آغاز هفته وحدت
1391/04/16 10:45:00
سرویس اجتماعی
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت‌و‌گو با خانه ملت:

هزینه درمان و داروی خارج از عرف به جانبازان پرداخت نمی‌شود

مسعور زریبافان با بیان این که هزینه‌های درمان خارج از عرف جانبازان و ایثارگران مشمول حمایت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران نمی‌شود، گفت: در مورد تامین هزینه‌های داروی جانبازان و ایثارگران، تابع قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم.
هزینه درمان و داروی خارج از عرف به جانبازان پرداخت نمی‌شود مسعور زریبافان با بیان این که هزینه‌های درمان خارج از عرف جانبازان و ایثارگران مشمول حمایت‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران نمی‌شود، گفت: در مورد تامین هزینه‌های داروی جانبازان و ایثارگران، تابع قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم. https://cdn.icana.ir/d/019/21964.jpg هزینه,درمان,و,داروی,خارج,از,عرف,به,جانبازان,پرداخت,نمی‌شود Icana

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، در حاشیه حضور در کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: هزینه درمان ایثارگران و جانبازان بر عهده دولت است؛ به عبارت دیگر هزینه درمان ایثارگران و جانبازانی که در دستگاه های دولتی شاغل هستند بر عهده همان دستگاه دولتی بوده و هزینه درمان ایثارگران و جانبازان غیرشاغل در نهادهای دولتی نیز بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.

مشاور رئیس‌جمهوربا بیان اینکه گاهی اوقات جانبازان و ایثارگران هزینه های خارج از عرفی را برای درمان خود انجام می دهند، افزود: تعرفه درمان ایثارگران و جانبازان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعریف می شود و بنیاد شهید و امور ایثارگران برای پرداخت هزینه های درمان این افراد آنها را بیمه می کند. این در حالی است که گاهی اوقات یک پزشک به هنگام معالجه یک جانباز مصوبه دولت را رعایت نمی کند؛ این مشکلی است که باید در مراجع ذیصلاح حل شود.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد تامین هزینه های داروی جانبازان و ایثارگران  تابع قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخی از داروها را جزء داروهای مجاز تلقی نمی کند زیرا اعتقاد دارد این داروها جنبه درمانی ندارند و امتحان خود را به عنوان دارو پس نداده اند و به همین دلیل تقبل هزینه آن را نمی پذیرد.

زریبافان در ادامه افزود: در چنین شرایطی از سوی برخی پزشکان داروهایی برای بعضی از جانبازان تجویز می‌شود که جنبه زودگذر دارند؛ اما جنبه درمانی ندارند و به همین دلیل چون این داروها مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیستند این وزارتخانه از پرداخت هزینه آن خودداری می کند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأکید بر اینکه این نهاد در بحث هزینه درمان و داروی جانبازان و ایثارگران پیرو قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، اعلام کرد: به همین دلیل اگر مجوز مصرف دارویی توسط این وزارتخانه پرداخت نشود؛ بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز از پرداخت هزینه آن معذور است.

جانبازان از زمان ازکارافتادگی حقوق حالت اشتغال می‌گیرند

زریبافان در پاسخ به سؤالی در مورد اجرای قانون حالت اشتغال جانبازان از کار افتاده گفت: به موجب این قانون برای جانبازانی که ازکارافتاده کلی هستند؛ حقوق حالت اشتغال برقرار می شود و حتی افرادی که در زمان پیش از تصویب این قانون ازکارافتاده کلی شده اند؛ می توانند از امتیازات آن برخوردار شوند.

وی در ادامه افزود: اما در حال حاضر جانبازانی وجود دارند که پس از جنگ تحمیلی دارای مجروحیت های جزئی بودند و توان اشتغال به کار را نیز داشتند؛ اما به تدریج مجروحیت ها، شرایط جسمی و سنی وضعیتی را به آنها تحمیل کرده که دیگر قادر به کار کردن نیستند و از هر تاریخی که کمیسیون پزشکی تشخیص دهد که این جانبازان ازکار افتاده کلی شده اند؛ همان تاریخ مبنای پرداخت حقوق حالت اشتغال برای آنان می‌شود .

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 90 هزار جانباز مشمول قانون حالت اشتغال از بنیاد شهید و امور ایثارگران حقوق دریافت می کنند، تصریح کرد: البته برخی از جانبازان انتظار دارند که به رغم آن که زمان از کار افتادگی آنها در تاریخ مشخصی است از زمان تصویب این قانون مشمول حقوق حالت اشتغال شوند که انجام این کار طبق قانون مقدور نیست.

استخدام جانبازان و ایثارگران در گروی استخدام دستگاه‌های دولتی است

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد وضعیت استخدامی جانبازان و ایثارگران اظهار داشت: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی دستگاه های دولتی باید 25 درصد نیروهای استخدام شده خود را از میان ایثارگران و جانبازان انتخاب کنند؛ اما مشکل این است تا زمانی که استخدامی انجام نشود نمی‌توان سهمیه‌ای مطالبه کرد.

زریبافان در ادامه افزود: در زمان تصویب قانون برنامه پنجم بخشی از امور مربوط به استخدام جانبازان و ایثارگران از قلم افتاد که با طرح اصلاحی ارائه شده این موضوع نیز به تصویب رسید و اگر استخدامی در دستگاه های دولتی باشد؛ مشکلی از جهت جذب جانبازان و ایثارگران وجود ندارد.

وی مسکن را یکی از نیازهای اساسی خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران دانست و اعلام کرد: در قانون بودجه سال 91 مصوب شده که تسهیلاتی برای تأمین مسکن این افراد پرداخت شود و برای 100 هزار نفر از ایثارگران سهمیه مسکن مصوب شده است که امیدواریم هر چه سریع‌تر به مرحله اجرا درآید.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه کمک های متفرقه این نهاد نیز برای تأمین مسکن خانواده های شهدا، ایثارگران و جانبازان تداوم دارد، گفت: نیاز به مسکن برای این قشر از جامعه، روز به روز توسعه می یابد و ما هم براساس امکانات، تسهیلات بانکی و اولویت هایی که وجود دارد برای تأمین مسکن خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران تلاش می کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet