خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1391/04/19 11:42:26
سرویس فرهنگی
انتقادنمایندگان مجلس ازگرانی کتاب و ضعف فرهنگ کتابخوانی در کشور:

رهایی کتاب از اسارت گرانی

انسان‌ها افزون‌بر خوراک جسمی، به طعام روحی نیز نیاز دارند و ناشران و مؤلفان باید مراقب باشند که چه می‌نویسند و چه کتابی را منتشر می‌کند و به همین علت باید بسترهای تولید کتاب با کیفیت در کشور به نحو مطلوب تقویت شود . این در حالی است که قیمت کاغذ برای ناشران مشکل ایجاد کرده است و دیگر نمی شود با این هزینه‌ها انتشارات کارآمدی داشت و از این رو مسئولان ارشاد باید برای حل این مشکل چاره‌ای بیندیشند.
رهایی کتاب از اسارت گرانی انسان‌ها افزون‌بر خوراک جسمی، به طعام روحی نیز نیاز دارند و ناشران و مؤلفان باید مراقب باشند که چه می‌نویسند و چه کتابی را منتشر می‌کند و به همین علت باید بسترهای تولید کتاب با کیفیت در کشور به نحو مطلوب تقویت شود . این در حالی است که قیمت کاغذ برای ناشران مشکل ایجاد کرده است و دیگر نمی شود با این هزینه‌ها انتشارات کارآمدی داشت و از این رو مسئولان ارشاد باید برای حل این مشکل چاره‌ای بیندیشند. https://cdn.icana.ir/d/019/19010.jpg رهایی,کتاب,از,اسارت,گرانی Icana

به گزارش خبرنگارحوزه انتخابیه خبرگزاری خانه ملت، اگر کتاب در سراسر کشور به خوبی توزیع شود، علاقه مندان به کتاب‌خوانی گسترش پیدا می‌کنند وبا کاهش نرخ کتاب نیز می‌توانیم توازن نرخ کتاب را در کشوربه حد ایده‌آل برسانیم، ولی متاسفانه مبلغ یارانه‌های خرید کتاب محدوداست. این در حالی است که بسیاری از کتب مرجع، دانشگاهی و آموزشی قیمتی بیش از یارانه‌های تعیین شده دارند.

 

امیر آبادی فراهانی با اشاره به ویژگی های فرهنگی و مذهبی قم:

راهکار مهار گرانی کتاب؛ ارائه بسته‌های حمایتی

نماینده مردم قم در مجلس گفت: گرانی کتاب نباید علاقه مندان به کتابخوانی را نگران کند، دولت باید با ارائه بسته های حمایتی به دوستداران کتاب از این یار مهربان حمایت لازم را به عمل آورد.

احمد امیر آبادی فراهانی  افزود: در بررسی علل عدم رغبت مخاطبان به مطالعه می‌بینیم که  گرانی کتاب در امر کتابخوانی بی تاثیرنیست و موجب بروزمشکلاتی می‌شود . ازپیامد های منفی این بحران این  که شاخص علمی کشوربه نحو مطلوب افزایش نمی یابد.

نماینده مردم قم درمجلس شورای اسلامی ، تصریح کرد: بازار کتاب نباید دچار مشکلات اقتصادی شود، زیرا مسائل فرهنگی از هر مهمی در کشور مهمتر هستند.

وی ادامه داد : دولت باید بیش ازهر چیز به مقوله های فرهنگی وعلم آموزی توجه کند، چرا که علم می تواند بسیاری از آسیب های اجتماعی را از بین ببرد.

عضو کمیسیون برنامه وبودجه ومحاسبات مجلس یاد آور شد : کتاب از دیرباز، حافظ و احیا کننده تفکر و اندیشه های والابوده وطالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب کرده است. ارزیابی شرایط و امکانات  فرهنگی موجود، مبین این نکته است که امروزه کتاب می تواند به عنوان یک وسیله مطمئن و کار آمد در بهینه سازی فضای فرهنگی جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

باقری با اشاره به اینکه تمام استان های کشور به یارمهربان نیاز دارند:

گرانی کتاب نباید دانشجویان، طلاب و اساتید دانشگاه را آزاردهد

نماینده مردم بناب در مجلس با بیان اینکه بازار کتاب نباید دچار مشکلات اقتصادی شود، زیرا مسائل فرهنگی از هر مهمی در کشور مهمتر هستند ، گفت: گرانی کتاب نباید دانشجویان، طلاب و اساتید دانشگاه را در برگیرد زیرا این امر موجب می‌شود، شاخص علمی کشور به نحو چشمگیر کاهش یابد.

محمد باقری افزود : در بررسی علل عدم رغبت مخاطبان به مطالعه می‌بینیم که  گرانی کتاب در عناوین مختلف، موجب عقب‌نشینی مخاطبان از خرید آن شده است.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بازار کتاب نباید دچار مشکلات اقتصادی شود، زیرا مسائل فرهنگی از هر مهمی در کشور مهمتر هستند و این در حالی است که این امر در مناطق محروم نیز از اهمیت بالاتری برخورداراست.

وی ادامه داد : دولت باید بیش ازهرچیز به مقوله فرهنگ کتابخوانی وعلم ودانش توجه کند، چرا که علم بنیان‌های فکری جامعه را به نحو مطلوب  شکل می‌دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآورشد : هزینه‌های سنگین کتاب‌ها درعناوین مختلف،  نباید موجب پشیمان شدن دانش آموختگان از خرید کتاب ‌شود، به همین علت باید با یک برنامه راهبردی سرو سامانی به وضعیت گرانی کتاب در کشور داد.

 نوباوه وطن:

واحدهای کتابخوانی باید در مدارس اجباری شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، مدارس را بهترین مکان برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در کشور دانست و گفت: باید واحدهای کتابخوانی در مدارس اجباری شود.

بیژن نوباوه افزود:فرهنگ مطالعه کتاب باید درنظام آموزشی کشورتزریق شود .این امر موجب می‌شود اعضای خانوده به‌خصوص جوانان و نوجوانان با کتاب انس و الفت پیدا کنند.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، شهرری، اسلامشهردر مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کتاب باید در مضامین مختلف علمی ، اقتصادی، اجتماعی، هنری، فرهنگی  در اختیاردانش آموزان قرار گیرد تا توان خلاقیت دانش‌آموزان به نحو کارآمد بارور شود.

وی ادامه داد: دولت باید درعرصه کتاب و کتابخوانی با جدیت کامل در مدارس برنامه‌ریزی کند، زیرا مطالعه کتاب یکی از مهم‌ترین برنامه‌های کلیدی برای توسعه علمی جامعه به شمار می‌آید.

نوباوه وطن تصریح کرد: باید با توسعه فرهنگ کتابخوانی درمدارس روح پژوهش‌گری وتحقیق را درمیان دانش‌آموزان  پرورش دهیم، چرا که آینده کشور، به آینده دانش‌آموزان ما گره خورده است.

نماینده مردم تهران، افزود: توسعه فرهنگ کتابخوانی نیازاساسی دانش آموزان است واز این رو ما باید دروهله نخست نهال کتابخوانی را در خانواده ومدارس به نحومطلوب پایه گذاری کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی، مجلس یادآور شد: با توسعه فرهنگ کتابخوانی در مدارس می‌توانیم در عرصه‌ تحقیقات علمی، بیش از پیش  در کشور پیشرفت کنیم.

 در بررسی علل عدم رغبت مخاطبان به مطالعه، هزینه‌های سنگین کتاب‌هانقش اساسی ایفا می کند که باید برای رفع آن اقدام عاجل صورت گیرد.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet