روز مجلس
1391/04/14 16:10:00
سرویس سیاسی

رئیس پارلمان اوکراین از سمت خود استعفا داد

رئیس پارلمان اوکراین پس از تصویب لایحه جنجال‌برانگیز رسمیت بخشیدن به زبان روسی از سمت خود استعفا داد.
رئیس پارلمان اوکراین از سمت خود استعفا داد رئیس پارلمان اوکراین پس از تصویب لایحه جنجال‌برانگیز رسمیت بخشیدن به زبان روسی از سمت خود استعفا داد. https://cdn.icana.ir/d/019/2645.jpg رئیس,پارلمان,اوکراین,از,سمت,خود,استعفا,داد Icana

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از رویترز، «ولادیمر لیتوین» رئیس پارلمان اوکراین در جلسه امروز –چهارشنبه- از نمایندگان پارلمان این کشور خواست به درخواست استیضاح وی رای مثبت دهند.

همزمان با تصویب این طرح در پارلمان اوکراین صدها نفر از معترضان روز گذشته (سه‌شنبه) در کیف، پایتخت اوکراین تجمع کردند.

تجمع گسترده معترضان در مقابل پارلمان اوکراین که به رهبری نمایندگان مخالف در پارلمان این کشور برگزار شده بود با حمله نیروهای پلیس و پرتاب گاز اشک‌آور و نیز استفاده نیروهای امنیتی از باتوم برای متفرق کردن معترضان انجامید.

معترضان در حالی در مقابل ساختمان پارلمان اوکراین تجمع کردند که «ویکتور یانکویچ» رئیس‌جمهور این کشور در کنفرانس خبری در پارلمان حضور داشت.

پارلمان اوکراین در جلسه روز گذشته (سه‌شنبه) لایحه زبان روسی را در دومین و آخرین روخوانی تصویب کرد.

بر اساس این مصوبه که پس از امضای رئیس پارلمان و رئیس‌جمهور اوکراین به قانون تبدیل می‌شود استفاده از زبان روسی در مناطق شرقی این کشور بلامانع خواهد بود.

میلیون‌ها نفر از مردم اوکراین در مناطق شرقی این کشور به زبان روسی صحبت می‌کنند و ۱۷درصد از نژاد مردم اوکراین را روس‌ها تشکیل می‌دهند.

احزاب مخالف و میلیون‌ها نفر از مردم اوکراین که زبان رسمی و نخست آنها اوکراینی است تصویب این لایحه را مغایر با حاکمیت اوکراین و 20 سال استقلال این کشور از شوروی سابق می‌دانند.

در صورت امضای این مصوبه، زبان روسی به عنوان یک زبان منطقه‌ای در این کشور شناخته می‌شود.


پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet