آغاز هفته وحدت
1391/04/16 17:23:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دستغیب:

درک منافع مشترک پیش شرط اولیه برای مذاکرات است

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس،گفت:مطمئنا اگر جمهوری اسلامی احساس کند که کشورهای عضو گروه ۱+۵ عزم جدی برای رسیدن به نتیجه در مذاکرات ندارند، تداوم مذاکرات دیگر ارزشی نخواهد داشت.
درک منافع مشترک پیش شرط اولیه برای مذاکرات است نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس،گفت:مطمئنا اگر جمهوری اسلامی احساس کند که کشورهای عضو گروه 1+5 عزم جدی برای رسیدن به نتیجه در مذاکرات ندارند، تداوم مذاکرات دیگر ارزشی نخواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/1539.jpg درک,منافع,مشترک,پیش,شرط,اولیه,برای,مذاکرات,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛احمدرضا دستغیب به ایسنا گفت:گروه 1+5 باید از این پس نیز عزم و اراده‌ای برای تداوم مذاکرات داشته باشد، بدان معنا که در پای مذاکرات هدفی را دنبال کند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد اکنون مذاکرات به وسیله‌ای برای گروه 1+5 تبدیل شده است که در این مذاکرات هیچ نتیجه‌ای ندارد و می‌توان آن را به مذاکره برای مذاکره تعبیر کرد، این در حالی است که اگر مذاکرات به عنوان محل عبور برای رسیدن به حصول نتیجه باشد، مطمئنا رویکرد غرب نیز متفاوت خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، شرط اول در ورود به مذاکرات را، داشتن حسن نیت عنوان و خاطر نشان کرد: حسن نیت از جانب جمهوری اسلامی نشان داده شده است، موضوعی که در رویکرد غربی‌ها دیده نمی‌شود، کشورهای غربی برای نشان دادن حسن نیت خود باید حداقل‌های شرایط ایران را به رسمیت بشناسند و پیشنهادات خود را به گونه‌ای مطرح کنند که در آن بازگشت به نقطه‌ی صفر وجود نداشته باشد.

دستغیب با تاکید بر اینکه کشورهای غربی باید بپذیرند که شرایط جمهوری اسلامی در مذاکرات نسبت به گذشته متفاوت است، گفت: از سوی دیگر کشورهای غربی نباید از این نکته غافل شوند که در داخل کشورهای اروپایی مشکلات بسیاری وجود دارد و افکار عمومی آنها نیز نمی‌توانند ساکت باشند.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی باید توازونی بین منافع ایران و خودشان برقرار کنند، توضیح داد: از یک سو آنها باید حقوق جمهوری اسلامی را به رسمیت بشناسند و از سوی دیگر افکار عمومی‌شان را نسبت به این مسائل آرام کنند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه درک منافع مشترک باید پیش شرط اولیه برای ورود به مذاکرات قلمداد شود گفت: ما به تمامی این مسائل آگاهی داریم، اما انگار کشورهای غربی نمی‌خواهند شرایط خود را بپذیرند، بهتر است آنها تمامی این منافع مشترک را به عنوان پیش فرض خوبی برای ورود به مذاکرات در نظر گیرند.

دستغیب با تاکید بر اینکه تداوم روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 به نفع کشورهای اروپایی نیست، اظهار کرد: مطمئنا در روال انجام مذاکرات، ایران نیز متوقف نخواهد شد و مسیر پیشرفت خود را معطل نخواهد کرد. شرایط ایران رو به رشد است و با طولانی‌تر شدن مذاکرات، پیش شرط‌های ما نیز بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: هر چقدر مذاکرات زودتر به نتیجه برسد، به نفع کشورهای غربی خواهد بود چرا که ما مسیر رشد و پیشرفت خود را طی خواهیم کرد و حرکت رو به جلو خواهیم داشت و معطل نتیجه مذاکره نخواهیم شد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: اگر ایالات متحده آمریکا فکر می‌کند که با طولانی‌تر کردن مذاکرات می‌تواند این موضوع را برای لحظات بحرانی خود نگه دارد، محاسبه غلطی انجام داده است چرا که زیرساخت‌های فکری و نظری رای دهندگان ایالات متحده آمریکا از همین الان پی‌ریزی می‌شود و انجام این کار رویکرد غیرحرفه‌ای برای آنها خواهد بود.

دستغیب در ادامه توضیح داد: اینکه آمریکا بخواهد شرایط مذاکرات را طولانی کند تا قدرت مانور برای روزهای پایانی و زمان رای‌گیری خود داشته باشد، یک ریسک و خطر برای آنها به شمار می‌آید.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه طولانی‌تر شدن روند مذاکرات به ضرر کشورهای مذاکره‌کننده به‌خصوص آمریکا خواهد بود، گفت: تداوم مذاکرات ریسک بالایی برای آنها خواهد داشت، بیشتر از آنچه که تداوم این مذاکرات برای ما نگران‌کننده باشد، شکستی سنگین برای طرف دیگر مذاکره‌کننده خواهد بود، شکستی که معنایی جز عدم موفقیت آنها در مذاکرات در بر نخواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه متوقف نخواهد شد و حرکت رو به جلو را ادامه می‌دهد، تصریح کرد: تداوم مذاکرات هیچ خطر و نگرانی برای جمهوری اسلامی در بر نخواهد داشت و تنها برای آمریکا و هم‌پیمانانشان مشکل ایجاد خواهد کرد.

دستغیب در عین حال تاکید کرد: جمهوری اسلامی آمادگی حل تمامی این مشکلات را دارد و هر چقدر روند مذاکرات پخته‌تر و جدی‌تر باشد از آن استقبال می‌کند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان خاطر نشان کرد که اگر جمهوری اسلامی احساس کند که عزم جدی برای حصول نتیجه در مذاکرات وجود نداشته باشد طبیعتا تداوم مذاکرات برایش ارزشی نخواهد داشت./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet