انتخابات ریاست جمهوری
1391/04/17 15:23:44
سرویس فرهنگی

اسنادی از زندگی علی اکبر سیاسی به آرشیو کتابخانه مجلس اضافه شد

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مجموعه‌ای از اسناد مربوط به دکتر علی اکبر سیاسی را خریداری و به آرشیو این مرکز اضافه کرد.
اسنادی از زندگی علی اکبر سیاسی به آرشیو کتابخانه مجلس اضافه شد کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مجموعه‌ای از اسناد مربوط به دکتر علی اکبر سیاسی را خریداری و به آرشیو این مرکز اضافه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/3334.jpg اسنادی,از,زندگی,علی,اکبر,سیاسی,به,آرشیو,کتابخانه,مجلس,اضافه,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی ططری، مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر گفت: در یکی از جلسات شورای ارزیابی اسناد، بهار امسال موفق شدیم مجموعه‌ای نفیس از اسناد و مکاتبات شخصی دکتر علی اکبر سیاسی از رجال سیاسی و فرهنگی تاریخ کشوررا خریداری کنیم.

وی گفت: این مجموعه شامل عمده‌ترین اسناد شخصی نامبرده است و سندهای قابل توجهی از فعالیت‌های سیاسی،‌ اجتماعی و فرهنگی او را دربرمی‌گیرد.

ططری اضافه کرد: علی اکبر سیاسی به سبب بیش از 70 سال فعالیت در عرصه سیاست و فرهنگ کشور، شخصیت بااهمیتی در عرصه تاریخ معاصر به شمار می‌رود و با بررسی سوابق او از دوره پهلوی اول تا دوم در می‌یابیم وی دارای چند دوره وزارت در کابینه قوام، علی سهیلی و ابراهیم حکیمی بوده و به عنوان رییس دانشگاه تهران، وزیر فرهنگ و یا وزیر خارجه فعالیت می‌کرده است.

مدیر اسناد کتابخانه مجلس گفت: در بین اسناد خریداری شده، نامه‌هایی از علی اصغر حکمت،‌ احسان یارشاطر، هوشنگ رشید یاسمی، سید حسن تقی زاده،‌ نصرالله فلسفی،‌ محمد معین، بدیع الزمان فروزانفر، قاسم غنی، علی اقبال، سعید نفیسی، مهدی محقق،‌ پروفسور رضا، ایرج افشار و ... به چشم می‌خورد.

بنا به اعلام وی، در این مجموعه اسنادی از انتخابات دوره ششم مجلس شورای ملی و انجمن ایران جوان که به ابتکار دکتر سیاسی تأسیس شد، موجود است.

علی اکبر سیاسی خاطرات خود را در سال 1366 یعنی سه سال قبل از مرگش به رشته تحریر در آورد که نشر اختران این خاطرات را تحت عنوان «گزارش یک زندگی» در سال 1386 منتشر کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از این اسناد خریداری شده در کتاب منتشر شده منعکس نشده است. از آنجا که دکتر سیاسی سال‌های آخر عمر خود را در لندن گذرانده است، لذا به نظر می‌رسد که به این اسناد دسترسی نداشته است تا بتواند خاطرات خود را مستند بنویسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet