وکالة الانباء للمجلس الشوری الاسلامی

آغاز هفته وحدت
1391/04/17 11:51:28
سرویس سیاسی
آصفری مطرح کرد:

حذف تحریم‌ها؛ گام اعتمادساز 1+5 در مذاکرات

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌ای ایران را مشروط به برداشتن گام‌های اعتمادساز از سوی ۱+۵ خواند و گفت: غرب می‌تواند با پایان دادن به تحریم‌ها و بازگرداندن پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد اعتماد ملت ایران را جلب کند.
حذف تحریم‌ها؛ گام اعتمادساز 1+5 در مذاکرات عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌ای ایران را مشروط به برداشتن گام‌های اعتمادساز از سوی 1+5 خواند و گفت: غرب می‌تواند با پایان دادن به تحریم‌ها و بازگرداندن پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد اعتماد ملت ایران را جلب کند. https://cdn.icana.ir/d/019/3213.jpg حذف,تحریم‌ها؛,گام,اعتمادساز,1+5,در,مذاکرات Icana

محمدحسن آصفری در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، صداقت را مهم‌ترین عامل نتیجه‌بخش بودن مذاکرات هسته‌ای ایران خواند و افزود: ایران از زمان آغاز گفت وگوها بر سر پرونده هسته‌ای ایران گام‌های مثبتی در جهت اعتمادسازی طرف غربی برداشته و در این راستا همواره برای بازدید کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای ایران اعلام آمادگی کرده است.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر این اساس در این مرحله وظیفه 1+5 است که صداقت خود را به اثبات رسانده و به صورت شفاف اعلام کند که در مذاکرات به دنبال دستیابی به چه هدفی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، لازمه گفت وگو را صداقت خواند و یادآور شد: اگر 1+5 و غرب به دنبال این است که در مقابل خواسته به حق ملت ایران در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بایستد، مذاکرات چه در مرحله پیش گفت وگو و چه بعد از آن باشد راه به جایی نخواهد برد، اما اگر بنا دارد در چارچوب معاهده NPTگفت وگوها را دنبال کند به طور قطع با استقبال ایران روبرو خواهد شد.

آصفری با بیان اینکه 1+5 باید حق ملت ایران در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای در عرصه پزشکی، کشاورزی  و اقتصادی را به رسمیت بشناسد، تصریح کرد: غرب نباید در روند گفت وگوها به دنبال طرح و رو کردن مستندات غیرواقعی باشد،‌ بلکه غرب باید ثابت کند که در گفت وگوها به دنبال رسیدن به واقعیت‌ها و مذاکره درباره مسائل فنی است.

وی پذیرش مذاکره درباره غنی‌سازی را به صورت مشروط خواند و تاکید کرد: واقعیت این است که جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره در این باره مشکلی ندارد اما به شرط اینکه 1+5 متعهد به تامین نیازمندی‌های ایران در حوزه اورانیوم غنی شده 20 درصد باشد.

نماینده مردم اراک در مجلس نهم، با بیان اینکه توقف غنی‌سازی به صورت دائمی به هیچ‌وجه مورد پذیرش ایران نیست، تاکید کرد: غرب باید برای توقف غنی‌سازی مدت زمان خاصی مشخص کند، به طور مثال اعلام کند که ایران برای 2 سال غنی‌سازی 20 درصد را متوقف کند که در این مدت غرب مکلف به تامین نیازمندی‌های ایران خواهد بود اما اینکه توقف غنی سازی به صورت دائمی باشد به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، پذیرش توقف غنی سازی 20 درصد در مدت زمان محدود را مشروط به پایان دادن به تحریم‌ها و بازگرداندن پرونده هسته‌ای ایران از شورای امنیت خواند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet