هفته دفاع مقدس
1391/04/17 14:01:00
سرویس اجتماعی
قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به طرح تشکیل وزارت محیط‌زیست؛

وزارتخانه، قدرت اجرایی سازمان محیط‌زیست را کاهش می‌دهد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس٬ تشکیل وزارتخانه محیط‌زیست را مطلوب ارزیابی نکرد و گفت: رشد و بهبود سازمان محیط‌زیست با تبدیل آن به وزارتخانه محقق نمی‌شود بلکه افزایش حمایت‌ها، راه شکوفایی این سازمان است.
وزارتخانه، قدرت اجرایی سازمان محیط‌زیست را کاهش می‌دهد سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس٬ تشکیل وزارتخانه محیط‌زیست را مطلوب ارزیابی نکرد و گفت: رشد و بهبود سازمان محیط‌زیست با تبدیل آن به وزارتخانه محقق نمی‌شود بلکه افزایش حمایت‌ها، راه شکوفایی این سازمان است. https://cdn.icana.ir/d/019/17281.jpg وزارتخانه،,قدرت,اجرایی,سازمان,محیط‌زیست,را,کاهش,می‌دهد Icana

امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با اشاره به خبرهای مطرح شده مبنی‌بر لزوم تشکیل وزارت محیط‌زیست در کشور٬ تصریح کرد: هم‌اکنون محیط‌زیست دو جنبه تصدی‌گرایانه و حاکمیتی دارد که جنبه تصدی‌گرایان آن مانند حفاظت عملی از محیط‌زیست و گونه‌های حیوانی و جنبه حاکمیتی مداخلات کلان در مجموعه‌ها را شامل می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی٬ با تأکید بر اینکه جنبه تصدی‌گرایانه سازمان حفاظت از محیط‌زیست قابلیت تبدیل به یک وزارتخانه را دارا است٬ افزود: به‌طور حتم این موضوع می‌تواند کمک شایانی به حفظ محیط‌زیست پیرامونی ما کند.

وی با رد تبدیل جنبه حاکمیتی سازمان حفاظت از محیط‌زیست به وزارتخانه‌ای مستقل٬ یاد‌آور شد: جنبه حاکمیتی چون مداخلات کلان در مجموعه‌ها و برنامه‌ها را می‌طلبد امکان تبدیل شدن به وزارتخانه جدید را ندارد٬ از این‌رو در صورت تحقق این موضوع قدرت این سازمان کاهش می‌یابد.

این نماینده مجلس نهم٬ با بیان اینکه در تبدیل سازمان حفاظت از محیط‌زیست به وزارتخانه باید به تجربه کشورهای پیشرفته دیگر هم توجه شود٬ گفت: به‌طو رحتم استفاده از تجارب کشورهای دیگر می‌تواند در پیش‌برد اهداف حوزه زیستی کشور تأثیرگذار باشد.

قاضی‌زاده‌هاشمی با تأکید بر اینکه متأسفانه هم‌اکنون سازمان‌های همچون سازمان حفاظت از محیط‌زیست در کشور مظلوم واقع شده‌اند٬ تصریح کرد: عملکرد این سازمان در چند سال اخیر مطلوب بوده است٬ اما به‌علت نبود حمایت‌های لازم اقدامات تأثیر چندانی در کشور نداشته است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس٬ بر لزوم افزایش حمایت‌ها از سازمان حفاظت از محیط‌زیست تأکید کرد و گفت: به‌طور حتم رشد و بهبود محیط‌زیست پیرامونی کشور بدون حمایت و برنامه‌ریزی مشخص امکان‌پذیر نیست.

براساس گزارش شاخص عملکردی محیط‌زیستEP ۲۰۱۲EnvironmentalPerformance Indexایران از میان ۱۳۲ کشور جهان با کسب نمره ۷۳/۴۲ در مقام ۱۱۴ جهان قرار گرفته است. این در حالی است که کشور ما در سال ۲۰۱۰ با کسب نمره ۶۰ در مقام ۷۸ جهان و در سال ۲۰۰۸ میلادی با نمره ۹/۷۶ در رتبه ۶۷ جهان قرار داشته است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet