایم و باید جلوی کاهش شیب رشد جمعیت را در برخی نقاط بگیریم. البته در برخی نقاط دیگر کشور باید رشد جمعیت کنترل شود.

این نماینده مجلس نهم راه‌کارهای افزایش نرخ رشد جمعیت را بسترسازی برای ازدواج، افزایش آمار ازدواج، فرزندآوری با توجه به سلامت دانست و بیان کرد: تمام این مسائل در 87 برنامه ملی سلامت دیده شده است.

 

 
نباید از افزایش جمعیت و راه‌کارهای آن فرار کنیم بلکه باید به دنبال ایجاد امکانات در کشور برای رفاه افراد باشیم
 

کائیدی با بیان اینکه جمعیت کشور رو به میانسالی حرکت می‌کند، گفت:همچنین سیاست‌های کلی نظام نیز بر افزایش جمعیت تاکید دارد.

وی به برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و یادآور شد: در برنامه پنجم بر شاخص‌های توسعه‌یافتگی تاکید شده که در نهایت ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران در شاخص‌های توسعه انسانی را به دنبال خواهد داشت. 

وی مهم‌ترین شاخص‌های افزایش جمعیت را توسعه‌یافتگی سلامت و و توسعه انسانی عنوان کرد و افزود: متاسفانه کشور ما از لحاظ این شاخص‌ها در جایگاه خوبی قرار ندارد. صرف افزایش جمعیت، بدون برنامه‌ریزی و بدون درنظر گرفتن منابع مالی و اشتغال برای جوانان، پیامدهای ناخوشایندی را دربر دارد.

کائیدی تاکید کرد: در حال حاضر ما از نظر شاخص‌های توسعه‌یافتگی در وضعیت مطلوبی قرار نداریم. البته وضعیتمان روندی رو به رشد را در پیش رو دارد؛ اما مهم‌ترین نگرانی این است که باز هم به افزایش جمعیت بدون برنامه‌ریزی بازگردیم و از نظر این شاخص‌ها عقب بمانیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: نباید از افزایش جمعیت و راه‌کارهای آن فرار کنیم بلکه باید به دنبال ایجاد امکانات در کشور برای رفاه افراد باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet